Mebster pomáhá ochrnutým lidem zpět na nohy

Zakladatelé startupu MEBSTER vyvinuli první cenově dostupný exoskelet, tedy jakousi vnější kostru určenou k podpoře svalů osob se ztrátou funkce dolních končetin.

Exoskelet UNILEXA Prime, který je určený zdravotnickým centrům a nemocnicím, zefektivňuje zdravotníkům práci o jejich klienty s poruchou mobility, především paraplegiky. | CzechInvest
  • Zařízení od Mebsteru si přitom dokážou lidé na vozíčku obléct sami za pár minut a pravidelně tak zlepšovat svou fyzickou kondici a kvalitu života.
  • CzechInvest umožnil startupu prezentovat svůj produkt v Singapuru nebo pomáhal s jeho certifikací.

Každý rok přibývá po celém světě více než milion lidí, kteří jsou ochrnutí od pasu dolů. Ročně také dochází k 750 tisícům případů poranění míchy a 40 procent lidí po takovémto úrazu končí jako paraplegikové. Jejich léčba je velmi drahá, časově náročná a bolestivá. Asistivní a rehabilitační exoskelety pro takovéto osoby se stále vyvíjejí a jejich výroba roste, jsou však pro běžného člověka většinou cenově nedostupné, pohybují se v řádu milionů korun. Právě to se snaží změnit startup MEBSTER, který staví na co nejpříznivějším poměru ceny a kvality.

„Více než pět let jsem působil na různých kontinentech. Za tu dobu jsem nasbíral velké množství dat a zkušeností v oblasti výzkumu a vývoje robotizovaných rehabilitačních zařízení a přišel jsem na znepokojivý paradox. Vyvíjejí se složité technologie pro ty, kteří si je nemohou finančně dovolit,“ popisuje Michal Gloger, zakladatel startupu MEBSTER, a dodává: „Po návratu z Japonska jsem v Česku založil firmu s cílem přinést na trh zařízení s optimálním poměrem nejen ceny a kvality, ale také bezpečnosti a funkcionality. Tak vznikla UNILEXA – nástroj, který motivuje lidi s tělesnými omezeními žít aktivnější a kvalitnější život a dodává jim vůli to nevzdávat.“

Gloger vystudoval robotiku v Ostravě a se svým týmem začal vyvíjet exoskelet UNILEXA v Moravskoslezském inovačním centru. Původně chtěl vytvořit exoskelet s motorkem, ale nakonec zvolil snadnější variantu, kterou by si mohl pořídit každý. Včetně Jaroslava Klimeše, který pracoval jako tesař a po úrazu je na vozíčku. Ten zařízení UNILEXA testuje a pomáhá s jeho vývojem.

CzechInvest

Unilexa vyniká svou dostupností, funkčností i designem

MEBSTER podporuje zdravotnická centra i jednotlivce v prostředí domova prostřednictvím svých chytrých a asistivních technologií, tedy pomůcek, jež pomáhají zlepšit fyzické a duševní funkce osobám, které je mají z různých důvodů sníženy.

Zdravotnickým centrům a nemocnicím, například organizaci ParaCENTRUM Fenix, Hamzově léčebně nebo Nemocnici České Budějovice, dodává exoskelet UNILEXA Prime, který zefektivňuje zdravotníkům práci o jejich klienty s poruchou mobility, především paraplegiky. Jednotlivcům pak nabízí individuální verzi UNILEXA Home, která se vyrábí přímo na míru klienta.

Ve srovnání s konkurencí je výhodou zařízení UNILEXA jeho design, dostupnost a funkčnost. Uchycuje se z vnitřní strany končetin a jednoduše se nasazuje přímo z vozíku. Po jeho obléknutí začíná pracovat gravitace. Člověk se nakloní dopředu a do strany a pomalu může vykročit.

Přečtěte si také články
Mebster: Kvůli koronaviru jsme se museli kompletně přeorientovat z B2B na B2C a změnit marketingovou strategii a
Místo vozíku vnější opora. Mebster vrací ochrnuté zpátky do života

V Česku už je UNILEXA v prodeji, má udělený český patent a je schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako zdravotnický prostředek rizikové třídy I. Rovněž splňuje všechny legislativní požadavky a normy pro prodej v Evropské unii s označením CE. Nyní chce firma získat patentovou ochranu také na zahraničních trzích.

MEBSTER & CzechInvest

Právě s certifikací produktu a ochranou duševního vlastnictví pomohl startupu CzechInvest, který mu v roce 2019 v rámci programu CzechStarter poskytl více než sto hodin mentoringu s experty z různých oblastí. Vedle marketingové strategie a finančního plánu pracovali zástupci startupu s mentory především na patentování produktu včetně podání přihlášky na český patentový úřad. Ve velké míře využili také právní služby spojené s nastavením NDA (smlouva dvou stran o nesdílení informací s třetími stranami) nebo vstupem investora.

„Díky mentorům CzechInvestu jsme byli schopni zacílit byznys strategii, rychleji certifikovat a patentovat náš první produkt,“ říká Gloger a dodává: „Například vyplňování přihlášky na patentový úřad není snadná záležitost. Je potřeba načerpat mnoho znalostí a také mít dostatek financí.“

Ve stejném roce využil MEBSTER i programy CzechMatch a CzechDemo, které mu umožnily cestu do Singapuru. „Díky účasti v programech jsme mohli poprvé prezentovat náš produkt v zahraničí a získat tak zajímavé kontakty na budoucí obchodní partnery,“ popisuje Gloger. Zástupci startupu se v Singapuru zúčastnili kromě samotné konference Innovfest Unbound také matchmakingové akce, která jí předcházela.

Zakladatel startupu MESBTER Michal Gloger vystudoval robotiku v Ostravě a se svým týmem začal vyvíjet exoskelet UNILEXA v Moravskoslezském inovačním centru. | CzechInvest

„Potkali jsme rekordní počet investorů, nečekal jsem takovéto obsazení. Po prezentaci přicházely velmi věcné dotazy účastníků k problematice nejen byznys modelu, ale také certifikaci zdravotnických pomůcek, což velmi dobře reflektovalo odbornost publika,“ popisuje Gloger.

V současnosti se zástupci MEBSTERU věnují digitalizaci a vybudování systému řízení kvality, aby byli připraveni na certifikace zdravotnických výrobků vyšších rizikových skupin. To jsou například UNILEXA POWER – aktivní verze produktové rodiny UNILEXA – nebo UNILEXA s modulem pro monitoring chůzového cyklu. K tomu se MEBSTER začíná zaměřovat i na rehabilitaci horních končetin.

Gloger si uvědomuje také konkurenční výhody svého startupu ve světě a má s ním globální ambice. „Naprosto zásadní je pro nás expanze do zahraničí. Pracujeme na důkladném průzkumu trhu mimo jiné ve spolupráci s agenturou CzechTrade, abychom se příští rok mohli vydat na první zahraniční trhy. Na naše atributy, tedy design, dostupnost a funkčnost, slyší například v Itálii nebo ve Španělsku. My bychom ale rádi pronikli i mimo Evropu, a to do Jižní Ameriky nebo Asie,“ prozrazuje Gloger.

Přečtěte si také další případové studie úspěšných českých startupů a firem, které podpořila agentura CzechInvest. Příběhy startupů InsightART, Hybrid Company, Miomove, Langino, Retailys.com, Motionlab, Actijoy, Pikto Digital, FaceUp.com, Hardwario, Hayaku, CashReader, Stavario, Roletik, Mebster, EV Expert, VisionCraft nebo Sharry.

Též by vás mohlo zajímat
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika
• Teritorium: Česká republika