Český startup Sharry proměňuje budovy v technologické skvosty. Úspěšně expandoval až na Manhattan

Sharry nabízí chytrou platformu pro moderní budovy, která dokáže propojit několik digitálních systémů a umožňuje z jednoho místa spravovat parkování, přístup do budovy nebo využití zasedacích místností. S CzechInvestem se zástupci startupu několikrát vydali do New Yorku, kde sbírali zpětnou vazbu na svůj produkt a nové obchodní kontakty.

Z jedné platformy může člověk spravovat parkování, návštěvy a jejich přístup do budovy nebo využití zasedacích místností | Sharry

V dnešní době se kancelářské i rezidenční budovy snaží nabízet nadstandardní služby. Na ně cílí i startup Sharry, který se řadí mezi proptech firmy. To znamená, že spojuje nemovitosti (property) s technologií (technology). V roce 2015, kdy firma začínala, byla jednou z prvních proptech firem v Evropě. Dnes už jsou takových firem na celém světě desítky, ale každá se zaměřuje na jiný typ softwaru. Žádná z nich nekombinuje produkty tak, jako právě Sharry.

„Naše nabídka čtyř produktů, tedy přístup přes mobilní telefon, chytré parkování, správa návštěv a komunitní aplikace, je docela unikátní, a přitom dává perfektní smysl. Všechny funkce se vzájemně propojují v jeden uživatelský zážitek, například, když přicházíte nebo přijíždíte do budovy,“ říká Josef Šachta, CEO & co-founder Sharry a doplňuje: „Je pouze na zákazníkovi, jaké produkty si zvolí. Vzájemně je samozřejmě může kombinovat. To znamená, že může pomocí jedné platformy například přivolat výtah, zjistit, kam přesně má zaparkovat, nebo řídit provoz sdílených prostor budovy.“

CEO a spoluzakladatel startupu Sharry Josef Šachta | Sharry

Startup Sharry už dokázal do budov integrovat celkem 32 digitálních systémů, díky čemuž se řadí mezi nejpokročilejší proptech firmy na světě. Jejich platforma se dnes využívá ve 13 městech napříč třemi kontinenty.

O své unikátní know-how a zkušenosti se firma dělí i v rámci mezinárodní konference Friendly Buildings, kterou organizuje. Startup také úzce spolupracuje se Skanskou prostřednictvím projektu Connected by Skanska, jehož systémy jsou v budovách v Praze, Varšavě, Bukurešti, Budapešti, Krakově nebo v Bostonu. A v roce 2019 získal seed investici, tj. investici do rozjezdu firmy, a to od PRESTO Ventures v řádech desítek milionů korun.

Sharry & CzechInvest

Startup Sharry měl globální ambice od začátku. V roce 2018 přemýšleli jeho zástupci o expanzi na americký trh a zalíbil se jim program CzechInvestu CzechAccelerator, který nabízí tři měsíce v New Yorku. Úspěšně prošli výběrovým řízením a v lednu 2019 odletěli na druhou stranu zeměkoule.

Za dobu strávenou v akcelerátoru VentureOut v New Yorku čerpali služby spojené s rozvojem podnikání, obchodní strategií a marketingem. Získali mnoho obchodních, právních a dalších kontaktů, díky kterým se jim podařilo etablovat na americkém trhu. Soustředili se také na právní rámec založení pobočky v USA a začali řešit projekty na Manhattanu. „Abychom se mohli s potenciálními klienty a obchodními partnery vídat i nadále, přijížděli jsme opakovaně do New Yorku každý měsíc. Využili jsme k tomu i další programy CzechInvestu CzechMatch a CzechDemo, které nám zajistily například účast na konferenci TechDay,“ přibližuje Šachta.

V New Yorku získali zástupci Sharry mnoho obchodních, právních a dalších kontaktů, díky kterým se jim podařilo etablovat na americkém trhu | Sharry

„V New Yorku jsme chtěli zrealizovat takřka cokoliv, klidně nějaký malý domek v Queensu, ale nakonec se naším prvním projektem stal úplně nový mrakodrap One Vanderbilt, který je druhou nejvyšší kancelářskou budovou na Manhattanu a celkově pátou nejvyšší budovou v USA. Získat tuto první zakázku nám trvalo téměř rok, ale i díky podpoře CzechInvestu, který nás do New Yorku dostal, jsme to zvládli,“ popisuje Šachta. One Vanderbilt je výškovou budovou nové generace, která má sloužit jako prototyp luxusních pracovních kanceláří 21. století. A právě Sharry se postará o některé její technologické vychytávky, jako bude například otevírání dveří výtahu zcela bezkontaktně jen pomocí mobilního telefonu. Na tuto zakázku navázal Sharry hned dalším úspěchem a bude se v New Yorku podílet také na 22 výškových budovách, které patří největšímu developerovi na Manhattanu SL Green.

Přečtěte si také další případové studie úspěšných českých startupů a firem, které podpořila agentura CzechInvest. Příběhy startupů InsightART, Hybrid Company, Miomove, Langino, Retailys.com, Motionlab, Actijoy, Pikto Digital, FaceUp.com, Hardwario, Hayaku, CashReader, Stavario, Roletik, Mebster, EV Expert, VisionCraft nebo Sharry.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme