Lucembursko

MZV: Mapa globálních oborových příležitostí

Velvyslanectví ČR v Lucemburku

e-mail: luxembourg@embassy.mzv.cz 

www.mzv.cz/luxembourg

Lucemburská ekonomika je vysoce rozvinutá a má dlouhodobě nejvyšší HDP na obyvatele (PPP) na světě (zhruba 140 000 USD). Reálný HDP země se po pandemii vrátil k růstu, nicméně zásadní vliv měla v roce 2022 energetická krize. Reálný HDP Lucemburska by tak v roce 2023 měl vzrůst zhruba o 1 %, což je stále lepší prognóza než pro eurozónu ve výši 0,7 %. Pomocí vládních opatření se podařilo stlačit inflaci z hodnoty 8,1 % a v průměru by v roce 2023 měla činit přibližně 4,5 %. Vládní dluh zůstává v podstatě stabilní, přičemž poměr dluhu k HDP odhaduje 24,8 % ke konci roku 2024. Klíčovou hnací silou ekonomiky země zůstávají finanční služby, které se na přidané hodnotě vytvořené v roce 2021 podílejí 27,9 %. Finanční služby zůstanou dominantním odvětvím a budou i nadále hnací silou hospodářského oživení v roce 2023. Dlouhodobě zde panuje poměrně nízká míra nezaměstnanosti kolem 5 % a dle predikcí EIU by se tato míra měla udržet i nadále. Lucemburské hospodářství je jedním z nejotevřenějších na světě. Země výrazně investuje do podpory moderních technologií, inovací, ekonomiky řízené daty, specializuje se také na průzkum vesmíru a tamní těžbu surovin. Jedná se také o zemi s výraznou podporou start-upů. Výrazným faktem je vysoká závislost na prakticky denně dojíždějících přeshraničních pracovnících (až 48 % z nich je nerezidentních). To vládu vede k podpoře hledání řešení zlepšení mobility a projektů cirkulární ekonomiky. 

Ukazatel 2021 2022 2023 2024 2025
Růst HDP (%) 5,1 2,2 1,0 2,5 2,9
Veřejný dluh (% HDP) 24,6 23,8 24,4 24,8 24,5
Míra inflace (%) 3,5 8,1 4,5 2,0 1,5
Populace (mil.) 0,6 0,6 0,7 0,7 0,7
Nezaměstnanost (%) 5,4 4,4 5,0 4,8 4,7
HDP/obyv. (USD, PPP) 132 674,0 142 690,0 147 820,0 152 500,0 158 350,0
Bilance běžného účtu (mld. USD) 4,1 3,5 5,3 5,9 8,0
Saldo obchodní bilance (mld. USD) 1,1 0,8 1,0 1,4 1,6
Průmyslová produkce (% změna) 7,2 1,0 -3,8 2,3 1,8
Exportní riziko OECD
Predikce EIU Zdroj: EIU, OECD, IMD

Zdroj: EIU, IMF

Zdroj: EIU

Top 5 import dle zemí (%)
Německo 23,6
Belgie 23,5
Francie 12,2
Nizozemsko 4,2
USA 3,4
Zdroj: EIU
Top 5 import dle zboží (mld. USD)
Celkem 25,5
Automobily osobní aj. vozidla pro dopravu osob 2,3
Oleje ropné, oleje z nerostů živičných (ne surové), přípravky z nich j. n.; odpadní oleje 1,6
Předměty obchodu zvláštní 1,3
Odpad, šrot železný, ocelový, ingoty ze železa, oceli 0,9
Letadla a zařízení související, lodě kosmické, rakety 0,8
Zdroj: EIU

Civilní letectví, vesmír

Lucembursko intenzivně podporuje dlouhodobě výzkum a vývoj v oblasti kosmických technologií. Pro firmy nejen z tohoto odvětví, ale i specialisty na moderní technologie a akademickou sféru se tak naskýtá příležitost vzájemné spolupráce.

Lucembursko se orientuje na satelitní a vesmírné technologie. Existuje řada specializovaných firem, investujících do tzv. „těžby minerálů z vesmíru“ (asteroid mining) a tzv. „nových, ultra-lehkých materiálů“. 

Lucembursko je určitým katalyzátorem spolupráce, technologických inovací a komerčního rozvoje vesmíru a spojuje odborné znalosti a financování potřebné k vytvoření udržitelného vesmírného hospodářství budoucnosti. V současné době patří podíl lucemburského kosmického sektoru na HDP země k nejvyšším v Evropě. 

Prostřednictvím iniciativy spravované Lucemburskou vesmírnou agenturou (LSA) SpaceResources.lu se Lucembursko staví do pozice evropského hubu v rámci globálních vesmírných zdrojů. Lucembursko nabízí v rámci tohoto programu pobídky pro společnosti ze soukromého sektoru, které se snaží rozvíjet možnosti těžby ve vesmíru. Možnosti jsou i pro start-upy nejen z tohoto oboru, ale i pro další ze sektoru high-tech, zejména pro robotiku, umělou inteligenci, bio a nano technologie. Pro tyto účely ministerstvo hospodářství má určenou podporu v rámci programu Fit 4 Start. Cílem je vybrat nejslibnější začínající podniky a umožnit jim přístup k financování v rané fázi a individuálnímu koučinku.

Česká republika v roce 2018 s Lucemburskem uzavřela memorandum o spolupráci v kosmickém výzkumu a využívání vesmírných zdrojů. Obě země jsou členy Evropské vesmírné agentury (ESA) a skutečnost, že v Praze sídlí Agentura EU pro kosmický program (EUSPA) činí Česko pro lucemburské partnery zajímavé.

Zdravotnictví a farmacie

Lucembursko ve zdravotnictví výrazně podporuje vědu a výzkum zejména v rámci své univerzity. Nové trendy medicíny stejně jako výzkum a vývoj v biotechnologiích patří mezi priority. Vzhledem k zaměření na moderní a inovativní technologie je zde prostor i pro oblast nanotechnologií. Pro výzkumná pracoviště a firmy by se tak mohla otevřít možnost spolupráce na akademické i firemní úrovni.

Zdravotnické vědy a technologie v Lucembursku zažívají v posledních letech rozmach a v současné době se specializují na oblast personalizované medicíny, diagnostiky, bioinformatiky a lékařské informatiky. 

Biotechnologie a zdravotnické vědy jsou klíčovým prvkem diverzifikační strategie lucemburské ekonomiky. Země se chce stát centrem excelence v oblasti molekulární diagnostiky, která je hlavním pilířem personalizované medicíny. Hlavní pozornost místních podniků, start-upů a veřejných výzkumných laboratoří je zaměřen především na biomedicínské analýzy, objevování sloučenin a biomarkerů, zubní a ortopedické implantáty, laboratorní a nemocniční vybavení, aplikace IT související se zdravotnictvím. Pozornost a prostor mohou získat i nanotechnologie zaměřené na oblast medicíny a zdraví.

Obor má výraznou podporu i ze strany státu prostřednictvím vládní agentury na podporu inovací LuxInnovation, konkrétně její specializovaná odnož HealthTech Cluster. Ten byl vytvořen s cílem dále rozvíjet toto odvětví a posilovat jeho kapacitu na mezinárodní úrovni. Sdružuje společnosti a výzkumné laboratoře s cílem navázat spolupráci a identifikovat nové obchodní příležitosti. Klastr rovněž podporuje mezinárodní subjekty, které zvažují zahájení činnosti v Lucembursku nebo navázání spolupráce s lucemburskými subjekty. Tato oblast je nově finančně výrazně podporována v rámci programu Fit 4 Innovation Healthtech Market. V rámci podpory start-upů, které se chtějí v Lucembursku usadit, nyní patří i House of BioHealth. Inkubátor je určen pro společnosti specializující se na oblast věd o živé přírodě.

ICT, elektronika, kyberbezpečnost

Země je dlouhodobě podporovatelem moderních ICT řešení, digitalizace a také digitalizace inovací. Nabízejí se příležitosti ve specifických oblastech zejména umělé inteligence a digitalizaci finanční sféry a také kybernetické bezpečnosti. Podporu v tomto sektoru mají i start-upy.

ICT trh se službami a technologiemi je do značné míry saturovaný, nicméně s ohledem na podporu státu v oblasti moderních technologií a inovací, jsou i nadále mnohé příležitosti v tomto odvětví. Lucembursko nabízí podporu rozvoje podnikání v cílových oblastech v souladu s prioritami Lucemburska: kybernetická bezpečnost, fintech, big data, vysoce výkonná výpočetní technika, umělá inteligence, blockchain, atd. Součástí vládní strategie je i podpora každoroční velké glob-tech konference ICT Spring. Na oblast ICT a zejména digitalizace počítá Lucembursko s 1/3 alokovaných prostředků v národním plánu obnovy Lucemburska.

Specifickou pozici v tomto oboru má digitalizace a kybernetická bezpečnost. V rámci Institutu pro vědu a technologie LIST funguje Digital Innovation hub, jehož hlavním cílem je podpora technologií, jež napomáhají vytvoření bezpečného digitálního prostředí.  V rámci Lucemburska funguje vládní kompetenční centrum kybernetické bezpečnosti, jež je založeno na třech pilířích (sledování hrozeb a zranitelností, testovací zařízení a výcviková + simulační platforma).

Dopravní infrastruktura

Lucembursko je závislé na pracovnících z okolních zemí, a potýká se tak hustým provozem osobních automobilů, zejména jižní část země a hlavní město Lucemburk. To v současné době připravuje výraznou změnu fungování dopravy a zahájilo veřejnou debatu o plánu mobility pro hlavní město a napojení na bezprostřední okolí.

