Pomoc pro OSVČ: Třetí výzva COVID – Kultura pro OSVČ vyhlášena

Ministerstvo kultury spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu vyhlásilo počátkem února 3. výzvu dotačního programu COVID – Kultura pro osoby samostatně výdělečně činné. O jednorázovou podporu ve výši 60 000 korun budou moci žádat jednotlivci v uměleckých a umělecko-technických profesích, na které nejvíce dopadly vládní restrikce.

Pomoc by měla adresována těm, kteří se kvůli vládním opatření (přijatým v souvislosti s bojem proti šíření covid-19) ocitli bez příjmů. Žádosti o příspěvek bude možné podávat od 15. února do konce dubna letošního roku prostřednictvím systému AIS MPO: kultura.mpo.cz.

Jednorázová podpora je určena pro umělecké profese v oboru hudba, divadlo, tanec, výtvarné umění a literatura. Dotaci ve výši 60 000 korun tak mohou podobně jako ve 2. výzvě tohoto programu, která běžela na podzim, získat například herci, hudebníci, tanečníci, zpěváci, dramaturgové, akrobati, umělečtí zvukaři, lightdesignéři, umělečtí manažeři a podobně. Nově se tento program rozšířil ještě o výtvarníky, malíře, sochaře, umělecké fotografy, ilustrátory či spisovatele.

Odpovědi na nejčastější dotazy ke 3. výzvě COVID – Kultura 3.1

„Jsem rád, že se nám podařilo podporu vedle scénických umění rozšířit ještě o profese z oblasti výtvarného umění a literatury. Ani na audiovizi jsme nezapomněli, do konce příštího týdne vyhlásí Státní fond kinematografie samostatnou výzvu pro audiovizi, na kterou je alokováno 200 milionů korun. Ta se bude skládat ze dvou částí, jedna bude pro firmy a druhá pro OSVČ,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Další výzva COVID – Kultura se chystá

„Vedle pomoci pro OSVČ samozřejmě počítáme i s kompenzacemi pro subjekty podnikající v kultuře, jako to bylo již dvakrát v minulém roce. Tuto výzvu vyhlásíme v nadcházejících týdnech. Na pomoc OSVČ i firmám máme zatím připraveno 800 miliónů korun,“ dodává vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Třetí výzvu dotačního programu COVID – Kultura pro OSVČ bude administrovat (vyhodnocovat žádosti) Ministerstvo kultury. Peníze na základě tohoto vyhodnocení bude jednotlivým žadatelům vyplácet Ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Celé kulturní odvětví je současnou situací mimořádně zasaženo. Aby se zachovala vysoká úroveň naší kultury a nemalé finanční prostředky, které tato oblast přináší naší zemi, musíme pomáhat těm nejzranitelnějším – tedy jednotlivým osobám, OSVČ – které samostatně pracují a vytvářejí značné umělecké i finanční hodnoty. Jsem rád, že MPO i MK vytvořily ve spolupráci s řadou uměleckých asociací tento podpůrný program, který může pomoci většině nejpostiženějších,“ sděluje prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

Konkrétní podmínky a kritéria pro žadatele COVID – Kultura o finanční příspěvek – na webu MPO

Popis programu na webu Ministerstva kultury

Metodickou podporu žadatelů stran obsahových parametrů a oprávněnosti žádosti bude poskytovat Ministerstvo kultury na e-mailové adrese: osvc@mkcr.cz a na informační telefonní lince 1212, kterou provozuje MPO.

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme