Brazílie

Rozcestník informací o Brazílii:

MZV: Strategické příležitosti pro české exportéry

Brazílie byla jednou z nejvíce zasažených zemí světa. Vzhledem k malému procentu testovaných osob se počet nakažených odhaduje až na 7 milionů. Brazilská vláda prosazuje okamžitý restart ekonomiky, zatímco guvernéři států se snaží snížit počet obětí cestou sociální izolace. Souběh COVID-19 a politického napětí způsobuje zhoršení důvěryhodnosti země v očích investorů. Například agentura FITCH snížila v květnu úvěrový rating BFR na „negativní“ BB–.

Jedním z důkazů obav z ekonomického a politického vývoje v BFR byla prognóza Credit Suisse, která označila brazilský reál za volatilní „toxickou měnu“. Pokud jde o strukturální charakter škod, které způsobí pandemie v brazilské ekonomice a v příjmech z exportu, je nutno vědět, že Brazílie je osmým největším producentem ropy na světě a třetím v rámci Amerik (po USA a Kanadě). Pokles ceny ropy na světových trzích určitě zasáhne negativně bilanci jejího zahraničního obchodu.

Očekává se, že vlivem nacionalistických tendencí bude jedním ze směrů vývoje oživený zájem o regionální kooperace. Nejperspektivnější cestou budou různé druhy joint ventures, kooperací a investicí doprovázených projekty v regionálním měřítku. Pro geograficky vzdálené země, jako je ČR, budou kooperace na pomezí vědy a inovativního průmyslu nejperspektivnější cestou pronikání na brazilský trh. Zvláště pokud budou podpořeny našimi investicemi.

Federální vláda průběžně realizuje programy s cílem zmírnit negativní dopady pandemie na ekonomiku. Tyto výdaje se projeví ve fiskální oblasti. Rok 2019 skončil ve federální pokladně státním dluhem ve výši 76,5 % HDP. Brazilští ekonomové odhadují, že finanční injekce a sociální podpory s cílem snížit negativní ekonomické důsledky pandemie zvýší tento dluh na 85 % nebo až na 90 %.

Post-COVID-19 příležitosti pro české exportéry

Pro české exportéry je nutno zdůraznit, že v postkoronavirové době bude platit zvýšenou měrou doporučení, které bylo užitečné už před pandemií. K úspěšným vývozům do země je nutné, aby firma měla dostatečnou finanční sílu a mohla financovat třeba i několik let postupného pronikání a etablování se na trhu. Bude ještě důležitější mít ochotu a dostatek finančních prostředků k využití kvalitních místních právníků a daňových poradců. A v neposlední řadě dále vzroste význam důvěryhodného místního zástupce, protože většina nutných licencí je navázána nikoliv na zahraniční exportní firmy, ale na místní zástupce.

Automobilový průmysl

Brazílie je automobilová velmoc. Globální automobilky působící v Brazílii již patří mezi tradiční odběratele českých dodavatelských firem, nicméně vzhledem k nástupu nových modelových řad a postupnému rozšiřování výrobního portfolia domácích výrobců tento obor jednoznačně patří mezi perspektivní z hlediska českého exportu i do budoucna.

Civilní letecký průmysl

Vedle produkce klasických dopravních letadel (Embraer) je dvousetmilionová Brazílie dlouhodobě rozsáhlým trhem, pokud jde o vrtulníky a ultralehká letadla. Strategická spolupráce českých firem vytváří pozitivní referenci pro uplatnění dalších výrobků českého leteckého průmyslu v Brazílii.

Vodohospodářský a odpadní průmysl

V oblasti ekologické likvidace odpadů a čištění vody existuje v Brazílii dlouhodobě akumulovaný deficit. Vzhledem k vysoké konkurenceschopnosti nabídky českých firem v tomto směru to může být zajímavá příležitost. Ovšem vzhledem ke skutečnosti, že hlavní zákazníci jsou města a municipality, závisí načasování nabídky na zotavení jejich finančních rozpočtů po pandemii.

Zdravotnický a farmaceutický průmysl

Lze předpokládat, že psychologické trauma z pandemie COVID-19 zvýší zájem BFR o výrobu vlastních pomůcek a vybavení pro zdravotnictví. Závislost na dovozech z Číny se ukázala během pandemie jakožto fatální nedostatek. Proto bude v roce 2021 existovat zvýšená míra příležitostí pro české firmy, které budou schopny nabídnout výrobu v zemi, nebo alespoň kooperace a investice.

Zemědělský a potravinářský průmysl

Vše nasvědčuje, že agrobyznys vyjde z pandemie jako nejméně poškozené odvětví brazilské ekonomiky. Pro české exportéry je to motivace usilovat o vývoz technologií pro zemědělství. Avšak je nutno zdůraznit, že v této oblasti je velmi tvrdá konkurence USA, Holandska, Německa atd. Uspějí jen ti, kteří budou schopni investovat dostatek financí do propagace v BFR a do zajištění kvalitního dlouhodobého servisu a získání dobrých místních zástupců.

Velvyslanectví ČR v Brazílii
e-mail: commerce_brasilia@mzv.cz
www.mzv.cz/brasilia

Pravidelné novinky e-mailem