Desatero pro obchodování s Mexikem

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Mexikem deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.1. Počítejte s volnějším pojetím času

Zlatým pravidlem pro mexický trh je trpělivost. Je třeba počítat s tím, že navázání obchodního vztahu zabere delší dobu, než v Evropě. Odměnou za vytrvalost je pak kvalitní obchodní partner.

2. Použijte španělštinu

V Mexiku je to se znalostí angličtiny lepší než v jiných latinskoamerických státech, protože mnoho Mexičanů má pracovní zkušenost ze Spojených států nebo tam mají příbuzné. Přesto je lepší využít španělštinu (nebo španělského tlumočníka). Tu Mexičané preferují, a zejména starší generace jiný jazyk neovládá. Španělština je základem úspěchu, zejména při dlouhodobé spolupráci.

3. Získejte osobní důvěru

Připravte se na to, že váš obchodní partner musí být především váš přítel. Nebojte se každé jednání zahájit tématem týkajícím se rodiny či volného času.

4. Upřednostněte osobní kontakt

Osobní vztah posilujte i pravidelnými cestami za mexickým partnerem, nebojte se vašeho společníka pozvat také do Česka. Zároveň vždy preferujte telefonát před e‑mailem. Ale respektujte polední pauzu (asi 13 – 16 hodin mexického času) a státní svátky.

5. Tolerujte nedochvilnost

Je pravděpodobné, že váš partner nebude vždy dochvilný. Od českého protějšku se však dochvilnost vždy očekává.

6. Nezapomínejte na dobrou prezentaci

V Mexiku se klade velký důraz na prezentaci vás osobně i vaší společnosti, dbejte tedy nejen na kvalitní propagační materiály, ale i na váš zevnějšek.

7. Nikdy nekritizujte

Dejte si pozor na kritiku, i ta konstruktivní bývá vnímána velmi negativně.

8. Na jednání se dobře připravte

Dobře se připravte na jednání: přichystejte si argumenty týkající se vašeho výrobku a neustále jej zdůrazňujte. Zároveň je vhodné projevit zájem o tamní kulturu, což vždy partner ocení.

9. Ubezpečte se, že daná ujednání platí

Dávejte si pozor na sliby a dohodnuté postupy, Mexičan vám zřídkakdy řekne „ne“, to však neznamená, že se můžete spolehnout na opak. Neustále se ujišťujte o postupu a ověřujte si, že skutečně oba máte jasno v tom, kam se dosavadní jednání ubírají.

10. Přivezte dárky

Připravte si pro Mexičana drobnou pozornost. Cokoliv, co je spjaté s Českem, vaší společností či se zájmy obchodního partnera, bude jistě kladně přijato a zajistí prohloubení vzájemné spolupráce. Dárky jsou vítány při každém setkání.

Převzato z časopisu Český exportér, přílohy Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

Pravidelné novinky e-mailem