Video + podcast

Jak začít podnikat: Živnost od nuly jako OSVČ

Přeskočit seznam kapitol

Co potřebujete k zahájení podnikání

Co je potřeba k tomu, abych mohla/mohl začít podnikat?

Pro účely tohoto videa považujeme za podnikání: Definujeme ho jako samostatnou pravidelnou výdělečnou činnost, při které pracujete sami na sebe a přináší vám to finanční zisk.

Co je k zahájení podnikání potřeba? Rozhodně potřebujete chuť a odhodlání to zkusit. Musíte být schopni jednat samostatně, nemůžete být nerozhodní a samozřejmě musíte mít i nějaký zajímavý a užitečný nápad, jak budete svůj zisk vytvářet.

Obecně platí, že vám je ideálně 18 let a více, musíte mít čistý trestní rejstřík, právní způsobilost, české občanství nebo povolení k pobytu na území ČR. Jednotlivé detaily najdete na portálu BusinessInfo.cz. Případně položte dotaz v diskuzi pod videem.

Pokud jde o věk, ve skutečnosti pro samostatně výdělečnou činnost není zákonem stanoven žádný minimální věk. I středoškolský student tedy může požádat soud, aby prověřil jeho dostatečnou způsobilost a vydal souhlas k jeho provozování k podnikatelské činnosti. Nebo – pokud už vám bylo alespoň 16 let – se můžete nechat úplně zplnoletit.

Baťa byl kdysi při návštěvě Ameriky nadšený, když potkal malého kluka, který chodil dům od domu a s plácačkou na mouchy a lidem nabízel, že jim za úplatu pozabíjí všechny mouchy v bytě. Ale k dalšímu dotazu:

Zpět na začátek

Co všechno bych měl/měla zvážit, než začnu podnikat?

První věc, kterou byste měli udělat, je jasně si definovat, proč vlastně chcete podnikat. Někdo se na dráhu podnikatele vydává proto, aby získal určitou osobní a finanční nezávislost. Někdo hledá přivýdělek. A jsou samozřejmě i lidé, kteří se prostě rozhodli zbohatnout.

Podle toho, jak si definujete účel a podstatu své podnikatelské touhy, vám jasněji vyplyne, jakým způsobem zřejmě budete podnikat a možná i jaké oblasti. Taky byste měli zvážit, je praktická hodnota vašeho podnikatelského nápadu. Musíte ho podrobit kritického vyhodnocení.

Udělejte si pečlivý průzkum trhu. Během něho zjistíte, jestli váš nápad bude vůbec někoho zajímat, jestli řeší nějaký stávající problém, jestli existuje dostatečná mezera na trhu, případně jestli už příslušný problém není řešen konkurencí. A pokud ano, jak je konkurence silná.

Tohle všechno by mělo být součástí vašeho business plánu a tím nemáme na mysli nějaký robustní dokument s množstvím sofistikovaných, ale nepotřebných grafů. Podstata praktického podnikatelského plánu v zásadě stojí na čtyřech základních pilířích:

  • Jasně definuje záměr
  • Obsahuje analýzu trhu
  • Definuje marketingový plán, to znamená způsob, jakým budete oslavovat a získávat zákazníky, jakým způsobem jim budete poskytovat své služby nebo produkty
  • Čtvrtým pilířem je finanční plán, to znamená přehled jednotlivých nákladů a také hypotetický předpoklad zisku. Ačkoli jde pouze o předpoklad, měl by být založen na doložitelných datech a nepřemrštěných očekáváních.

K otázce, co všechno před začátkem podnikání zvážit pak ještě jedna věc: Někteří začínající podnikatelé si najme mentora, tedy někoho, kdo má v oblasti podnikání osobní dlouholeté zkušenosti. Takový člověk zná podnikání z dlouhodobé praxe. Když si ho na jedno nebo více sezení najmete, provede vás základními procesy podnikání. Řada věcí pro vás může být jednodušší.

Zpět na začátek

Nevím jestli to zvládnu?

Pokora je v kombinaci s odhodláním výborným pomocníkem, abyste se do podnikání nevrhali bezhlavě. Zvláště u mladého začínajícího podnikatele může zdravá míra nejistoty skvěle vyvažovat jeho mladický a někdy trochu naivní entuziasmus.

Zdravá míra nejistoty je dobrá. Abyste věděli, na čem jste, udělejte si jednoduchý osobní audit svých podnikatelských kompetencí.

Jste vytrvalí? Proč si to myslíte? Věnujete se nějakému sportu? Máte výdrž naučit se cizí jazyk? Dokázali jste během dosavadního života něco vybudovat navzdory překážkám a handicapům?

Podobnými otázkami prověřte i svou Samostatnost a schopnost správného úsudku.

Důležitou podnikatelskou kompetencí je také Orientace na zisk – Podnikání není koníček. Dokonce i v případě, že budete mít štěstí a z vašeho původního hobby se stane výnosné podnikání, musíte stále sledovat jeho ziskovost. A někdy to může zabolet, když budete nuceni uzavřít svou nejoblíbenější, ale také nejméně ziskovou část své činnosti.

Třeba firma Tetra Pak, která se věnuje zpracování a výrobně potravin kdysi začínala s balením ve formě papírového obalu ve tvaru pyramidy. Proto tetra pak. Zapakováno do čtyř stěn. Je to originální! Když ale výrobce pochopil, jak je to pro skladování nepraktické, začal se primárně soustředit na klasické krabicové balení. – Bez ohledu na název firmy. Tak vypadá orientace na zisk.

Stejné je to s vašimi přesvědčovacími schopnostmi. – Dokážete být přesvědčiví? Dokážete prodávat své zboží, znalosti a dovednosti?

Pro správné nastavení vašich kompetencí vůči trhu vám pomůže, když si do jednoho sloupce napíšete, co umíte, do druhého sloupce napíšete své silné stránky a do třetího sloupce aktuální mezery na trhu.

Položky, které se objeví ve všech třech sloupcích – a nebude jich asi mnoho – vám pomohou vyprofilovat obor, ve kterém by pro vás mohlo být zajímavé podnikat.

Zpět na začátek

Jak se podniká bez živnosti a jak se podniká se živností

Mohu podnikat i když nemám živnost?

Budeme-li za podnikání v obecné rovině považovat jakoukoli pravidelnou individuální výdělečnou činnost, pak platí, že za určitých okolností skutečně můžete vykonávat výdělečnou činnost i bez živnostenského oprávnění.

Nejprve ale co podnikání není: Vy máte právo si během roku nárazově přijít na příjmy do výše 30 000 korun. Nesmí se ale jednat o zisk z pravidelné činnosti, takže to nenazývejme podnikání. Někdo třeba bude párkrát do roka nárazově pomáhat odnášet známému balíky na poštu a dostane za to zaplaceno. Nikde své služby nebude inzerovat. – To je nahodilý příjem, nikoli stálé podnikání.

Vedle toho lze ale bez živnostenského oprávnění provozovat i řádné podnikání provozovat. Nejčastěji ve formě tzv. svobodného povolání. Většinou takto podnikají někteří umělci, malíři, fotografové, hudební skladatelé atd. I oni sice mají právo volby a mohou si založit živnost nebo firmu, někteří ale přesto volí variantu svobodného povolání.

Pokud vás to zajímá podrobněji, před časem jsme k tomuto tématu natočili video a pod ním najdete i odkazy na související články.

Jinak, když se podíváte do úvodních částí živnostenského zákona, uvidíte tam i celou řadu dalších činností, které jsou předmětem podnikání bez živnostenského listu: Samostatní lékaři, právníci, lidé z finančních odvětví atd.

Existuje také podnikání v zemědělství. To je ale úplně specifická oblast podnikání…

Zpět na začátek

Je lepší podnikat jako OSVČ nebo s SRO?

Tohle nelze definitivně stanovit. Pro každou fázi podnikání může být ideální něco jiného a každý podnikatel má i trochu jiné osobní nastavení a možnosti. Řekněme si alespoň základní odlišnosti:

Pokud fyzická osoba podniká v rámci živnostenského zákona, je to osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) neboli živnostník, chcete-li freelancer – člověk na volné noze. Podniká na základě živnostenského oprávnění.

Živnostník je pánem sama sebe, případě toho, co na sebe ušije. Pokud své podnikání drží v mírném rozsahu zisků, nemusí ani vést účetnictví. Stačí mu daňová evidence. Pokud daní paušálem nebo odvádí paušální daň, má administrativy ještě méně.

Detailní informace najdete na webu BusinessInfo.cz nebo se ptejte v diskuzi pod videem. Nepříjemným limitem pro některé oblasti podnikání může být fakt, že živnostník za své závazky odpovídá celým svým osobním majetkem.

Druhou variantou je podnikání prostřednictvím právnické osoby. To může být společnost s ručením omezeným, ale také akciová společnost, provoz družstva a jiné. Výhodou je, že za obchodní závazky odpovídá společnost. Společník SRO ručí pouze do výše nesplacených vkladů.

Někteří lidé tvrdí, že podnikání ve formě SRO vypadá důvěryhodněji. No, za situace, kdy je kapitál mnoha současných SRO jedna koruna česká, je to z věcného hlediska sporné, nicméně psychologicky to tak opravdu fungovat může.

Pravdou ale taky je, že v mnoha oblastech drobných živností taková relativní solidnost vlastně ani není potřeba. Když si najímáte překladatele, řemeslníka nebo individuálního konzultanta, většinu zákazníků zajímá kvalita služeb, nikoli formální status.

V praxi proto často platí, že drobní podnikatelé si vystačí s živností a podnikají jako fyzické osoby. Obchodní společnost mohou vždycky založit dodatečně, pokud se podnikání nějak výrazněji rozjede.

Zpět na začátek

Jak si vyberu vhodnou živnost?

Laicky řečeno existují dvě základní skupiny živnosti: volné a živnosti s různými zvláštními požadavky, což jsou živnosti řemeslné, vázané a živnosti koncesované.

V naprosté většině případů živnostníci využívají některý z oborů živnosti volné, pro které není vyžadován doklad o profesní způsobilosti. V praxi to znamená, že když chce někdo podnikat třeba jako fotograf, nemusí mít v tomto oboru vyučen a nemusí mít ani vystudovanou žádnou školu s tímto zaměřením. To ale neznamená, že nemusí být dostatečně způsobilým fotografem.

Státní orgány vycházejí z toho, že jde o dovednosti, které lze stejně dobře získat ve specializovaných školách, v odborných kurzech, ale stejně tak i osobním sebezdokonalováním a samostudiem. Trh sám si zajistí, že úspěšně přežijí jen ti živnostníci s volnou živností, kteří mají patřičné dovednosti a znalosti, jsou oborově zdatní a pečliví.

Jinak je tomu u živností řemeslných, vázaných a koncesovaných. Pro jejich výkon musíte doložit doklad o absolvování formálního vzdělání případně jiný doklad způsobilosti – případně musíte mít odborného garanta; pro výkon koncesované živnost potřebujete speciální koncesi.

Pokud vás zajímají podrobnosti, podívejte se na jednotlivá videa k tématu živnosti. Pod každým videem opět najdete odkazy na související články.

Zpět na začátek

Jak si založím živnost?

Je to jednoduché: Z internetu si stáhnete nebo si na živnostenském úřadě vyzvednete Jednotný registrační formulář, který vyplníte, zaplatíte úřední poplatek jeden tisíc korun českých a pokud je vše v pořádku, obdržíte živnostenské oprávnění.

Máte dvě možnosti, jak formulář vyplnit a odevzdat: Buďto elektronicky, což můžete udělat z pohodlí domova, v županu a papučích. Nebo si osobně zajdete na libovolný živnostenský úřad a formulář tam vyplníte s pomocí úředníků. Pokud zvolíte druhou možnost, má to tu výhodu, že když si s něčím nejste jistí, tak vám tam poradí.

Tady si společně zdůrazníme to možná nejdůležitější: Formulář se jmenuje Jednotný registrační, proto že o zahájení svého podnikání máte povinnost informovat ŽÚ, FÚ, zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Když ve formuláři správně zaškrtnete, aby za vás tuto povinnost vyřídil ŽÚ, máte o starost méně. Jinak budete muset všechny úřady obíhat vy sami a individuálně.

Zpět na začátek

Jak podniká student a jak zaměstnanec

Mohu začít podnikat i jako studentka/student?

Ano, podnikání můžete zahájit už během studií a může to pro vás mít řadu výhod. Jednak, když je člověk mladý, je větším idealistou. Méně ho bolí neúspěchy a snáze se zahojí. Mladý člověk má více energie, takže snáze zvládá více věcí najednou. Většinou také ještě nemá rodinu a další závazky, takže má relativně dost času.

Pokud vám ještě nebylo 26 let, přináší podnikání i výhody z hlediska výdajů, protože máte různé finanční úlevy. Může to být prostě skvělé období si podnikání vyzkoušet a zocelovat jeho prostřednictvím svou zodpovědnost.

Navíc, pokud během studií potřebujete mít nějaký příjem, někomu možná lépe vyhovuje klasická brigáda, kde se nemusí o nic starat. Jejím limitem je ale nutnost přizpůsobit svůj čas a kapacity zaměstnavateli. Podnikavý student, který se po pečlivé úvaze rozhodne vyzkoušet drobné podnikání, nemá samozřejmě jistotu výdělku, ale získává jiné benefity: časovou flexibilitu a flexibilitu závazků. Kromě toho je to setkání s praxí, která ve škole většinou chybí.

Zpět na začátek

Mohu začít podnikat i během zaměstnání?

Během zaměstnání asi ne, to by se zaměstnavateli pravděpodobně nelíbilo, ale po konci pracovní doby určitě podnikat můžete.

V některých ohledech jsou zde podobné výhody, jako když někdo začne podnikat jako student. Také v tomto případě nestavíte veškerou svou existenci na jediné základně, ale stojíte rozkročeni na dvou platformách: Diverzifikujete.

Pracujete ve svém zaměstnání a mimo pracovní dobu vyvíjíte i svou vlastní podnikatelskou činnost. Určitou nevýhodou je samozřejmě skutečnost, že podnikání vám ukrajuje kus vašeho volného času.

Zkoušíte rozjezd nějakého podnikání – buďto jako váš celoživotně vedlejší doplňkový příjem – přivýdělek. Nebo se časem v úspěšném podnikání vysloveně najdete a své původní zaměstnání jednoho dne opustíte.

Úplně na začátku byste se ale měli ujistit, že vaše vedlejší podnikání není v kolizi s vaším hlavním zaměstnáním, a to třeba v rámci nějaké konkurenční doložky.

By bylo právně nebo morálně nevhodné, abyste tutéž práci, vykonávali pro svého zaměstnavatele a ve volném čase mu tajně konkurovali ve stejném oboru. V některých případech to nemusí být problém, v jiných je to striktně zakázáno. A to si ověřte.

Zpět na začátek

Kdy je nejlepší začít s podnikáním?

No, nejlepší je, když máte kombinace základních faktorů. Máte chuť, cítíte příležitost a příhodné okolnosti. Kdo na něco čeká věčně, ten nikdy nezačne.

V dalším článku, který brzy publikujeme, se blíže podíváme na to, s jakými náklady musíte při zahájení podnikání počítat. Současně si ukážeme, jak začít podnikat, když nemáte k dispozici žádný kapitál.

Zpět na začátek