Čtečka bankovek Cash Reader pomáhá nevidomým po celém světě. Rozezná přes 90 měn

Na naší planetě žije asi 285 milionů lidí se zrakovým postižením, z toho 39 milionů nevidomých. Pro zdravého člověka je rozeznání bankovky zcela běžná věc, pro nevidomého nebo slabozrakého to ale může být zásadní problém. Takový člověk je odkázaný na pomoc třetí osoby, která musí bankovku ověřit. Mobilní aplikace Cash Reader, která je přístupná jak pro systém Android, tak IOS, tento problém řeší. Telefon vysloví nahlas hodnotu a typ bankovky ihned po tom, co ji identifikuje, a to i bez přístupu k internetu.

Čeští vývojáři Tomáš Jelínek a Martin Douděra chtěli podnikat a zároveň pomáhat lidem se zdravotními omezeními. Hledali mezeru na trhu a k nápadu čtečky pro zrakově postižené je přivedl nevidomý kamarád. Vyvinuli mobilní aplikaci Cash Reader, která přečte měny z více než 100 zemí.

Ve světě nemá aplikace konkurenci a aktuálně je přeložena do 34 jazyků. Akcelerační program CzechInvestu pomohl zakladatelům aplikace proniknout až do jihovýchodní Asie.

Aplikace Cash Reader umí vyslovit hodnotu bankovky u 91 světových měn a je přeložena do 34 jazyků. | CzechInvest

Aplikace je uzpůsobená také hluchoslepým uživatelům, kteří nepoznají bankovku vizuálně ani pomocí hlasu, ale pouze hmatem. Cash Reader umí vyjádřit hodnotu a typ bankovky prostřednictvím vibrací, a to i když se telefon nachází v tichém režimu.

Pro zdravého člověka žádné téma, pro nevidomého velký problém 

Čeští vývojáři Tomáš Jelínek a Martin Douděra se před dvěma lety rozhodli podnikat a založili startup Hayaku. Chtěli vyvíjet mobilní aplikace pro nevidomé a lidi s různými zdravotními omezeními. Začali zjišťovat, jakým způsobem tito lidé používají aplikace, a narazili na svého kamaráda, který je nevidomý a má problém s jemnou motorikou. Svěřil se jim, že mu z běžných činností velmi schází používání bankovek. Jelínek a Douděra nečekali a okamžitě začali aplikaci Cash Reader na čtení bankovek vyvíjet.

Ve světě v té době už čtečky bankovek byly, ale pouze na americké dolary nebo eura. „Z počátku jsme si mysleli, že to bude jednoduché, protože čtečky bankovek už existují a bude stačit je pouze převést na české koruny. Bylo to ale složitější, strávili jsme nad tím více času, než jsme původně plánovali, a nakonec jsme vyvinuli mobilní aplikaci, která je aplikovatelná i na další měny,“ popisuje Jelínek.

Zpracování obrazu funguje pomocí tzv. hlubokých neuronových sítí, které pomáhají rozpoznat a třídit vizuální podněty a vývojáři si je sami zkouší na vlastních obrázcích. „Na každou měnu potřebujeme více než deset tisíc fotek. Musíme počítat se všemi světelnými podmínkami, včetně tmy a úhlů, do kterých může nevidomý bankovku nastavit. Neobejdeme se proto bez reálné bankovky, kterou z některých zemí získáváme obtížně,“ vysvětluje Jelínek.

CzechInvest

Dnes má aplikace Cash Reader 110 tisíc uživatelů z celého světa a dokáže číst měny z více než 100 zemí v 34 jazycích.

V Česku už lze aplikaci Cash Reader stáhnout zdarma, protože se zakladatelům startupu povedlo vyjednat partnerství s Hello bank, která českou korunu sponzoruje. Nyní se startup snaží, aby takového partnera získal i pro cizí měny. V tom jim pomáhají ambasadoři z různých zemí, jako je Argentina, Keňa nebo Čína. Jedná se o lidi z místní komunity, kteří vyhledávají marketingové příležitosti a partnery. „S komunitou neustále komunikujeme a máme v hlavě i další aplikace, o kterých víme, že by se jim hodily. Chce to ale čas a také dostatek peněz,“ vysvětluje Jelínek.

Technologii Cash Reader využila například i švýcarská firma SICPA, která vyrábí inkoust a speciální prvky na bankovky z většiny zemí světa. Při zabezpečení bankovek pro centrální banku Spojených arabských emirátů se SICPA rozhodla jít digitální cestou a oslovila právě společnost Hayaku, aby jí s ochranou pomohla. Vytvořili dvojče aplikace Cash Reader, přičemž její jádro doplnili o arabštinu a design centrální banky. Do budoucna se chce Hayaku více zaměřit na business-to-business, tedy integrovat jejich technologii čtení bankovek do zařízení třetích stran. Například do specializovaných telefonů pro nevidomé nebo starší uživatele.

Hayaku & CzechInvest

Globálního potenciálu aplikace Cash Reader si všimla i agentura CzechInvest, která zakladatele startupu Hayaku v roce 2019 sama oslovila s nabídkou startup programů. Ti si vybrali týdenní akcelerační program CzechMatch v Singapuru. „Nešlo nám primárně o to, zúčastnit se konference, kde budeme moci představit svůj produkt. Chtěli jsme v cílové destinaci najít konkrétního partnera pro náš byznys a napojit se na organizace, které se věnují nevidomým lidem. K tomu je CzechMatch, pomocí kterého získáte mnoho užitečných kontaktů, ideální,“ říká Jelínek.

Před odjezdem do jihovýchodní Asie absolvovali Jelínek a Douděra několik hodin mentoringu, během kterých se věnovali průzkumu trhu nebo prezentačním dovednostem. „Myslel jsem si, že je naše prezentování dobré, ale opak byl pravdou. S mentory CzechInvestu jsme to ale velice dobře natrénovali. Na asijský trh, který byl pro nás od začátku zajímavý, protože je to oblast s obrovským množstvím zemí s různými měnami, jsme byli skvěle připraveni,“ popisuje Jelínek a dodává: „Program splnil naše očekávání. Vedle společných setkání pro všechny přítomné startupy nám zástupci CzechInvestu zařídili spoustu schůzek, které nám byly šité přímo na míru. To bylo velice užitečné. S lokálním partnerem jsme řešili specifika trhu, ale třeba i cenotvorbu a potenciální konkurenci.“

V roce 2020 získal projekt Cash Reader cenu Nadace Vodafone Rafael a odnesl si 200 tisíc korun | CzechInvest

Startup se po úspěšném absolvování programu CzechMatch představil i v soutěži CzechInvest Startup Challenge 2019 a o rok později se stal jedním z devíti finalistů, kteří bojovali o titul nejkreativnějšího startupu roku 2020 v soutěži Creative Business Cup. Rok 2020 byl pro startup úspěšný. V konkurenci dalších 15 startupů vyhrál mezinárodní soutěž AI for Accessibility Hackathon, která je pod záštitou Microsoftu, a získal 250 tisíc korun na další rozvoj aplikace. Díky tomuto úspěchu byl nominován na prestižní cenu Nadace Vodafone Rafael, kde také zvítězil a získal dalších 200 tisíc korun.

Přečtěte si také další případové studie úspěšných českých startupů a firem, které podpořila agentura CzechInvest. Příběhy startupů InsightART, Hybrid Company, Miomove, Langino, Retailys.com, Motionlab, Actijoy, Pikto Digital, FaceUp.com, Hardwario, Hayaku, CashReader, Stavario, Roletik, Mebster, EV Expert, VisionCraft nebo Sharry.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme