Exportní cena 2018 zná vítěze. Mění se firmy i charakter českého vývozuStředně velká společnost

1. místo – ZVVZ-Enven Engineering, a.s.

Dodavatel zařízení pro ochranu ovzduší

Akciová společnost ZVVZ-Enven Engineering je dceřinou společností holdingu ZVVZ GROUP, a.s. ZVVZ GROUP navazuje na tradiční značku ZVVZ, která jako dodavatel zařízení pro ekologii působí na trhu již sedmdesát let. Společnost ZVVZ-Enven Engineering vznikla v roce 2007 stoprocentní akvizicí společnosti ENVEN, a.s., do které ZVVZ a.s. vložila divizi engineering a veškeré aktivity v dodávkách zařízení pro ochranu ovzduší. ZVVZ-Enven Engineering, a.s. je dnes moderní obchodně-inženýringová společnost , která je dodavatelem investičních celků se zaměřením na systémy čištění spalin a technologických plynů od tuhých a plynných znečišťujících látek, zařízení pro pneumatickou dopravu sypkých hmot a zařízení pro klimatizaci, větrání a filtraci radioaktivních aerosolů v jaderných elektrárnách, klimatizaci budov a větrání průmyslových objektů a dolů. Do dnešního dne společnost zrealizovala stovky projektů, o čemž svědčí řada referencí v České republice a v zahraničí.

2. místo – AXIS a.s.

Strojírenská výroba a montáže průmyslových technologií

Komplexní dodávky průmyslových technologií od společnosti AXIS a.s. Hradec Králové. AXIS a.s. slaví v tomto roce 25 let od založení firmy v Hradci Králové. Společnost se v roce 1993 zaměřovala pouze na montážní činnost ve státech Evropy. V následujících letech postupně investovala do výrobních prostor a vybavení, aby byla schopna dodávat komplexní průmyslové technologie do zemí současné EU. Aktuálně chod společnosti zajišťují zaměstnanci na centrále firmy v Hradci Králové a na středisku ve Štětí, které obstarává čtyřiadvacetihodinový servis pro papírnu Mondi a poskytuje základnu a podporu montážním pracovníkům.

3. místo – Hansen Electric, spol. s r.o.

Výroba, instalace a servis elektrických zařízení určených do prostředí s nebezpečím výbuchu

Hansen Electric je ryze česká společnost, která má hlavní sídlo v Opavě, Česká republika. Zaměstnává přes 200 kvalifikovaných zaměstnanců v České republice. Společnost má 7 dceřinných společností v Polsku, Německu, Rusku, Turecku, Ukrajině, Číně a Íránu. Naší specializací je vývoj, konstrukce, výroba, instalace a servis elektrických zařízení, které jsou určeny do prostředí s nebezpečím výbuchu. Dále se zabýváme opravami a servisem generátorů do výkonu 10MW. Široký výrobní program umožňuje dodávky kompletního elektrického vybavení dobývacích komplexů. Našimi zákazníky jsou především černouhelné doly, kde lidé pracují v těch nejtěžších a nejrizikovějších provozech. Naším posláním je nahrazovat lidskou práci stroji, zabezpečit kvalitní rozvody elektrické energie, instalaci speciálních nevýbušných elektromotorů a chytrých řídících systémů pro řízení důlního provozu.

Malá společnost

1. místo – mcePharma s.r.o.

Vývoj inovativních doplňků stravy, doplňkových krmiv pro zvířata a funkčních potravin

mcePharma s.r.o. je soukromá česká společnost se sídlem v Bílovci, která vyvíjí a vyrábí unikátní doplňky stravy se zaměřením na tablety rozpustné v ústech s ověřeným a rychlým nástupem účinku, doplňková krmiva pro malá zvířata a kosmetiku. mcePharma celosvětově nabízí a prodává produkty s vědecky prokázanou účinností, s vlastními vědeckými studiemi a disponuje několika patentovými přihláškami v ČR, EU, USA a Kanadě.

2. místo – Zall JIHLAVAN airplanes, s.r.o.

Výroba sportovních letadel v kategorii UL a LSA

Společnost Zall JIHLAVAN airplanes, s.r.o., je ze 100% dceřiný podnik společnosti Zall SKYLEADER a.s. Společnost vznikla v březnu 2005 po převzetí veškerých nehmotných práv a výrobní technologie lehkých letadel od společnosti KAPPA 77, s.r.o. S podporou Ústavu leteckého inženýrství na VÚT v Brně byly letadla postupně inovovány. Vysoká úroveň standardů kvality umožnila společnosti dodávat zároveň i komponenty pro letecky průmysl. V květnu roku 2017 došlo ke vstupu čínského strategického partnera Zall do společnosti SKYLEADER a.s. a doplněním Zall do názvů jak mateřské společnosti, tak i společnosti JIHLAVAN airplanes s.r.o. a vzniku nynějších názvů. Dnes společnost zaměstnává 70 zaměstnanců, sídlí v Jihlavě a řadí se k významným leteckým výrobcům. Zall JIHLAVAN airplanes, s.r.o. se specializuje na design, výrobu, prodej a údržbu celokovových a uhlíkovo-kompozitních lehkých letadel (ultralight/LSA kategorie) pod obchodním označením „SKYLEADER“. Od legendární Sovy až po dnešek, tedy již více než 20 let společnost vyrábí letouny ke spokojenosti pilotů na celém světě. K dnešnímu dni bylo vyrobeno a dodáno již více než 350 letounů. Portfolio letadel je tvořeno z 6 základních typů, které se vyrábějí podle přísných standardů s důrazem na kvalitu a bezpečnost. Letouny jsou navržené tak, aby splnily požadavky na snadný provoz a běžnou údržbu pro letecké školy, aerokluby i soukromé klienty, a to jak v oblasti rekreačního létání, tak i speciálních operací.

3. místo – INCA agency s.r.o.

Výroba a prodej výrobku Inca Collagen

Inca Collagen je značka. Značka výjimečná a luxusní. Inca Collagen je jediným, a proto hýčkaným výrobkem společnosti INCA agency s.r.o. První modrozlatá krabička s unikátním tzv. bio-aktivním 100 % čistým kolagenem bez jakýchkoliv dalších přísad a se zcela zachovanou biologickou hodnotou, spatřila světlo světa v roce 2015. Od té doby se firmě daří budovat prestiž, oblíbenost a spolehlivost značky na domácím i zahraničním trhu. Od samého počátku naplňuje představu o úspěšném podnikání, kdy se za úspěch považují hospodářské výsledky, a mnohá další lidská očekávání, zejména možnost pomáhat druhým. Kolagen totiž hraje důležitou roli v tom, jak se cítíme a jak vypadáme, jeho užíváním ve vhodné formě a kvalitě si můžeme udržet krásu a zdraví mnohem déle, než příroda naplánovala. Úspěch značky již dnes dovoluje společnosti věnovat nemalé prostředky na charitativní činnost a podporu handicapovaných sportovců.

Exportér teritoria – USA & Kanada

1. místo – DCIT, a.s., divize PROVYS

Vývoj a vývoz software pro média, cybersecurity

Společnost DCIT loni oslavila 25 let od svého vzniku. Již od založení patřila díky odborníkům ve svých řadách ke špičce českých ICT firem. DCIT se zaměřuje na poskytování bezpečnostních auditů a poradenství v oboru informační technologie a mezi její klienty patří velké banky a telekomunikační společnosti. Díky zakázce České televize vyvinula a v roce 1997 uvedla na trh informační systém PROVYS TVoffice pro řízení televizních a rozhlasových stanic. Od svého vzniku doznal systém PROVYS značného vývoje a dnes je znám po celé Evropě a okolí, ba dokonce v Africe, Asii i Americe.

