Mebster pomáhá ochrnutým lidem zpět na nohy

Zakladatelé startupu MEBSTER vyvinuli první cenově dostupný exoskelet, tedy jakousi vnější kostru určenou k podpoře svalů osob se ztrátou funkce dolních končetin.

  • Zařízení od Mebsteru si přitom dokážou lidé na vozíčku obléct sami za pár minut a pravidelně tak zlepšovat svou fyzickou kondici a kvalitu života.
  • CzechInvest umožnil startupu prezentovat svůj produkt v Singapuru nebo pomáhal s jeho certifikací.
Exoskelet UNILEXA Prime, který je určený zdravotnickým centrům a nemocnicím, zefektivňuje zdravotníkům práci o jejich klienty s poruchou mobility, především paraplegiky. | CzechInvest

Každý rok přibývá po celém světě více než milion lidí, kteří jsou ochrnutí od pasu dolů. Ročně také dochází k 750 tisícům případů poranění míchy a 40 procent lidí po takovémto úrazu končí jako paraplegikové. Jejich léčba je velmi drahá, časově náročná a bolestivá. Asistivní a rehabilitační exoskelety pro takovéto osoby se stále vyvíjejí a jejich výroba roste, jsou však pro běžného člověka většinou cenově nedostupné, pohybují se v řádu milionů korun. Právě to se snaží změnit startup MEBSTER, který staví na co nejpříznivějším poměru ceny a kvality.

„Více než pět let jsem působil na různých kontinentech. Za tu dobu jsem nasbíral velké množství dat a zkušeností v oblasti výzkumu a vývoje robotizovaných rehabilitačních zařízení a přišel jsem na znepokojivý paradox. Vyvíjejí se složité technologie pro ty, kteří si je nemohou finančně dovolit,“ popisuje Michal Gloger, zakladatel startupu MEBSTER, a dodává: „Po návratu z Japonska jsem v Česku založil firmu s cílem přinést na trh zařízení s optimálním poměrem nejen ceny a kvality, ale také bezpečnosti a funkcionality. Tak vznikla UNILEXA – nástroj, který motivuje lidi s tělesnými omezeními žít aktivnější a kvalitnější život a dodává jim vůli to nevzdávat.“

Gloger vystudoval robotiku v Ostravě a se svým týmem začal vyvíjet exoskelet UNILEXA v Moravskoslezském inovačním centru. Původně chtěl vytvořit exoskelet s motorkem, ale nakonec zvolil snadnější variantu, kterou by si mohl pořídit každý. Včetně Jaroslava Klimeše, který pracoval jako tesař a po úrazu je na vozíčku. Ten zařízení UNILEXA testuje a pomáhá s jeho vývojem.

CzechInvest

Unilexa vyniká svou dostupností, funkčností i designem

MEBSTER podporuje zdravotnická centra i jednotlivce v prostředí domova prostřednictvím svých chytrých a asistivních technologií, tedy pomůcek, jež pomáhají zlepšit fyzické a duševní funkce osobám, které je mají z různých důvodů sníženy.

Zdravotnickým centrům a nemocnicím, například organizaci ParaCENTRUM Fenix, Hamzově léčebně nebo Nemocnici České Budějovice, dodává exoskelet UNILEXA Prime, který zefektivňuje zdravotníkům práci o jejich klienty s poruchou mobility, především paraplegiky. Jednotlivcům pak nabízí individuální verzi UNILEXA Home, která se vyrábí přímo na míru klienta.

Ve srovnání s konkurencí je výhodou zařízení UNILEXA jeho design, dostupnost a funkčnost. Uchycuje se z vnitřní strany končetin a jednoduše se nasazuje přímo z vozíku. Po jeho obléknutí začíná pracovat gravitace. Člověk se nakloní dopředu a do strany a pomalu může vykročit.

Přečtěte si také články
Mebster: Kvůli koronaviru jsme se museli kompletně přeorientovat z B2B na B2C a změnit marketingovou strategii a
Místo vozíku vnější opora. Mebster vrací ochrnuté zpátky do života

V Česku už je UNILEXA v prodeji, má udělený český patent a je schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako zdravotnický prostředek rizikové třídy I. Rovněž splňuje všechny legislativní požadavky a normy pro prodej v Evropské unii s označením CE. Nyní chce firma získat patentovou ochranu také na zahraničních trzích.

MEBSTER & CzechInvest

Právě s certifikací produktu a ochranou duševního vlastnictví pomohl startupu CzechInvest, který mu v roce 2019 v rámci programu CzechStarter poskytl více než sto hodin mentoringu s experty z různých oblastí. Vedle marketingové strategie a finančního plánu pracovali zástupci startupu s mentory především na patentování produktu včetně podání přihlášky na český patentový úřad. Ve velké míře využili také právní služby spojené s nastavením NDA (smlouva dvou stran o nesdílení informací s třetími stranami) nebo vstupem investora.

„Díky mentorům CzechInvestu jsme byli schopni zacílit byznys strategii, rychleji certifikovat a patentovat náš první produkt,“ říká Gloger a dodává: „Například vyplňování přihlášky na patentový úřad není snadná záležitost. Je potřeba načerpat mnoho znalostí a také mít dostatek financí.“

Ve stejném roce využil MEBSTER i programy CzechMatch a CzechDemo, které mu umožnily cestu do Singapuru. „Díky účasti v programech jsme mohli poprvé prezentovat náš produkt v zahraničí a získat tak zajímavé kontakty na budoucí obchodní partnery,“ popisuje Gloger. Zástupci startupu se v Singapuru zúčastnili kromě samotné konference Innovfest Unbound také matchmakingové akce, která jí předcházela.

Zakladatel startupu MESBTER Michal Gloger vystudoval robotiku v Ostravě a se svým týmem začal vyvíjet exoskelet UNILEXA v Moravskoslezském inovačním centru. | CzechInvest

„Potkali jsme rekordní počet investorů, nečekal jsem takovéto obsazení. Po prezentaci přicházely velmi věcné dotazy účastníků k problematice nejen byznys modelu, ale také certifikaci zdravotnických pomůcek, což velmi dobře reflektovalo odbornost publika,“ popisuje Gloger.

V současnosti se zástupci MEBSTERU věnují digitalizaci a vybudování systému řízení kvality, aby byli připraveni na certifikace zdravotnických výrobků vyšších rizikových skupin. To jsou například UNILEXA POWER – aktivní verze produktové rodiny UNILEXA – nebo UNILEXA s modulem pro monitoring chůzového cyklu. K tomu se MEBSTER začíná zaměřovat i na rehabilitaci horních končetin.

Gloger si uvědomuje také konkurenční výhody svého startupu ve světě a má s ním globální ambice. „Naprosto zásadní je pro nás expanze do zahraničí. Pracujeme na důkladném průzkumu trhu mimo jiné ve spolupráci s agenturou CzechTrade, abychom se příští rok mohli vydat na první zahraniční trhy. Na naše atributy, tedy design, dostupnost a funkčnost, slyší například v Itálii nebo ve Španělsku. My bychom ale rádi pronikli i mimo Evropu, a to do Jižní Ameriky nebo Asie,“ prozrazuje Gloger.

Přečtěte si také další případové studie úspěšných českých startupů a firem, které podpořila agentura CzechInvest. Příběhy startupů InsightART, Hybrid Company, Miomove, Langino, Retailys.com, Motionlab, Actijoy, Pikto Digital, FaceUp.com, Hardwario, Hayaku, CashReader, Stavario, Roletik, Mebster, EV Expert, VisionCraft nebo Sharry.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme