SPECIÁL: Brexit očima exportérů

19. 11. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - SPECIÁL: Brexit očima exportérů Britové loni v referendu rozhodli jednoznačně: Odcházíme z Evropské unie. Proces vystoupení Velké Británie začal v březnu 2017 aktivací článku 50 Smlouvy o EU. Oficiální jednání byla zahájena v pondělí 19. června. Dopadům Brexitu nejen na české podnikatele je věnován průběžně doplňovaný a rozšiřovaný speciál portálu BusinessInfo.cz.

Brexit v otázkách a odpovědích

Dotazy jsou průběžně doplňovány dle dotazů podnikatelů zaslaných na BREXIT linku.
Odpovědi připravují odborní pracovníci MPO, MZV a dalších institucí a agentur České republiky.


Nepřehlédněte! Situační zpráva k Brexitu od Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO)

BREXIT linka 800 133 331 (Zelená linka pro export)

Zelená linka pro export MPOPracovníci zelené linky pro export Vám poradí i s dopady Brexitu!
Volejte bezplatné telefonní číslo v pracovní dny od 9 do 17 hodin,
před a po je Vám k dispozici záznamník.
Dotazy lze zasílat i emailem na export@mpo.cz nebo info@czechtrade.cz.

Podnikatelům je rovněž k dispozici Klientské centrum pro export
telefonní číslo: 224 907 576 nebo e-mail: kcexport@businessinfo.cz


Další informace k Brexitu

Česko po brexitu: Studie naznačuje tři možné scénáře

Brexit Česku umožňuje rozvážit priority, které by měla v EU zastávat, říká studie, jež předkládá tři možné scénáře dalšího vývoje. Které to jsou? (Vydáno 7.12.2017)

Britských firem v Česku přibývá rychleji. Důvod: Obavy z brexitu

Britové se obávají důsledků odchodu Velké Británie z Evropské unie a v zahraničí – především v zemích sedmadvacítky - si registrují stále více firem. Podniků s britskými vlastníky přibývá v posledních dvou letech rychleji i v ČR. (Vydáno 1.11.2017)

Dovozci do Británie se budou muset vyrovnat s odlišnou regulací

Budoucí obchodní dohoda dovozcům pravděpodobně nebude klást podstatné tarifní překážky, ale budou se muset přizpůsobit postupně se odlišující regulaci a povinným certifikacím. (Vydáno 31.10.2017)

Británie čeká, jak dopadne odluka

V červnu 2016 si Britové odhlasovali vystoupení z EU. Z toho plynoucí změny pocítí všechny členské země, otázkou zůstávají podmínky. Rozchod s EU bez dohody by exportéry zasáhl. (Vydáno 31.10.2017)

Brexit: přehled dosavadního průběhu vyjednávání

Od března 2017 běží dvouletá lhůta pro vypořádání závazků EU a Velké Británie. Postup vystoupení je nastaven tak, aby proběhl bez náhlých zvratů. (Vydáno 31.10.2017)

Vyjednávání mezi EU a Brity začala. Jaké jsou jejich priority?

Dvě hlavní postavy vyjednávání o brexitu se 19. června sešli v Bruselu, aby oficiálně zahájili diskusi o odstoupení Británie z EU. (Vydáno 20. 6. 2017)

Británie spustila článek 50 o vystoupení. Co bude následovat?

Spojené království Velké Británie a Severního Irska se od středy 29. března 2017 nemůže podílet na jednáních Evropské rady ani na rozhodnutích, která se ho týkají. Oficiálně totiž oznámilo záměr vystoupit z Evropské unie. (Vydáno 30.3. 2017)

MZV: Dopadům Brexitu se ČR nevyhne

Co znamená výsledek britského referenda o setrvání v EU pro občany České republiky? Některé odpovědi nabízí také dokument zpracovaný Ministerstvem zahraničních věcí ČR. (Vydáno 21. 9. 2016)

Firmy se Brexitu neobávají, obchodní válku nečekají

Ohledně nového nastavení obchodních a regulatorních vztahů mezi Británií a EU – mezi malými a středními firmami z ČR převažuje názor, že obě strany podpoří kompromis. (Vydáno 29. 8. 2016)

Brexit bude mít vážné dopady na ekonomiku

Spojené království bylo členem Evropské unie od roku 1973. Rozhodnutí britských voličů ukončilo období stability v Evropě, kde nyní hrozí ekonomické turbulence a politická nejistota. (Vydáno 24. 6. 2016).

Exportu se daří. Brexit se projeví později

Český export se vyvíjí pozitivním směrem, potvrzují to květnová čísla bilance ZO. Pátý měsíci vykázal přebytek 18,2 miliardy korun. Dopady Brexitu se mohou projevit v budoucnu. (Vydáno 7. 7. 2016)

Index exportu: Brexit je vzdálená neznámá

Podle Indexu exportu se český vývoz po letním oslabení na podzim opět rozběhne. Tempo růstu vývozu se v posledním čtvrtletí 2016 zřejmě vyšplhá na letošní maxima. (Vydáno 29. 7. 2016)

Čeští byznysmeni: Brexit je malér, vývoz může utrpět

Tuzemské firmy loni vyvezly do Velké Británie zboží za více než 200 miliard korun, a letošek bud eještě lepší. Podnikatelé se bojí nového papírování či dražší dopravy kvůli Brexitu. (Vydáno 27. 6. 2016)

Zaorálek: Fragmentace Evropy by byla fatální

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek říká, že Evropská unie se nemůže za každou cenu dál integrovat a odmítá tezi, že na planetě probíhá boj mezi křesťanstvím a islámem. (Vydáno 23. 6. 2016)

Český export je rekordní, brzdí ho nedostatek lidí

Český export trhá historické rekordy, vývozci ale mají problém s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Dvě pětiny českých exportérů se očekávají negativnídopad Brexitu. (Vydáno 24. 6. 2016)

 

 

Tip:  www.businessinfo.cz/brexit – přímý odkaz sem

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek