Desatero pro obchodování s Nigérií

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Nigérií deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.1. Angličtina stačí

Pro jednání postačí angličtina.

2. Pozor na svátky a volné dny

Plánujte cestu mimo období Vánoc a ramadánu.

3. Buďte shovívaví a opatrní

Mějte na paměti etnické, kulturní a náboženské rozdíly země. Velmi obvyklým a častým jevem v Nigérii je všeobecná nedisciplinovanost a nedochvilnost. Vnímejte co se okolo vás děje, buďte obezřetní, opatrní na svůj majetek, dbejte o svou bezpečnost a vyhýbejte se rizikovým situacím.

4. Prověřte si partnera

Zjistěte si, kdo je váš obchodní partner, s kterým spolupracujete. Bez kvalitního místního partnera, jenž vám otevře dveře k zákazníkům, se absolutně neobejdete.

5. Připravte se na asertivitu

Nigérijci jsou v obchodním styku velmi sebevědomí a asertivní. Jednání může předcházet dlouhá neformální předehra, během které se klient s chutí pochlubí svými úspěchy. Bohatí či vlivní Nigerijci rádi dávají okázale najevo své bohatství (vliv), včetně perfektního oblečení a automobilu.

6. Dobře se prezentujte

Buďte vlídně sebejistí a sebevědomí, zvlášť na svůj nabízený produkt. Dobře prezentujte především sami sebe.

7. Oblečte se přiměřeně situaci

Vyžadovaným oblečením během jednání jsou kalhoty a sako. Kravatu mít nemusíte.

8. Nedejte na první dojem

Nenechte se uchlácholit prvotním dojmem, že klient chce vše a ve velkém. Nigérijci jsou mistři manipulace a rádi vytváří dojem, že je již obchod sjednán během prvního jednání.

9. Očekávejte změny

Připravte se na neočekávané průtahy a změny v zadání požadavků z nigerijské strany.

10. Ošetřete si platby

Velmi dobře si zajistěte platební instrumenty. Nejčastěji se používá potvrzený neodvolatelný akreditiv (L/C) s co možná nejjednoduššími podmínkami, aby nedocházelo k průtahům s platbami. Snažte se mít většinu svých plateb uhrazených a na svém účtu ještě před odesláním zboží.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

Pravidelné novinky e-mailem