Potvrzeno: Česká ekonomika opět akcelerovala, narostla o pět procent

Tuzemská ekonomika zažívá jedno z nejlepších období v historii. Od července do září se český hrubý domácí produkt zvýšil meziročně o pět procent. Čísla zveřejněná Českým statistickým úřadem potvrzují předběžný odhad z poloviny listopadu.Ekonomiky Evropské unie rostou v průměru polovičním tempem. Téměř o tři procenta se zvedlo HDP našeho největšího obchodního partnera – tedy Německa.

Tahouny růstu jsou rostoucí zahraniční poptávka (export), vysoká zaměstnanost a větší příjmy domácností. Češi nemají díky vyšším platům hluboko do kapsy a více utrácejí. Podle České národní banky narostou letos mzdy zhruba o 7,5 procenta.

Za růžovými čísly je i dobrá kondice českých firem. Podniky více investují a produktivitu zvyšují pomocí technologických inovací. Ekonomika ale zároveň podle analytiků začíná jevit známky přehřívání. Tím se zvyšují rizika, která ji mohou v brzké době ohrozit. Další informace najdete v článku Firmy jsou optimistické, ale míří do propasti. Musejí se změnit na Businessinfo.cz.

Za růstem jsou stabilnější faktory než předloni

Meziroční pětiprocentní tempo růstu českého hospodářství představuje nejlepší výsledek od třetího kvartálu roku 2015. Rok 2015 byl ovšem mimořádný díky dočerpávání evropských dotací. Jinak je na tom hospodářství aktuálně nejlépe za uplynulých deset let. Oproti minulému čtvrtletí narostl HDP podle zpřesněného odhadu o 0,5 %.

„Zaměstnanost se meziročně zvýšila o dvě procenta, což značí, že byl HDP podpořen solidním růstem produktivity,“ připomíná hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„Pětiprocentní meziroční dynamiku jsme sice viděli už v roce 2015, tehdy byl ale růst napumpován penězi EU, které bylo nutné do konce roku utratit. Tentokrát stojí za růstem stabilnější faktory. Nejdůležitějším je nepochybně vyšší zaměstnanost a silný růst mezd, které zvyšují disponibilní příjmy domácností. Druhým podstatným faktorem je zahraniční poptávka. Třetí nohou růstu české ekonomiky jsou investice. V jejich rámci ale stále pokulhává stavební část,“ shrnuje Sobíšek.

Analytik UniCredit Bank očekává, že se české HDP zvýší v roce 2017 o 4,4 procenta. Příští rok by pak mělo hospodářství mírně zpomalit. ČR aktuálně patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě spolu s Pobaltím, Slovenskem, Rumunskem, Maltou a Irskem.

„V každém případě zveřejněný odhad mírně překonal tržní očekávání. Nelze vyloučit, že koruna může posílit na nová postintervenční maxima – tedy pod hladinu 25,50 korun za euro,“ odhaduje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
jap