Desatero pro obchodování v Thajsku

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Thajskem deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.1. Pojetí času

Neočekávejte podepsání obchodního kontraktu při prvním jednání. Thajci vyžadují dostatek času na důkladné zvážení nabídky. Obecně jsou při jednání s novým partnerem velmi opatrní.

2. Vyhněte se konfrontaci

Za všech okolností je nutné předcházet konfrontacím, Thajci velmi dbají na to, aby zachovávali dekorum. Diplomatické svedení viny na třetí stranu bývá obvykle náležitě oceněno.

3. Postavení ve společnosti

Protokol určovaný společenskou hierarchií ovládá téměř každý aspekt chování Thajců. Tato hierarchie často znemožňuje spolupráci, zvláště mezi osobami s rozdílným postavením.

4. Buďte precizně oblečení

Thajci obecně velmi dbají na svůj zevnějšek a stejným způsobem hodnotí i své zahraniční partnery. Nezbytností je oblek s kravatou pro muže a střízlivý oděv zakrývající ramena pro ženy.

5. Včasný příchod

Důležitou zásadou je včasný příchod na sjednané schůzky, ačkoli to zvláště v Bangkoku není jednoduché kvůli častým dopravním zácpám.

6. Soukromí versus práce

Vzájemná osobní důvěra je pro Thajce velice významná. Důvěryhodný thajský partner je nezbytný pro jakoukoli zahraniční firmu s ambicemi na místním trhu.

7. Konverzace

K „zakázaným“ tématům konverzace patří jakákoli kritika Thajska (snad s výjimkou dopravní situace), královské rodiny a náboženství.

8. Pozvání domů

Při pozvání do soukromého domu si nezapomeňte před vchodem zout boty.

9. Obchodní jednání

Z drobných náznaků a poznámek je třeba vyvodit si správnou odpověď. Thajci totiž málokdy něco přímo odmítnou.

10. Tolerujte pomalé právní služby

Thajsko si vyvinulo vlastní, zcela specifický právní systém. Kvůli tomu je třeba se až na výjimky spolehnout na služby místních právníků.

Převzato z časopisu Český exportér, přílohy Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo