Fázování zlepšovatelských iniciativ

Zlepšování procesů aplikací návodů Lean Six Sigma není náhodným hnutím. Na nespočetných projektech bylo ověřeno, že pro zajištění vysokých šancí na úspěch projektu je vhodné postupovat v logických krocích.Převzato z knihy „Zlepšování podnikových procesů“ vydané nakladatelstvím Grada Publishing v roce 2011.

Metodologie Six Sigma přinesla do společného komplexu propracovaný procesní model, který pomáhá zlepšovatelskému týmu v práci na vysoké úrovni procesní dospělosti, a to i tehdy, stojíte-li na počátku cesty. Specifický projektový cyklus pomáhá v soustředěném postupu strukturální analýzy od stanovení cílů v relativně hrubých obrysech přes detailní rozbory a hloubkové analýzy až po návrhy nových procesů a jejich uvedení do reálného života.

Lean Six Sigma je propracovanou teorií, která však nesvazuje projektové týmy do jediného modelu, který by považovala za všespasitelný. Je-li starý proces výrazně za zenitem produktivity nebo zavádíme-li zcela nové procesy, na které mají být v budoucnu kladeny vysoké výkonnostní nebo kvalitativní nároky, pak nám poslouží vhodně upravené procesní cykly. Metodologie neodmítá nic, co efektivně poslouží pozitivní změně. Je-li potřeba provést hloubkovou analýzu dílčího procesního problému, pak můžeme sáhnout po dalších osvědčených metodách, jako je například akce Kaizen.

• Oblasti podnikání: Management

Doporučujeme