MPO už vyřizuje žádosti o „ošetřovné“ OSVČ

Rekord v kostce: za 2 týdny došly žádosti od více než 50 000 lidí – již posouzeno 10 000, polovina schválena a polovina vyžaduje doplnění (!) – 3000 lidem už peníze odešly.

Za dva týdny od spuštění „ošetřovného“ pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) přišly Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) žádosti od více než 50 000 lidí. Cca 10 000 z nich už MPO posoudilo. Z toho cca 5 000 schválilo, 5 000  musí vrátit zpět žadatelům k doplnění či přepracování. Dne 14. 4. se tato dotace OSVČ začala vyplácet, v první vlně odejde cca 22 milionů korun cca 3 000 lidem. Jde tak zřejmě o jeden z časových rekordů mezi vývojem aplikace, spuštěním až po konkrétní výsledky, které se týkají desítek tisíc lidí.

Žádosti o dotaci OSVČ, která je obdobou ošetřovného, často nebývají kompletní nebo je lidé vyplňují špatně. MPO proto doporučuje, aby OSVČ formulář před odesláním vždy pečlivě zkontrolovaly a pokud si nejsou jisté, aby se obrátily na obecní živnostenský úřad. Pokud tak učiní a vše pošlou správně, dostanou samozřejmě také dřív potřebné finance.       

„Doporučujeme žádosti před odesláním vždy pečlivě zkontrolovat a nezapomínat na přílohu, kterou je potvrzení od školky, dětské skupiny, školy či sociálního zařízení, že je zavřený, se jménem dítěte či jiné osoby, kterou má OSVČ v péči. Když budou OSVČ vše posílat správně hned – jde opravdu jen o žádost s čestným prohlášením a potvrzením o zavřené instituci – nebudou se muset řešit opravy a bude tak víc kapacit na vyřizování a dřív také dostanou peníze,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. A dodává, že aktuálně to je tak, že průměrná výše dotace u rozhodnutých žádostí je 7 000 Kč na jednoho člověka.

OSVČ žádosti o dotaci, která je obdobou ošetřovného, často ručně podepsaly, naskenovanou přiložily k e-mailu a poslaly. Chyběl však elektronický podpis, který je nezbytný pro jasné prokázání identity. Řada lidí také nepřiložila potvrzení o uzavření školy nebo zařízení, mnozí žádost poslali opakovaně.

Správný postup

„Správný postup je formulář vyplnit, zkontrolovat, zda se nevynechala žádná potřebná kolonka, zejména osobní údaje, kontakty a číslo účtu, následně je nutné přiložit přílohu – potvrzení o zavřené školce, škole či jiné instituci, které stačí i jako obyčejný e-mail – a pak si vybrat ze tří způsobů, jak žádost odeslat. Doporučujeme využívat zejména datovou schránku. Dá se totiž využít pro veškerou elektronickou komunikaci s veřejnou správou a nesmírně urychluje proces vyřízení žádosti. Prosíme rovněž ty žadatele, kteří už svou žádost poslali, aby další dokumenty neposílali a vyčkali na to, až je kontaktuje MPO,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.

Doklad/potvrzení o uzavření školského/dětského zařízení (školky/školy) či zařízení, které poskytuje sociální služby, je povinnou přílohou, která nemá standardizovanou formu. V kontextu s „ošetřovným“ OSVČ stačí jakýkoliv doklad, například e-mail či dopis dané školy nebo zařízení, který potvrdí, že byly uzavřeny. MPO upozorňuje, že je velmi důležité, aby na tomto dokladu bylo uvedeno i jméno a příjmení dítěte či jiné osoby, o kterou se OSVČ stará. Také je možné použít formulář ČSSZ k zaměstnaneckému ošetřovnému, stačí vyplnit část A.

Žádost o „ošetřovné“  OSVČ je možné na MPO doručit:

  • Nejrychlejší formou je zaslání prostřednictvím datové schránky wnswemb, do předmětu uvést fpmpo20, nebo
  • e-mailem, jehož přílohou bude vyplněný formulář opatřený elektronickým podpisem včetně příloh na adresu fpmpo20@mpo.cz a do předmětu uvést fpmpo20, nebo
  • originál žádosti podepsaný žadatelem poštou na adresu: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1, obálka musí být označena „fpmpo20“.

Formulář a podrobné informace jsou k dispozici na www.mpo.cz/osetrovneosvc. Žádost o „ošetřovné“ za březen je možné poslat do 30. dubna 2020. Odpovědi na nejčastější dotazy OSVČ k „ošetřovnému“ se průběžně zveřejňují na portále pro podnikatele a živnostníky Businessinfo.cz.  

OSVČ může při splnění stanovených podmínek rovněž využít kompenzační bonus, informace jsou na www.daneelektronicky.cz.

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

Koronavirus – Jaká je situace ve světě?

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme