Hospodářská soutěž

Přestupky

V pravomoci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je rovněž ukládání pokut. Pokuta je ukládána fyzickým osobám, právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám, které se dopustí přestupku.

V případě vážnějších přestupků může být ukládaná pokuta stanovena až do výše 10 milionů korun nebo 10 % z čistého obratu dosaženého za poslední ukončené účetní období právnické či podnikající fyzické osoby.

Za méně závažné přestupky může být fyzické osobě uložena pokuta do výše 300 000 Kč, právnické osobě a podnikající fyzické osobě může být mimo pokutu do výše 300 000 Kč uložena pokuta činící 1 % z čistého obratu dosaženého soutěžitelem za poslední ukončené účetní období. ZOHS rovněž stanoví podmínky, za kterých je možné od uložení pokuty upustit, či ji případně snížit.

Soutěžiteli může být rovněž uložena pořádková pokuta až do výše 100 000 Kč nebo 1 % z čistého obratu dosaženého soutěžitelem za poslední ukončené účetní období, pokud nesplní zákonnou podmínku poskytnout Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na jeho písemnou výzvu a ve stanovené lhůtě obchodní záznamy.

Pořádkovou pokutu lze uložit i opakovaně, přičemž celková výše opakovaně ukládaných pokut nesmí přesáhnout 1 000 000 Kč nebo 10 % z čistého obratu dosaženého soutěžitelem za poslední ukončené účetní období.

Ochrana proti rušitelům

Ten, jehož práva byla nedovolenou soutěží ohrožena nebo porušena, může proti rušiteli podat žalobu, ve které se může jednak domáhat, aby se rušitel nekalé soutěže zdržel nebo aby odstranil závadný stav, a jednak může žádat přiměřené zadostiučinění, náhradu způsobené škody (tj. škoda, která může být vyčíslena) a vydání neoprávněného majetkového prospěchu (tj. to, o co se rušitel ve svůj prospěch nekalou soutěží obohatil). Stejná práva má i osoba, jejíž právo bylo ohroženo nebo porušeno nedovoleným omezením soutěže.

Závěrem

Jak bylo zmíněno úvodem, tržní hospodářství s sebou nese i riziko, že jednotliví soutěžitelé svou účast v soutěži zneužijí. Z těchto důvodů je nutné hospodářskou soutěž regulovat. ZOHS tak poskytuje ochranu jednak preventivní, když stanoví, co dovolené je a co není, případně upraví zásahy, které mají zamezit jednání směřující k porušení práva a také ochranu následnou.

Účelem ochrany následné je napravit to, co bylo způsobeno nedovoleným zásahem. V takovém případě se potom lze domáhat obnovení původního stavu, náhrady způsobené újmy a přiměřeného zadostiučinění za způsobenou újmu.

Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zakotvuje ve svém ustanovení § 248 ve vztahu k ochraně hospodářské soutěže trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Kontakt na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je ústředním orgánem státní správy České republiky s pravomocemi v oblasti ochrany hospodářské soutěže, dohledu nad zadáváním veřejných zakázek a koncesí a v monitoringu a koordinaci veřejné podpory. Sídlem Úřadu se nestalo hlavní město Praha, jako centrum klíčových orgánů státní správy, ale Brno.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

třída Kpt. Jaroše 1926/7
604 55 Brno
Česká republika

úřední hodiny podatelny:

telefon: +420 542 167 111 (ústředna)
e-mail: posta@uohs.cz  
internet: www.uohs.cz

Po až pá 08:00–16:00 hod.

Přehled všech témat Právního průvodce

• Oblasti podnikání: Právo, právní služby | Služby
• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme