Exportní cena 2016 zná své vítěze. Vývozci objevují nová teritoria

Středně velká společnost 

1. místo – FANS, a.s.

Dodavatel investičních celků a služeb pro energetiku a průmysl. Zaměřuje se na dodávky na klíč a modernizace elektráren a průmyslových provozů. Významnou specializací FANS, a.s. jsou technologie průmyslového chlazení.

FANS, a.s. je dodavatelem investičních celků a služeb pro energetiku a průmysl. Zaměřuje se na dodávky na klíč a modernizace elektráren a průmyslových provozů. Významnou specializací FANS, a.s. jsou technologie průmyslového chlazení. Společnost FANS, a.s. byla založena v roce 1992 a v současnosti rozvíjí své obchodní a exportní aktivity prostřednictvím globální sítě dceřiných společností, poboček a obchodních zástupců v Evropě, Asii a Africe. Společnost FANS, a.s. v pozici EPC kontraktora soustavně rozšiřuje své portfolio komplexních dodávek technologických celků a zařízení pro energetiku a průmysl.

Nabízí své zkušenosti a know-how v následujících oblastech: energetika a teplárenství, kogenerace, průmyslové chlazení, zpracování odpadů podtlakovou termolýzou. Rovněž zajišťuje studie proveditelnosti, rekonstrukce a modernizace průmyslových provozů. Důležitou specializací společnosti FANS, a.s. je výroba a modernizace chladicích věží a cirkulačních chladících okruhů od návrhu řešení až po uvedení do provozu. Je schopna zákazkníkům nabídnout ucelené portfolio průmyslových chladicích technologií a zařízení, včetně náhradních dílů a komponentů. Společnost FANS, a.s. má pevné technické, výrobní a administrativní zázemí, takže je schopna komplexně a profesionálně zajistit všechny projekty na klíč, a to vždy se zodpovědným a individuálním přístupem ke každému zákazníkovi.

Kontakty: Peter Singhoffer, tel: 721 069 270, Na květnici 1064/17, 140 00 Praha, praha@fansct.com; lpavlikova@fansct.com; www.fansct.com

2. místo – T – CZ, a.s.

Výroba radiolokátorů a zabezpečovacích zařízení do vlakových souprav.

Společnost je jedním z předních výrobců radarových systémů a radiokomunikační techniky působících na mezinárodních trzích. Sídlí v Pardubicích a i když navazuje na zkušenosti a tradici legendárního státního podniku TESLA, stále se vyvíjí, rozšiřuje a následuje moderní technologie a trendy. To společnosti umožňuje silná vývojová základna, kterou disponuje.

Divize radiolokace se zabývá vývojem, výrobou a instalací radarových systémů – přesných přibližovacích radarů (PAR), primárních (PSR) a sekundárních (SSR) přehledových radarů a pasivního systému pro monitoring a řízení letového provozu (ADS-B). Divize radiokomunikace se orientuje na vývoj, výrobu a dodávky vozidlových radiostanic, simplexních a duplexních radiových systémů a anténní techniky zejména pro drážní vozidla. Společnost je významným dodavatelem a integrátorem projektů pro vojenský i civilní sektor a to nejen v České republice, ale soustředí se především na export, většinou do zemí Střední nebo Jihovýchodní Asie.

Kontakty: Matin Kouba, tel: 725 875 269, Na Strži 28, 140 00 Praha, martin.kouba@tcz.cz; katerina.tumova@tcz.cz; www.tcz.cz

3. místo – PROGRESS OK a.s.

Výroba dílů stavebních jeřábů a ocelových konstrukcí hal.

PROGRESS OK (ocelové konstrukce) a.s. vyrábí od r. 1991 převážně díly stavebních jeřábů pro firmu Liebherr. Za období 25 let bylo exportováno pro tuto firmu za více než 2,5 miliardy Kč těchto dílů jeřábů. Od začátku roku 2016 bylo až 96 % výroby směřováno do firmy Liebherr, v průběhu tohoto roku se objem podílu jeřábů postupně snižoval až o 65 % z důvodů embarga dodávky jeřábů z Německa do určitých lokalit světa. Proto se výroba postupně mění a zaměřuje na jiné destinace a výrobu. Ve druhém pololetí 2016 jsme vyráběli ocelové konstrukce pro sklárnu Pöchlarn v Rakousku v hodnotě 2,5 mil. Kč a další sklárnu Limmared ve Švědsku v hodnotě 3,5 mil. Kč.

Kontakty: Zdeněk Horák, tel: 603 579 498, 9. května 2452, 750 02 Přerov, info@progress-ok.cz; www.progress-ok.cz

Malá společnost

1. místo – Namara s.r.o.

Výroba – mlékárenství, obchod a služby.

