Desatero pro obchodování s Brazílií

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Brazílií deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.1. Přijďte přesně, ale tolerujte zpoždění

Říká se, že Brazilci spěchají jen na fotbal nebo na karneval. Obrňte se proto trpělivostí a mějte pro všechny případy vždy velkou časovou rezervu. Od vás se v každém případě očekává dochvilnost.

2. Začněte neformálně

Jako kopou do míče, stejně lehce a hravě obchodují a již při prvním kontaktu jsou bezprostřední a velmi přátelští. Už při prvním kontaktu jsou bezprostřední a velmi přátelští. Zkuste se jim proto přizpůsobit. Nespěchejte a živě se zajímejte o věci, které s obchodem zdánlivě nesouvisejí. Naučte se třeba jména jejich fotbalových hráčů.

3. Nepodceňte místní obchodníky

Rozhodně brazilské byznysmeny nepodceňujte. I přes srdečnost a otevřenost jsou v byznysu seriózní a dobře rozlišují kvalitu výrobků.

4. Mluvte portugalsky nebo anglicky

Pokud mluvíte portugalsky, máte zásadní výhodu. Pokud ne, mnohem lépe než španělština je akceptována angličtina.

5. O vztahy pečujte

Dlouhodobě pečujte o osobní vztahy. Po vstupním jednání třeba na oborovém veletrhu je potřeba partnery aspoň jednou navštívit a pozvat je na prohlídku svého podniku.

6. Důležité je i vaše vystupování

Vystupujte příjemně a sebevědomě a dbejte na formální znaky, jako je oděv nebo způsob vyjadřování. Kromě obsahu jednání si připravte i případný scénář a způsob vlastní prezentace.

7. Obchod při jídle

Jednání často probíhá při společném obědě či večeři. Pozvání neodmítejte!

8. Dary

Překvapte hostitele drobnou pozorností, ocení to.

9. Hierarchie ve společnosti

Důležitou roli hraje hierarchie uvnitř společnosti – i o méně důležitých věcech často rozhoduje většinou jen úzká skupina vedení, respektive majitel.

10. Nekritizujte

Brazílie trpí řadou problémů (korupce, složitá neefektivní byrokracie atd.). Je dobré se na tyto komplikace připravit, ale rozhodně není vhodné je před Brazilci kritizovat.

Převzato z časopisu Český exportér, přílohy Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

Pravidelné novinky e-mailem