Razantní zlepšení neúměrně zatížené dopravní infrastruktury (zejména v hlavním městě a na jihu země) nelze v krátkodobé perspektivě předpokládat, plán investic ovšem počítá s novými dopravními tepnami (zejména severojižní), rozšiřováním dálnic (další pruh pro sdílené jízdy, autobusy, elektromobily), sběrných parkovišť (na okrajích větších měst) a rozvoje veřejné dopravy (od března roku 2020 je zdarma). 

Zároveň lucemburská vláda v současné době finalizuje nový národní plán mobility 2035, který byl přijat v roce 2022. Tento plán vychází z číselné analýzy vývoje dopravy a perspektiv růstu v zemi. Odhaduje se, že Lucembursko bude muset do roku 2035 řešit nárůst poptávky po mobilitě o přibližně 50 %. Příliv lidí se výrazně zvýší. Výzvou je uspokojit tuto novou poptávku, aniž by se zvýšil podíl automobilů. Předpokládá se reorganizace stávající silniční sítě tak, aby poskytovala více prostoru pro aktivní mobilitu. Předpokládá se globální re-definice veřejného prostoru. To je příležitost i pro firmy navrhující technologie inteligentní dopravy, tzv. smart cities.

Voda a životní prostředí

Lucembursko v rámci své národní strategie a zelené vládní politiky silně podporuje projekty udržitelného rozvoje, dosažení uhlíkové neutrality a cirkulární ekonomiky, což zároveň zapadá i do koncepce podpory nových technologií a startupů. Součástí vládní politiky je i fungování Circular Business Hub  Luxembourg, jehož prostřednictvím se mohou firmy zapojit do tohoto odvětví.

Lucembursko v roce 2021 vytvořilo tým Luxembourg Stratégie, jež působí v rámci ministerstva hospodářství. Jeho hlavním cílem je především podpora moderních a udržitelných ekonomických trendů a jejich rozvoj.

Součástí uvedené strategie je však i nabídka velmi stabilního finančního a investičního prostředí, jež je zastřešen prostřednictvím Luxembourg Circular Business hub. Ten má za svůj cíl především přilákat vhodné investory a moderní technologické projekty a vytvořit tak z Lucemburska inkubátor cirkulární ekonomiky, jenž by stimuloval další rozvoj a možnosti v rámci projektů udržitelného rozvoje a přeshraniční spolupráce. Nově je pro oblast udržitelného rozvoje alokováno vytvořen také finanční program Fit4 Sustainability vládní agentury LuxInnovation, která ve spolupráci s Klima-Agency spolupracuje na vytvoření katalogu inovativních udržitelných a technických řešení zejména pro řemeslný průmysl. Novinkou je také digitální platforma pro obchod se dřevem e-Holzhaff, která má podpořit udržitelnost zdrojů. Příležitostí pro firmy zajímající se o tuto oblast je každoroční konference Smart Manufacturing Week

Mnohé projekty udržitelného rozvoje vznikají v řadě lokalit, které byly do konce 20. století střediskem těžkého průmyslu a ocelářství (Belvaux, Dudelange). Spektrum příležitostí se nabízí zejména pro dodávky celostních ekologických technologických řešení (rekultivace). Pozornost a prostor mohou získat i nanotechnologie zaměřené na oblast sanace či recyklace odpadních vod apod.

Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání

Lucembursko investuje do vědy a výzkumu a systematicky podporuje svou jedinou univerzitu (Université de Luxembourg) založenou v roce 2003. Univerzita má 3 fakulty (přírodní vědy, humanitní vědy a právo/ekonomie) a nabízí studium a výzkum v moderních, inovativních a interdisciplinárních oborech. V oblasti vědy, výzkumu a inovací velmi úzce spolupracuje s Lucemburským Institutem pro vědu a technologie (LIST) a vládní agenturou LuxInnovation.

Národní strategie Lucemburska si dala za dlouhodobý cíl podporu inovací, které budou hnací silou udržitelného socioekonomického rozvoje a další diverzifikace ekonomiky prostřednictvím rozvoje nových a posílení stávajících hospodářských a sociálních činností s vysokou přidanou hodnotou. 

Součástí jejího dlouhodobého plánu je i podpora excelentního výzkumu univerzity spojeného do větších témat, která mají silný interdisciplinární potenciál. Univerzita posíluje spolupráci mezi katedrami a mezioborovými centry s cílem k inovacím v dané oblasti. 

Mezi podporovaná mezioborová témata patří: Zdraví a biomedicína, modelování dat a simulace (výpočetní vědy), věda o materiálech, finance a finanční inovace (FinTech), Informační a komunikační technologie (ICT) a v oblasti humanitních oborů se jedná o současnou a digitální historii, evropské a mezinárodní právo a obecně vzdělávání.

Součástí podpory mezioborové spolupráce je také fungování interdisciplinárních center – Mezioborové centrum pro bezpečnost, spolehlivost a důvěru (SnT), Lucemburské centrum pro systémovou biomedicínu (LCSB) a Lucemburské centrum pro soudobé a digitální dějiny (C2 DH). 

trategické příležitosti pro české exportéry

• Teritorium: Evropa | Lucembursko | Zahraničí

Doporučujeme