Využití služeb agenturního zaměstnávání pro zaměstnavatele

Jedna z alternativních možností, které mohou využít zaměstnavatelé při řešení krátkodobého i dlouhodobého nedostatku pracovních sil je využití služeb agenturního zaměstnávání, tedy využívání pracovní síly zaměstnanců jiných subjektů.

Agenturní zaměstnávání s sebou pro zaměstnavatele přináší celou řadu výhod, především v podobě větší flexibility a menších administrativních nároků. To samozřejmě neznamená, že by agenturní zaměstnávání bylo nutně nevýhodné pro zaměstnance.

Přeskočit seznam kapitol

Podrobný obsah

Článek se zabývá charakteristikou jednotlivých subjektů, vystupujících v rámci agenturního zaměstnávání, jejich vzájemných vztahů a rovněž obsahuje krátký exkurz do vývoje právní úpravy institutu agenturního zaměstnávání v českém právním řádu, který pomáhá osvětlit jeho přínosy a vliv na trh práce.

Související právní předpisy:

Související právní průvodci:

Podstata agenturního zaměstnávání a jeho využití

Pracovněprávní vztah založený uzavřením pracovní smlouvy či jedné z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (tzn. dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce) mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, pro kterého bude zaměstnanec přímo vykonávat práci, není jediným způsobem, jak může zaměstnavatel řešit nedostatek pracovních sil. U těchto dohod navíc došlo v poslední době k řadě legislativních změn, které značně zmenšily prostor pro jejich praktické využití i jejich dosavadní výhodnost pro zaměstnavatele i zaměstnance. Zejména v situaci, kdy zaměstnavatel má za to, že jeho potřeba zvýšení počtu zaměstnanců je zřejmě jen přechodná, způsobená například jednorázovou zakázkou, je na místě zvažovat alternativní možnosti, jak získat odpovídající počet pracovníků s potřebnou kvalifikací.

Zejména tomuto účelu slouží institut agenturního zaměstnávání. Při agenturním zaměstnávání dochází ke vzniku faktického trojstranného vztahu (právně však o trojstranné jednání nejde), kdy agentura práce přiděluje svého zaměstnance, se kterým má uvařenou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti, k výkonu práce k jinému zaměstnavateli (uživateli), se kterým uzavřela agentura dohodu o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce. Agentura práce přiděluje zaměstnance k dočasnému výkonu práce u uživatele na základě písemného pokynu uděleného zaměstnanci a současně už samotná pracovní smlouva (nebo dohoda o pracovní činnosti) mezi agenturou a jejím zaměstnancem musí obsahovat výslovné ustanovení, kterým se agentura práce zavazuje zajistit svému zaměstnanci dočasný výkon práce u uživatele.

Zaměstnanec se v této pracovní smlouvě (nebo dohodě o pracovní činnosti) uzavřené s agenturou zavazuje konat práci podle pokynů uživatele a na základě dohody o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce, uzavřené mezi agenturou práce a uživatelem. Zaměstnanec tedy sám žádnou smlouvu se svým „dočasným zaměstnavatelem“ (uživatelem) neuzavírá. To je důvodem, proč se po právní stránce nejedná o trojstranné právní jednání, i když zde vzniká fakticky trojstranný vztah, protože na straně mezi uživatelem a přiděleným zaměstnancem dochází k faktickému jednání – ukládání pokynů a jejich provádění.

Podstatou agenturního zaměstnávání je tedy využívání určitého v zákoně upraveného druhu zprostředkovatelské činnosti, která je zákonem vyhrazena pouze agenturám práce. O tzv. zastřeném agenturním zaměstnávání je pojednáno na konci článku.

Zjednodušeně je možné agenturní zaměstnávání popsat jako pronájem pracovní síly zaměstnanců agenturou práce jiným zaměstnavatelům, kteří tuto pracovní sílu využívají.

Podnikatel se může snadno dostat do situace, kdy potřebuje více pracovních sil, avšak jen po určitou omezenou dobu. V takovém případě může svou situaci vyřešit vyhlášením výběrového řízení a uzavřením pracovních smluv na dobu určitou s vybranými zaměstnanci. Tento postup však zabere určitý čas, je nutné uspořádat pohovory, připravit pracovní smlouvy, po jejich podpisu zajistit všechnu související agendu atd. Taková zátěž je značná.

Výhodnější proto pro podnikatele v takové situaci může být obrátit se na agenturu práce, která má ve svém portfoliu řadu zaměstnanců různých kvalifikací, vybrat si podle profilů jednotlivých zaměstnanců vhodné osoby, uzavřít s agenturou dohodu o dočasném přidělení, a pak již jen přidělovat zaměstnancům práci (samozřejmě za dodržování zákonem stanovených podmínek, specifikovaných níže). Tímto způsobem může podnikatel ušetřit mnoho času i finančních prostředků. Agenturní zaměstnávání může však být výhodné i pro zaměstnance, neboť mohou být pro zaměstnance rychlým a efektivním způsobem zprostředkování práce, v čemž úřady práce selhávají. Agentury práce mají současně zpravidla podrobný přehled a zkušenosti, po jakých druzích práce je v průběhu kalendářního roku zvýšená poptávka a tuto jsou schopny uspokojit.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme