Video + podcast

Jak začít podnikat: Živnost od nuly jako OSVČ

Přeskočit seznam kapitol

Podnikání z domova a v provozovně

Mohu podnikat z domova?

Záleží na druhů podnikání. U celé řady drobných činnosti z domova podnikat lze. Konkrétně může z domova podnikat například překladatel, fotograf, programátor, konzultant atd.

Jestliže máte ale v živnosti uveden třeba výzkum v chemické laboratoři nebo jiné náročnější obory, možná budete potřebovat i některá další oprávnění, která se týkají bezpečnosti a hygieny.

Stejně tak, pokud máte v bytě kadeřnický salon, sporadické zákaznice možná nikomu z ostatních nájemníků vašeho domu vadit nebudou. Jakmile k vám ale začnou chodit zástupy zákaznic a zákazníků, budete možná potřebovat souhlas majitele domu, ostatních nájemníků a možná si nakonec budete muset zřídit samostatnou provozovnu.

Musím mít provozovnu?

Obecně vzato není provozovna pro výkon většiny živností nutná. Část živnostníků pracuje z domova, část v terénu, část přímo u klientů.

Samostatná provozovna je prostor, ve kterém je živnost provozována v rámci kontaktu se zákazníkem. Musí mít určité označení a vztahují se na ni různé další předpisy.

Nejčastěji se jedná o obchody, dílny, firemní prostory atd. Podrobnější informace najdete v sérii našich videí na toto téma, až už jde o provozovny v kamenném obchodě nebo o mobilní provozovny.

Jaké údaje musí živnostník oficiálně zveřejňovat?

Na všech úředních dokumentech, což jsou v prvé řadě oficiální prezentační materiály, webové stránky, faktury a smlouvy, by měly být uvedeny vaše kontaktní a podnikatelské údaje: Tj. jméno, pod kterým podnikáte, adresa, IČO a ideálně také údaj od kdy podnikáte.

Při obchodování přes internet máte v duchu § 1820 občanského zákoníku povinnost poskytnout spotřebiteli sdělení před uzavřením smlouvy. Nejpřehlednější je, když má toto sdělení charakter obchodních podmínky, jejichž součástí je také reklamační řád nebo jiný obdobný dokument.

Podnikatel má oznamovací povinnost také v místě své provozovny – kamenného obchodu, dílny nebo prodejního stánku. Podrobnosti si dohledejte v našich předešlých videích, případně položte dotaz v diskuzi pod videem.

Kolik stojí provoz živnosti

Kolik stojí založení živnosti a provoz podnikání?

Za živnostenské oprávnění aktuálně zaplatíte jeden tisíc korun. Založení SRO je o pár tisíc dražší. To ovšem jenom pro srovnání, protože primárně se tu teď věnujeme OSVČ.

Dalším nákladem začínajícího živnostníka budou výdaje související s jeho činností. Mohou být různorodé, ale často v nich figuruje například počítač a další nezbytné základní vybavení.

Část nákladů může souviset přímo s vaším oborem. Fotograf si pořídí část fotografického vybavení, zahradník nakoupí další nářadí atd. Všechny tyto položky si ale musíte s předstihem naplánovat do své startovní finanční rozvahy.

Možná si budete muset pořídit auto. To můžou být další náklady spojené se zahájením podnikání. Anebo se v autodopravě rozhodnete rovnou podnikat. Pak se asi hne dna začátku podnikání pořádně prohnete, protože si budete pořizovat nákladní auto nebo autobus. – A tohle všechno byste si měli dobře promyslet a naplánovat ještě předtím, než si zažádáte o živnostenské oprávnění.

Další specifické náklady může mít provozovatel obchodu. Některé zboží možná bude přijímat komisního prodeje, to znamená, že za konkrétní zboží nemusí platit okamžitě, ale až když ho prodá. U některých druhů sortimentu to ale nejde a nejeden prodavač bot, elektroniky nebo chemie si musí zboží od velkoobchodu sám nakoupit, takže pak má ve zboží uloženo značné množství prostředků, dokud ho nevyprodá.

Další položkou, se kterou je třeba počítat, je nájem prostor, jsou-li k podnikání potřeba a různé doplňkové služby, jako je elektřina apod. Při zahájení podnikání vás prostě může čekat řada výdajů, které si s předstihem musíte sepsat.

Kromě toto nezapomeňte na to, že ať už vaše podnikání fungovat bude, nebo ne – vy budete muset z něčeho žít. Může trvat několik měsíců nebo i rok, než se na trhu prosadíte. Pokud má být podnikání hlavním zdrojem příjmů a v rodině snad dokonce jediným, musíte mít předem připravený finanční polštář na několik měsíců života, kdy bude váš business teprve v rozjezdu a vy budete dostávat jen sporadické platby.

Neúčelně vynaložené náklady a chybějící investice

Prosím vás, když začínáte podnikat, žádné logo nepotřebujete, většinou nepotřebujete ani žádný speciální obchodní název – vyjma případů kdy se na trh chystáte uvést nějaký speciální produkt, kterým ponese nějaké unikátní označení. To se ale většiny začínajících podnikatelů vůbec netýká.

Zároveň se jedná o jednu z nejčastějších chyb. Vydesignovat si prodejní prostory, objednat si korporátní identitu pro web, kancelářské papíry, vizitky, dárkové předměty, polepy na auta… Takové věci na začátku živnostenské činnosti většinou buď nepotřebujete vůbec, a pokud ano, většinou nemusejí být nijak extrémně vymazlené.

Samozřejmě je fajn, pokud máte do budoucna nějakou vizi, že až se vám podnikání trošku rozjede, tak byste mohli mít to a či ono vizuální ztvárnění, ten a ten charakter ale, ale v prvních měsících je to většinou utopená investice.

Nepotřebujete drahou kancelář, možná nepotřebujete žádnou kancelář. Nestyďte se svou živnost rozjet ve svém pokojíku, v garáži nebo v kavárně. Ke startu nepotřebujete drahý web, využít můžete volně dostupné platformy. Pokud toužíte po nějakém logu, udělejte si přes víkend nějaké v Logo Makeru, ale nemrhejte na to zbytečně svou energií a už vůbec ne velkými penězi.

Jak mám začít podnikat, když nemám počáteční kapitál?

Pro celou řadu živnostenských činností žádný větší počáteční kapitál nepotřebujete. Pomiňme, že potřebujete počítač, případně i nějaký další tvůrčí nástroj. K tomu není nutný žádný velký kapitál.

Jednoduchou nabídku na webu si můžete udělat sami, případně ji získáte za minimální obnos. Podobně můžete i na sociálních sítích fungovat svépomocí.

Pochopitelně platí, že pokud máte v plánu třeba zahradnické služby a vedle běžného nářadí si chcete k modelování terénu pořídit i malý traktor s bagrovou lžicí, když na něj momentálně nemáte peníze, musíte svůj podnikatelský start založit za rukodělné činnosti a na traktor si budete muset našetřit, respektive si na něj postupně vyděláte z prvních zakázek.

Kdykoli se dokážete obejít bez půjček a dluhů, udržíte si více osobní a finanční svobody. Jestli si myslíte, že to bez půjček nepůjde, můžete zkusit se svým podnikatelským plánem oslovit banku. Počítejte s tím, že banka bude požadovat záruky a procenta z půjček mohou brzdit ekonomický rozvoj vašeho podnikání. Je to ale jedna z možných variant…

Někteří podnikatelé se svým záměrem raději oslovují movité investory. To je další možnost, pokud jste připraveni se o zisky z podnikání dlouhodobě dělit. Investora bude opět zajímat precizně zpracovaný podnikatelský plán a vaše ochota se přizpůsobit jeho představám.

Někdy se nechtěnými investory stávají přátelé a příbuzní. Praxe nicméně poměrně často potvrzuje, že tím mohou docela dost trpět dosavadní dobré vztahy. Proto v obecné rodině platí: Jestli jsou pro vás důležitější vztahy nežli business, možná budete raději hledat jiné možnosti financování.

Daňové povinnosti vůči státu

Jak je to s povinnými platbami státu?

Záleží na tom, jestli bude vaše podnikání vedlejší nebo hlavní výdělečnou činností.

Pokud bude vedlejší, pak za vás platí zdravotní a sociální zaměstnavatel, takže vy budete pouze doplácet na začátku následujícího roku rozdíl, který vám vznikne. – Pokud budete ve svém podnikání nad očekávání úspěšní. Jestliže ale žádné větší částky nevyděláte, možná ani nic doplácet nebudete.

Jinak je to s podnikáním coby vaší hlavní činností. V takovém režimu musíte každý měsíc platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, a to i v případě, že vám podnikání zatím moc nešlape.

Pokud vás zajímají přesné částky – dejme tomu za rok –, zjistěte si aktuální výši minimálních částek OSVČ pro zdravotní a sociální pojištění a vynásobte je dvanácti.

K tomu ještě připomeňme, že sociální pojištění se skládá ze tří složek: Pro OSVČ je povinná účast na důchodovém pojištění a také platba příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Naproti tomu Nemocenské pojištění je dobrovolné. Pokud si ho ale neplatíte, a živnost vykonáváte jako činnost hlavní, s nemocenskou nepočítejte.

No a se začátkem nového samozřejmě daně musíte odvádět daně. Podle výše svých příjmů. Podrobnosti můžete sledovat v průběžně aktualizovaných článcích na portálu Businessinfo.cz podívejte se na sérii našich daňových videonávodů.

Faktury, DPH a daňové přiznání

Jak mám vystavovat faktury?

Faktury se dnes už standardně posílají elektronicky. Existuje řada systémů a je na vás, který z nich si vyberete. Pro úplný začátek, pokud budete fakturovat jednou nebo dvakrát v měsíci, vám možná stačí jednoduchý faktura v Excelu nebo ve Wordu. Každopádně se snažte si od samého začátku udržovat ve fakturách systém a pořádek.

A opět platí, že pokud oslovíte vhodného důvěryhodného účetního nebo daňového poradce a zaplatíte si od něj třeba základní hodinové školení, uděláte si lepší představu, jak si fakturace a evidenci prakticky nastavit. – Třeba jestli si fakturace budete zajišťovat svépomocí nebo své účtování svěříte nějakému profesionálovi. Ať už pro jednorázovou konzultaci, nebo pro stálou spolupráci – účetního si vybírejte pečlivě.

V souvislosti s fakturami nesmíme zapomenout také ta problémy související s jejich plněním. Počítejte s tím, že někteří klienti nemusí faktury platit včas. V některých oborech je dokonce i několikaměsíční zdržení běžnou realitou.

To je samozřejmě velice nepříjemné. Pokud to podceníte, mohli byste se snadno dostat do platební neschopnosti. Všechny peníze vydáte a několik měsíců budete čekat na proplacení svých vlastních faktur. A nic s tím neuděláte.

Jedním z možných řešení, k němuž někteří živnostníci přistupují, je požadování úhrady zálohové faktury před zahájením prací. Klient uhradí zálohu, vy teprve poté začnete s realizací a pokud by následný doplatek vázl –případně by třeba vůbec nebyl nikdy uhrazen – pokryje vám záloha alespoň vaše základní náklady, takže nejste v mínusu.

Musím být plátkyní/plátcem dph?

To záleží na okolnostech. Aktuálně se plátcem DPH povinně stává ten podnikatel, který ve dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsících překročí obrat dva miliony korun. Pokud se ve svém podnikání držíte při zemi a váš obrat je nižší, nemusíte být plátci DPH, pokud o to dobrovolně nemáte zájem. Podrobnosti najdete na webu BI.

Připomeňme, že obrat jsou vaše tržby, nikoli ZISK. Zisk je až to, co vám po všech odečtech zbyde. DPH se ošem odvíjí od obratu. Na to pozor.

A pozor ještě v jedné záležitosti: Existuje totiž samostatná kategorie mezi neplátcem DPH a plátcem DPH a to je identifikovaná osoba k DPH. Na naše samostatné video by se měli určitě podívat všichni, kteří jako podnikatelé působí v oblastech Airbnb, Uber a některých dalších typech sdílené ekonomiky.

Stejně tak i každý podnikatel, který poskytujete na svém webu prostor pro reklamy firem Google, Meta a jiných, se sídlem v zahraničí, nebo – a teď znovu pozor – také každý podnikatel, který si PLATÍ REKLAMU na těchto platformách, je aktuálně povinen stát se identifikovanou osobou k DPH.

Kdy musím podávat daňové přiznání?

Daňové přiznání se podává v následujícím roce. Pokud si daňovou evidenci či účetnictví vedete sami, bude vás zajímat termín na přelomu března a dubna. V případě, že vám daňové přiznání připravuje daňový poradce, bude pro vás platit termín na přelomu června a července.

Detailní informace najdete v průběžně aktualizovaných článcích na webu BI a také v sérii našich videí.