FAQ – Daňová problematika zahraničního obchodu

Jak účtovat DPH v zahraničním obchodě? Kde naleznu základní informace k problematice zdaňování v mezinárodním obchodě, na koho se mohu obrátit?Evidence, výpočet a placení daně z přidané hodnoty (DPH)

Základní informace o účtování v zahraničním obchodě najdete v dokumentu Mezinárodní spolupráce v oblasti DPH. Dokument shrnuje informace o změnách, které v oblasti DPH vznikly vstupem České republiky do Evropské unie. Doplňující aktuální informace najdete například na stránkách Evropské komise, v článku DPH v mezinárodním kontextu.

Při řešení konkrétních situací vám doporučujeme prolistovat webové stránky příslušných oborových autorit:

Evidovaná osoba pro účely DPH

V případě, že poskytujete třeba i drobné služby s místem plnění v jiném státě Evropské unie, přijímáte od něj platby a nejste plátce DPH, musíte se na finančním úřadě nechat zaregistrovat jako Evidovaná osoba pro účely DPH.

Nestáváte se tím plátcem DPH, ale finančnímu úřadu budete v příslušných termínech hlásit všechny zahraniční platby uvedeného charakteru, které obdržíte. Podrobnější informace získáte u svého správce daně. Další informace najdete také na stránkách finanční správy, v sekci Kontrolní hlášení DPH.

Řešení individuálních daňových otázek

Pro další informace můžete pro individuální konzultaci zkusit služby vhodného daňového poradce nebo zkušeného účetního. Kontakty najdete v našem Katalogu odkazů. Další možností je zkusit hledat odpověď na důvěryhodném daňovém portálu.

Potřebujete dále poradit?

Diskusní fórum uživatelů portálu najdete na portálu BusinessInfo.cz téměř pod každým článkem v jednotlivých rubrikách. Vedle toho jsme pro některá důležitá témata zřídili i samostatné tematické diskusní skupiny portálu Businessinfo.cz.

Vybrané právní postupy a povinnosti podnikatele jsou popsány ve více než 50 průvodcích rubriky Právní průvodce. Podrobné návody pro zahájení podnikatelské činnosti v různých oborech jsou prezentovány v rubrice Zahájení podnikatelské činnosti.

Pokud jste odpovědi na své otázky nenašli v našich článcích ani v diskusích našich uživatelů, položte bezplatně svůj dotaz pracovníkům Jednotných kontaktních míst (JKM). Účelem JKM je poskytovat veškeré informace potřebné k zahájení podnikání v ČR a dalších státech EU a EHP. Pomohou však i v oblasti ochrany spotřebitele nebo v případě sporů s úřady jiného členského státu EU. Více k činnosti JKM.

Dotazy týkající se problematiky exportu Vám bezplatně zodpovědí pracovníci Zelené linky pro export MPO. Telefonické dotazy vyřizuje Zelená linka pro export bezplatně na tel. čísle 800 133 331 v pracovní dny od 9 do 17 hodin nebo na emailové adrese: export@mpo.cz.

Pokud chcete s dotazem kontaktovat redakci portálu BusinessInfo.cz, ujistěte se prosím, zda obdobný dotaz nebyl v rubrice FAQ nebo v jednotlivých diskusních fórech doposud řešen. V opačném případě zašlete svůj dotaz na adresu faq@businessinfo.cz a vyčkejte na jeho bezplatné zodpovězení.

O rubrice FAQ

Portál BusinessInfo.cz je zaměřen na obecnou informační podporu podnikání. Úkolem redakce portálu je usnadňovat orientaci. Redakce portálu BusinessInfo.cz nemá oprávnění poskytovat specializované poradenské služby. V souladu se zaměřením portálu BusinessInfo.cz na obecnou informační podporu vám redakce může doporučit relevantní informační zdroje.

Pravidelné novinky e-mailem