Globální exportér

1. místo – Fillamentum a.s.

Výroba filamentů do 3D tiskáren, extrudovaných hadic, trubek a profilů z polymerních materiálů

Společnost Fillamentum a.s. vyvíjí, vyrábí a dodává plastové trubky, hadice, profily a monofilamenty o vysoké přesnosti pro oblasti automobilového průmyslu, obalového průmyslu a zdravotnictví. Patří mezi přední světové firmy v oblasti materiálů pro 3D tisk. Fillamentum a.s. letos v květnu úspěšně vstoupila na trh Start Burzy cenných papírů Praha a je tak veřejně obchodovanou společností. V roce 2019 má v plánu otevření výrobního závodu ve Spojených státech Amerických.

Nejúspěšnější klient CzechTrade

1. místo – Futaba Czech, s.r.o.

Výroba částí karosérií, podvozků a výfukových systémů

Společnost Futaba Czech, s.r.o. paří k dceřiným společnostem japonské firmy Futaba Industrial Co., Ltd., která patří mezi významné výrobce automobilových dílů, lisovacích nástrojů nebo kancelářské techniky na světě.

Závod v Havlíčkově Brodě byl slavnostně otevřen v červnu 2005, od kdy začal dodávat karosářské a podvozkové díly nebo výfukové systémy zákazníkům usazeným především v Evropě – kolínské TPCA, maďarské Suzuki, nebo francouzské Toyotě a PSA. V roce 2017 zahájila firma spolupráci s automobilkou JLR (Jaguar Land Rover).

Společnost se od začátku zaměřuje na to, aby svým zákazníkům nabídla výrobky za nižší cenu než konkurence, ale zároveň v nejvyšší kvalitě. S tímto závazkem je spojeno i získání a udržení mezinárodních certifikátů systému řízení kvality, bezpečnosti a ochrany životního prostředí – IATF 16949, OHSAS 18001 a ISO 14001.

V havlíčkobrodském závodě se produkce soustřeďuje především na výrobu dílů pro karoserie a nápravy, které tvoří dvě třetiny produkce, zbývající část je určena výrobě výfukových systémů. Firma disponuje velkou škálou výrobních zařízení, včetně lakovací katafotretické linky, která patří k jedné z mála lakoven v České republice disponující touto technologií. Na lisovně je k dispozici deset lisů progresových, transferových a tandemové s přítlakem od 300 do 2000 tun. Na svařovně vybavené moderními technologiemi nabízející různé typy svařování, ohýbání či stáčení se některé z těchto výlisků dál kompletují, jiné odesílají přímo zákazníkovi.

Zlepšování výrobků a služeb úzce souvisí se vzděláváním zaměstnanců. Firma proto připravuje pravidelná školení a programy, které zlepšují kvalifikaci pracovníků ve výrobě i administrativě. Firma spolupracuje i se studenty při tvorbě ročníkových prací, či se školami, kterým umožňuje prohlídku závodu s odborným výkladem.

EXPORTNÍ PŘÍBĚH ROKU CzechTrade

1. místo – Kentico Software s.r.o.

IT firma řešení pro správu webových stránek, internetových obchodů a digitálního marketingu

Kentico Software je česká IT firma se sídlem v Brně a lídr světového trhu řešení pro správu webových stránek, internetových obchodů a digitálního marketingu. Byla založena v roce 2004, v současnosti zaměstnává 250 specialistů (z toho více jak 200 v Brně) a své pobočky má v USA, Austrálii, Velké Británii, Nizozemsku a Singapuru. Její software využívá více než 25 000 webových stránek na celém světě. Patří mezi ně například MazdaGibsonTwiningsSegwayWüstenrotHyundai nebo Colours of Ostrava. Kentico je certifikovaný partner společnosti Microsoft a opírá se o širokou partnerskou síť čítající 1000 digitálních agentur v osmdesáti zemích světa.
• Oblasti podnikání: Služby