FAQ – Zelená linka pro export

S jakými dotazy se mohu obracet na Zelenou linku pro export, pokud jde o získávání obchodních kontaktů v zahraničí, získávání informací z jednotlivých států a teritorií nebo informace o podpůrných programech a dotacích? Jaké základní poznatky je dobré mít v těchto záležitostech na mysli? Dokument uvádí odpovědi na základní otázky začínajících exportérů (kde získávat informace, jak vůbec začít exportovat, jak proniknout na zahraniční trhy) a na otázky týkající se celní problematiky a importu.

Zelená linka pro export je spolu s Klientským centrem pro export vstupní branou do nabídky služeb státu pro exportéry. Exportérům poskytuje účinnou informační asistenci a společně s portálem BusinessInfo.cz tvoří oficiální rozcestník služeb českého státu v oblasti exportu. Jejím cílem je zpříjemnit a časově zefektivnit kontakt se státními institucemi a organizacemi, které podporují export.

Základní obchodní informace k dané zemi/teritoriu, pokud je o export zboží a obchodní podmínky v jednotlivých zemích, si můžete najít svépomocí, přímo na stránkách portálu BusinessInfo.cz. V rubrice Teritoriálních informací naleznete u každé země základní dokument Souhrnná teritoriální informace a rovněž Aktuality z dané oblasti.

Zkratka ke konkrétní zemi, stačí zadat do adresního řádku prohlížeče

www.businessinfo.cz/nazevzeme – např. www.businessinfo.cz/cina (vhodné i pro offline texty). 

Zelená linka pro export (ZLPE)

Zelenou linku můžete využít pro řešení konkrétních exportních potíží. Primárně je linka určena k úspěšnému zahájení vašeho exportu.

Slouží k vyhledání vhodného subjektu státní správy ČR, který vám může v dané situaci nejlépe pomoci, resp. případně i vhodného obchodního partnera v zahraničí. Pomáhá i s řešením nejčastějších potíží spojených s exportem.

Telefonické dotazy týkající se vaší exportní činnosti vyřizuje Zelená linka pro export bezplatně.

K dispozici jsou Vám její  pracovníci v pracovních dnech od 9 do 17 hodin.

telefon: 800 133 331

e-mail: export@mpo.cz

Zelená linka pro export MPO

 

Jaké údaje jsou při telefonátu potřeba

Pracovník Zelené linky od vás bude požadovat jméno, příjmení, telefon, e-mail, celé jméno firmy, případně IČ. Důvodem je, že většinu dotazů nelze zodpovědět okamžitě. Často je nutné řadů informací prověřovat v zahraničí. Vyžaduje-li tedy váš případ komunikaci s dalšími odborníky, musí operátoři Zelené linky vědět, jak se s vámi mohou po ověření správnosti údajů znovu spojit.

Identifikační číslo slouží k jednoznačnému určení dotazu exportéra a jeho uložení do systému. Pokud se exportér po čase obrátí na zelenou linku znovu s novou či doplňující otázkou, operátoři zelené linky snadno dohledají předešlou komunikaci.

Pokud se například zajímáte o to, jaké dokumenty jsou potřebné pro vývoz do dané země, musíte také znát celní (HS) kód vyváženého zboží.

Dále doporučujeme:

    • vyhledávání vhodných obchodních partnerů – Pokud chcete proniknout na nové trhy a potřebujete získat obchodní kontakty, nejsnazší je obrátit se na Klientské centrum pro export, případně přímo na agenturu CzechTrade a využít jejích služeb pro exportéry.

Potřebujete dále poradit?

Vybrané právní postupy a povinnosti podnikatele jsou popsány ve více než 50 průvodcích rubriky Právní průvodce. Podrobné návody pro zahájení podnikatelské činnosti v různých oborech jsou prezentovány v rubrice Zahájení podnikatelské činnosti.

Pokud jste odpovědi na své otázky nenašli v našich článcích ani v diskusích našich uživatelů, položte bezplatně svůj dotaz pracovníkům Jednotných kontaktních míst (JKM). Účelem JKM je poskytovat veškeré informace potřebné k zahájení podnikání v ČR a dalších státech EU a EHP. Pomohou však i v oblasti ochrany spotřebitele nebo v případě sporů s úřady jiného členského státu EU. Více k činnosti JKM.

Dotazy týkající se problematiky exportu Vám bezplatně zodpovědí pracovníci Zelené linky pro export MPO. Telefonické dotazy vyřizuje Zelená linka pro export bezplatně na tel. čísle 800 133 331 v pracovní dny od 9 do 17 hodin nebo na emailové adrese: export@mpo.cz.

Pokud chcete s dotazem kontaktovat redakci portálu BusinessInfo.cz, ujistěte se prosím, zda obdobný dotaz nebyl již na Businessinfo.cz řešen. V opačném případě zašlete svůj dotaz na adresu faq@businessinfo.cz a vyčkejte na jeho bezplatné zodpovězení.

O FAQ

Portál BusinessInfo.cz je zaměřen na obecnou informační podporu podnikání. Úkolem redakce portálu je usnadňovat orientaci. Redakce portálu BusinessInfo.cz nemá oprávnění poskytovat specializované poradenské služby. V souladu se zaměřením portálu BusinessInfo.cz na obecnou informační podporu vám redakce může doporučit relevantní informační zdroje.

Doporučujeme