Společnost NAMARA s.r.o. byla založena v roce 1998 a měla za cíl zachovat a rozšířit výrobu čerstvých bílých sýrů v Domažlické mlékárně.  Tato mlékárna dříve patřila mezi nejstarší závody podniku Západočeských mlékáren Šumava. Firma měla od počátku jasný výrobní program, proto hned vedle tradiční výroby Balkánského sýru zavedla výrobu sýru Akawi a výrobu másla. Tyto produkty se staly nosným výrobním programem v Domažlicích s určením převážně pro export do zemí Středního východu.

Dnes mimo zemí Středního východu úspěšně vyváží také do Německa, Dánska, Švédska i do Velké Británie. Je třeba také podotknout, že díky exportu ji minula  současná ekonomická krize, která v ČR zasáhla hodně podniků. Namara s.r.o. dnes má osvědčený výrobní program postavený na tradiční výrobě sýrů výhradně z přírodních surovin bez přidané náhražky a má v zahraničí úspěšně zavedené obchodní značky pro stálé odběratele. Firma především stále usiluje o zachování dobrého jména jak u odběratelů tak i u dodavatelů. Zatím se jí to daří.

Kontakty: Elie Abdulnour, tel: 602 303 850, V pláni 533/9, 142 00, Praha 4, elie@namara.cz; www.namara.cz

2. místo – Katanga s.r.o.

Vývoj, výroba a prodej velomobilů.

Katanga vyvíjí, vyrábí a prodává velomobily značky WAW. Velomobily jsou kapotované, aerodynamické, ležící kola, většinou se dvěmi koly vepředu a jedním vzadu. Díky zlepšeným aerodynamickým vlastnostem velolmobily dosahují vyšší rychlosti s menším úsilím v porovnání s normálním bicyklem. Navíc k tomu nabízí i větší komfort a ochranu před jakýmkoli počasím.

Kontakty: Stephane Boving, tel: 602 724 063, Hrnčířská 8, 602 00 Brno, info@katanga.eu; www.katanga.eu

3. místo – MORIS design s.r.o.

In-store design, branding, POS & stojany, design a vývoj.

Rodinná firma MORIS design navrhuje a kompletně realizuje veškeré komerční interiéry, vyrábí prostředky na podporu prodeje, komplexní branding, prodejní stojany a další POS materiály. MORIS design je výrobní firmou s přesahem do marketingu a řešení prodejních strategií. Disponuje mnohaletými zkušenostmi a vlastním zázemím, do kterého patří vývojové centrum, designové studio, výroba a servisní týmy po celé ČR. Již několik let roste dvouciferně a v současnosti pro něj pracuje 120 lidí. Své prodejní stojany vyvezl do 45 zemí světa včetně USA, Austrálie a Číny.

Kontakty: Radomír Klofáč, tel: 602 314 181, 725 908 601, Pod Stárkou 33, 142 00 Praha 4, radomir.klofac@moris.cz; alice.habartova@moris.cz; www.moris.cz

Exportér teritoria – ASEAN

1. místo – PROMA REHA, s.r.o.

Český výrobce zdravotnického vybavení – polohovatelných lůžek, transportních a vyšetřovacích lehátek, polohovatelných křesel a dalšího vybavení pro zdravotnická zařízení.

PROMA REHA, s.r.o., byla založena v 1990. Zabývá se výrobou kvalitního zdravotnického vybavení a nábytku v současné době má okolo 200 zaměstnanců. Společnost disponuje vlastním vývojovým a konstrukčním týmem a moderními výrobními technologiemi. Hlavní produkci tvoří lůžka intenzivní péče, nemocniční lůžka, speciální lůžka, pečovatelská lůžka, dětská a novorozenecká lůžka. Další skupinou výrobků jsou noční stolky, transportní a víceúčelové vozíky, křesla pro kardiaky, vyšetřovací lehátka, výškově nastavitelné stolky a laboratorní stoly.

Portfolio nabídky doplňují výškově nastavitelné kuchyňské linky CHEF MATE, toaletní vybavení a mnoho dalších. V současné době firma produkuje cca 30 základních typů lůžek, které je možné nabídnout a upravit do tisíců modifikací, a to díky unikátnímu stavebnicovému konstrukčnímu řešení. Lůžka tak nacházejí své spokojené uživatele i tam, kde konkurence již nemá co nabídnout. Již při samotném vývoji nových výrobků společnost spolupracuje s odborníky ze zdravotnictví tak, aby výrobky splňovaly nejnáročnější požadavky moderní medicíny a zároveň usnadňovaly personálu a pacientům každodenní úkony.

Neustálou inovaci a vývoj nových výrobků umožňuje zejména vlastní elektronický systém, který byl naší firmou vyvinut speciálně pro zdravotnická lůžka. I díky ní firma uvedla na trh výrobky jako světově unikátní bariatrické lůžko TITAN pro pacienty do hmotnosti až 500 kg nebo speciální lůžko intenzivní péče VISION. V současné době společnost PROMA REHA, s.r.o. působí ve více než 50 zemích celého světa.

Kontakty: Radek Jakubský, tel: 775 776 111,Riegrova 342, 552 03 Česká Skalice, radek.jakubsky@promareha.cz; www.promareha.cz

Globální exportér

1. místo – ELKO EP Holding, SE

Jeden z předních evropských hráčů v oblasti domovní a průmyslové elektroinstalace po více než 22 let. Od roku 2007 se společnost vyvíjí a vyrábí svůj vlastní systém inteligentní elektroinstalace iNELS s názvem Smart Home & Building Solutions. Společnost je právem hrdá na svou vlastní výrobu komponentů, vlastní vývoj a inovace nových produktů.

Společnost je jedním z předních evropských hráčů v oblasti domovní a průmyslové elektroinstalace po více než 22 let. Od roku 2007 se společnost vyvíjí a vyrábí svůj vlastní systém inteligentní elektroinstalace iNELS s názvem Smart Home & Building Solutions. V současné době zaměstnává ELKO EP HOLDING téměř 300 lidí, vyváží do 66 zemí po celém světě a má již 11 zahraničních poboček. Společnost je právem hrdá na svou vlastní výrobu komponentů, vlastní vývoj a inovace nových produktů. Je také schopna nabídnout svým zákazníkům okamžitou distribuci a rychlý, bezchybný servis.

Kontakty: Jiří Konečný, tel: 573 514 212, 778 722 375, Palackého 493, 769 01, Holešov – Všetuly, konecny@elkoep.cz; diatkova@elkoep.cz; www.elkoep.cz

Nejúspěšnější klient CzechTrade

1. místo – ZK – TERMOCHEM s.r.o.

Společnost se zabývá především kompletní realizací průmyslových projektů.

ZK – TERMOCHEM s. r. o. je česká společnost působící i v jiných zemích Evropy od roku 1993. Zabývá se především kompletní realizací průmyslových projektů. Mezi hlavní činnosti patří realizace projektů na klíč, které zahrnují vypracování realizační dokumentace, dodávku materiálu, výrobu, montáž a strojní práce, včetně všech souvisejících činností. Jedná se o projekty realizované v tepelných a jaderných elektrárnách, v chemickém a petrochemickém průmyslu i v jiných průmyslových oblastech.

Hlavní produkty tvoří potrubní systémy, tlakové nádoby, nádrže, ocelové konstrukce, tepelné výměníky, topné a jiné systémy, včetně jejich výstavby, výroby, rekonstrukce, generální opravy a údržby. ZK – TERMOCHEM poskytuje v rámci montážních prací komplexní služby zahrnující dodávky lešení, mechanizaci, nátěr a montáž izolací pomocí 380 zkušených svářečů a potrubářů a 70 inženýrů.

Kontakty: Anna Rosenberg, tel. 724 050 341, Podvinný mlýn 1418/2, 190 00 Praha, a.rosenberg@termochem.cz; www.termochem.cz

 Exportní příběh roku CzechTrade

1. místo – Componenta Perfecta (Componenta Moravia s.r.o.)

Výroba forem pro sklářský průmysl, produkuje technicky náročné komponenty pro letecký průmysl, motorsport a díly pro číslicově řízené stroje.

Componenta Perfecta se během několika málo roků velmi proměnila. Od jednodušších dílů vyráběných ve více operacích na úzce zaměřených CNC strojích ke komplexním dílům přes jejich složitost vyráběným v jednom pracovním kroku na nejmodernějších multifunkčních obráběcích centrech. Od výrobní a kontrolní dokumentace na papíře k řízení veškerého dění ve firmě v rámci jednoho robustního informačního systému. Jen díky tomu jsme schopni vyhovět náročným procesním požadavkům našich obchodních partnerů, kdy například musíme zákazníka informovat o takové aplikaci vyhodnocení agresivity potu všech spolupracovníků ve firmě, aby s díly citlivými na korozi pracovali jen přírodou vhodně obdaření lidé.

Od ustrašeného týmu specializovaného na výrobu pro jedno průmyslové odvětví k týmu sebevědomému, zvládajícímu složitou, ale právě proto velmi naplňující práci pro nejnáročnější obory. Naše díly pomáhají řevu motorů na svět v rámci motorsportu či létají vzduchem v dopravních letadlech.

Kontakty: Ota Horák, tel. 604 475 649, Za Humny 3306/18b, 697 01 Kyjov, ota.horak@componentaperfecta.cz; www.componentaperfecta.cz

Doporučujeme