Koronavirus v Jordánsku zasáhl také turistický ruch

V Jordánsku jsou uzavřená letiště a hraniční přechody, od 21. března 2020 platí zákaz vycházení, obchody jsou až na výjimky zavřené.

V zemi s 10,5 miliony obyvatel také nelze navštěvovat svatostánky a památky.

V Jordánsku je v polovině dubna registrováno skoro 700 nakažených nemocí covid-19 a hlášeno méně než 10 mrtvých.

Vláda podnikla řadu preventivních kroků. Izolovala hlavní město Ammán od zbytku země. Uzavřela hranice se sousedy, Saúdskou Arábií, Irákem, Sýrií a Izraelem a přerušila mezinárodní letecký provoz (kromě cargo dopravy). Uzavřela školy a zavedla distanční výuku. Zrušila všechny kulturní a sportovní akce, uzavřela všechna zařízení veřejného stravování.

Nadále zůstává v platnosti výjimečný stav doplněný o další předpisy. Stále platí zákaz pohybu mezi jednotlivými governoráty země. Restriktivní opatření byla aktuálně uvolněna uvnitř governorátů Aqaba, Karak, Maan a Tafilet, následně také v Mafraq. Není možné vstoupit ani vycestovat z druhého největšího jordánského města Irbid a jeho přilehlého okolí.

Původní úplný zákaz vycházení vláda uvolnila poté, co to způsobilo nepokoje (pátek je nadále dnem úplného zákazu vycházení). Ulice Ammánu a dalších měst byly plné bezpečnostních sil a policie, které jednaly velmi razantně, aby zabránily lidem shromažďovat se a vycházet z domu. Pro porušení zákazu vycházení nebo šíření „nepravdivých informací“ bylo zatčeno několik tisíc lidí a zabaveny stovky aut.

Počínaje 29. dubnem je možno začít po 6 týdnech uvnitř měst, včetně Ammánu, používat osobní automobily (ve voze mohou cestovat pouze dva pasažéři). Po dnech se budou střídat sudé a liché SPZ.  Nadále zůstává v platnosti možnost vycházení (aktuálně mezi 08:00 hod a 19:00 hod), respektive nově také zmíněných jízd autem mezi 8:00 a 19:00 hodinou.

Od 26. dubna mohli své praxe znovu otevřít praktičtí lékaři a zubaři pro nezbytně nutné případy. Do běžného provozu se vracejí také státní pediatrická zdravotnická zařízení věnující se péči o nejmenší pacienty. Do omezeného provozu se vracejí soukromé zdravotnické kliniky.

Vozidla MHD již mohou operovat denně, jejich obsazenost nesmí překročit 50 %, za předpokladu dodržení hygienických předpisů (nasazení roušek, masek na obličej a rukavic na rukou). Fungovat již mohou Uber, Kareem, žluté taxi (městské) a bílé (příměstské) disponující zvláštním povolením pro pohyb mezi governoráty.

Vláda prodloužila uzavření státních institucí do skončení postního měsíce ramadánu. Zaměstnanci veřejného sektoru se vrátí do práce 26. 5. 2020. Úřady vyzývají prodejce, aby dodržovali platná nařízení a neporušovali například stanovenou otevírací dobu. Donáškové služby hotových jídel z certifikovaných restaurací mohou nadále operovat.

Na konci postního měsíce ramadánu byl vyhlášen třídenní úplný zákaz vycházení mezi 22. a 24. 5. 2020.

O repatriaci organizovanou státem projevilo zájem 23 tisíc z 35 tisíc studentů v zahraničí. Letenky budou placené, taktéž pobyt v určených zařízeních u Mrtvého moře během následné povinné 17denní karantény.

Málo ochranných pomůcek?

Jordánská vláda uvedla, že země, která dováží většinu svých potravin a energie, má zásoby na několik měsíců (včetně benzinu a ropných produktů). Platí zákaz vývozu rýže, cukru a zeleniny z Jordánska. Panovaly však obavy, zda země má v případě zhoršení situace dost ochranných pomůcek, obličejových masek, respirátorů a zdravotnického personálu.

Jordánsko má na svém území, kromě několika milionů více či méně integrovaných dřívějších palestinských a syrských uprchlíků, několik stovek tisíc relativně nových syrských a tisíce iráckých běženců. Země se kvůli tomu potýkala s obrovskými problémy.

Před vypuknutím pandemie se přesto jordánská ekonomika začala stabilizovat a mezinárodní finanční instituce předpovídaly pro Jordánsko růst v nadcházejícím roce 2,1 procenta a rok poté o 3 procenta.

Hospodářské reformy, včetně zvýšení cen pohonných hmot, nebyly dokončeny kvůli řadě veřejných protestů, která vypukly v roce 2018.

Mezinárodní pomoc, zejména půjčka, kterou Jordánsko obdrželo od Mezinárodního měnového fondu ve výši 1,3 miliardy dolarů, a půjčka od států Perského zálivu mezitím utlumila některé nejostřejší hrozby.

Jordánsko aktivně posiluje vlastní soběstačnost a výrobu v sektoru zdravotnických pomůcek a farmaceutického průmyslu. Jordánci jsou nyní schopni vyrábět 150 tisíc roušek denně, během následujících dní tato kapacita naroste na jeden milion. V této souvislosti král Abdulláh II. v rozhovoru poskytnutému americké televizní stanici CBS dokonce uvedl, že země vyšle jako pomoc lékařský personál i materiál do USA.

V Jordánsku je povinné nošení roušek a rukavic ve všech uzavřených prostorách mimo domov. Pokuty dosahují 20-50 JOD pro jednotlivce (v přepočtu 640 až 1 600 CZK), pro podnikatelské subjekty a organizace 100 – 200 JOD (3 200 až 6 400 CZK).

Omezení se postupně uvolňují. Kromě obchodů s potravinami uvnitř nákupních center se otevřely prodejny obuvi, textilu či kosmetiky. Restaurace, provozovny rychlého občerstvení, kina a dětské koutky nadále zůstávají uzavřeny.

Děti, žáci a studenti se údajně v letošním školním / akademickém roce do školek, škol a univerzit již nevrátí, což odporuje dřívější informaci, na jejímž základě se ředitelé, učitelé a administrativní pracovníci začali připravovat na závěrečné zkoušky.

Záchrana pro ekonomiku

Finanční orgány země přijaly řadu opatření, včetně odložení podání daňových přiznání a splátek půjček, snížení úrokových sazeb a injekcí do likvidity, aby pomohly chránit ekonomiku země před dopadem krize.

Na základě vládních příkazů snížila centrální banka likviditu bank v zemi, čímž do ekonomiky nalila zhruba 700 milionů dolarů. Vláda také nařídila jordánským bankám, aby poskytovaly půjčky za nízké úrokové sazby okolo dvou procent.

Předpisem ze 31. března zřizuje vláda dva separátní finanční fondy národní solidarity spadající pod jordánskou centrální banku.  Další výnos upravuje vztah mezi zaměstnavateli a zaměstnanci během stávající krize, kdy jsou veškeré aktivity podnikatelského sektoru pozastaveny. Důležitý bod představuje také otázka finanční kompenzace těm, kteří během uplynulých 14 dnů ztratili zaměstnání, respektive řeší i dorovnání ušlé mzdy. 16. dubna následoval výnos, který rozpracovává další podporu domácí ekonomiky. Na webu spravovaném Ministerstvem práce je možné podat žádosti o podporu v nezaměstnanosti způsobenou propouštěním v souvislosti s koronavirem a uzavřením jednotlivých provozoven.

Všichni řidiči kamionů se zbožím vjíždějící na jordánské území musí předložit certifikát, že byli negativně testováni na covid-19.

Tyto kroky však nemohou oživit odvětví cestovního ruchu, které je již měsíc zablokované, a bude trvat alespoň rok, než se vzpamatuje. Cestovní ruch přináší zemi kolem 5 miliard dolarů ročně, 12,5 procenta HDP, a zaměstnává přibližně 50 000 lidí.

„Podle prvotních odhadů se očekává, že masivní narušení způsobené virem budou stát zemi jenom v cestovním ruchu, který loni lámal rekordy, 118,5 milionů dolarů a mohl by ohrozit nejméně 6100 pracovních míst,“ vypočítává ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu Jiří Mašata.

Ministryně turistiky Majd Shweikeh 13. dubna oznámila schválení zvláštní finanční injekci státu určenou cestovnímu ruchu, konkrétně 30 milionu dinárů (v přepočtu 38,6 milionu eur).

Více než 141 tisíc nejchudších rodin získalo mimořádné sociální dávky. Nejméně 90 tisíc rodin pak obdrželo zvláštní potravinové balíčky.

Na výzvu krále Abdaláha k projevení solidarity zareagovala řada osob a firem, například majitel zastoupení Toyoty v zemi přispěl ministerstvu zdravotnictví 100 tisíci dináry a farmaceutická společnost Hikma asi třemi miliony dinárů. Syřané, kteří podnikají v Jordánsku, přispěli 600 tisíci dináry, 400 tisíci v hotovosti a 200 tisíci v zařízení.

EDCO (Jordan Enterprise Development Corporation) spustila program v celkovém rozsahu 680 JOD (v přepočtu 882 tisíc EUR) na pomoc malým a středním podnikům s cílem pomoci se zotavit z následků koronavirových opatření v Jordánsku i zahraničí.

Od 5. 5. 2020 bylo povoleno všem výrobnám obnovit činnost. Totéž platí pro průmyslové závody a výrobny zboží nacházející se ve zdejších zónách volného obchodu. Práce na všech rozestavěných inženýrských dílech (mostech, dálnicích aj.) mohou pokračovat podle plánu.

Co se týče zahraničního obchodu, nebyl vydán žádný zákon omezující dovozy. Přeshraniční zásobování leteckým kargem nebo dovoz zboží kamiony ze sousedních zemí funguje bez přerušení. Všichni řidiči kamionů se zbožím vjíždějící na jordánské území musí předložit certifikát, že byli negativně testováni na covid-19. Všechny dovážené výrobky musejí mít příslušné cerifikáty. Vláda hledá alternativní výrobce, kterými by nahradila dodavatele z Číny.Tyto Všechny tyto kroky však nemohou oživit odvětví cestovního ruchu, které je již měsíc zablokované, a bude trvat alespoň rok, než se vzpamatuje. Cestovní ruch přináší zemi kolem 5 miliard dolarů ročně, 12,5 procenta HDP, a zaměstnává přibližně 50 000 lidí.

„Podle prvotních odhadů se očekává, že masivní narušení způsobené virem budou stát zemi jenom v cestovním ruchu, který loni lámal rekordy, 118,5 milionů dolarů a mohl by ohrozit nejméně 6100 pracovních míst,“ vypočítává ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu Jiří Mašata.

Ministryně turistiky Majd Shweikeh 13. dubna oznámila schválení zvláštní finanční injekci státu určenou cestovnímu ruchu, konkrétně 30 milionu dinárů (v přepočtu 38,6 milionu eur).

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Tel Aviv

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Související zprávy z Asie

Pravidelné novinky e-mailem