Doprovodná podnikatelská mise prezidenta republiky do Číny naplnila očekávání

Podnikatelská delegace Hospodářské komory, která během oficiální cesty prezidenta po Čínské lidové republice usilovala na konci dubna o navázání obchodních vztahů s čínskými firmami, se vrátila do České republiky s příslibem několika nových kontraktů.Doprovodná podnikatelská mise. Foto: archiv HK ČRProgram cesty, která se uskutečnila koncem dubna, byl nabitý. Delegace čítající bezmála 60 českých firem navštívila např. e-commerce platformu JD.com, která má přes 300 milionů zákazníků. Zavítali také do Technologického parku BDA na okraji Pekingu spolu s inkubátory pro firmy z oblasti zdravotnictví.

Uskutečnilo se několik networkingových setkání včetně hlavního podnikatelského fóra s B2B jednáními v Pekingu, které zahájil prezident republiky, zástupce generálního tajemníka National Development and Reform Commission (NDRC), ministryně průmyslu a obchodu ČR a prezident Hospodářské komory. Podnikatelská delegace vyjela i za hranice Pekingu do provincie Hebei, konkrétně do města Tianjin, kde se uskutečnila další networkingová setkání.

Vlaky i móda

České firmy se v rámci programu mise setkaly s prezidentem republiky i s ministry české vlády. Na již zmíněném Čínsko-českém podnikatelském fóru uzavřelo za přítomnosti prezidenta republiky několik firem smlouvy s obchodními partnery. Jednalo se zejména o kontrakty z oblasti těžebního průmyslu, dopravy, letectví, sportu, zelených technologií či potravinářství.

Kromě dopravce Leo Express, který se v první fázi dohodl na dodávce tří vlakových souprav na české koleje a uzavřel opci na dalších 30 elektrických souprav, také např. obchodník s outdoorovou módou Alpine Pro, výrobce důlních strojů Ferrit, dodavatel akvaponických farem Farm for Everyone nebo velkoobchod se zeleninou a ovocem Čerozfrucht.

Během mise podnikatelé zaznamenali několik dalších úspěchů. Příkladem je kunovický výrobce malých sportovních letadel Czech Sport Aircraft. Podniku působícímu v srdci moravské letecké průmyslové zóny se v Číně podařilo posunout zakázku na zavedení výroby lehkých cvičných letadel pro čínský trh. Kontrakt by mohl dle firmy dosáhnout hodnoty 7 až 10 milionů dolarů. „Je to na velmi dobré cestě, ale jak to v obchodu bývá, je nutné vyčkat na finální výsledek jednání,“ uvedl manažer společnosti Martin Drahoš. Český podnik, který za 10 let své existence vyrobil 650 letadel a vyvezl je do 30 zemí, dnes patří k celosvětovým lídrům lehkých sportovních letadel.

V návaznosti na listopadovou prezidentskou misi do Číny, kterou rovněž organizovala Hospodářská komora, se začíná vyvíjet také obchodní spolupráce mezi českými a čínskými firmami v oblasti estetické medicíny. Tuzemská klinika Petra Clinic Health v Číně jedná o obchodu hlavně s cestovními agenturami. Soustředí se totiž na čínské turisty, kteří mají během své návštěvy ČR zájem také o lékařské zákroky. „U asijské klientely jde především o zesvětlování či vybělování pokožky, u které není nutná rekonvalescence nebo hospitalizace,“ vysvětlil Tomáš Řehořek z kliniky.

To ostatně potvrzuje i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Listopadová i tato dubnová podnikatelská mise doprovázející pana prezidenta na jeho pracovní cestě měly pro náš obchod na asijském trhu smysl. Čína je totiž velmi náročným trhem pro firmy z celého světa, nejen pro Českou republiku, a navázání stálých obchodních vztahů trvá v Číně nesrovnatelně déle než v Evropě. Často mu totiž předchází nutnost navázání vztahů až v osobní rovině,“ uvedl šéf Komory.

Převzato z časopisu Komora. Autor článku: Miroslav Veselka, foto: archiv HK ČR.
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí