Speciál: Elektronická evidence tržeb EET

K zavedení elektronické evidence tržeb připravil portál BusinessInfo.cz sérii článků, ve kterém vás chce seznamovat s plány na jeho fungování, technickými parametry, legislativním procesem, obavami podnikatelů i zkušenostmi z Chorvatska, kde se česká vláda pro svůj záměr inspirovala.Oddíly speciálu: Informační zdroje k EET  –  Kalendář zavádění EET  –  Infolinka, kontakty

V březnu 2017 se rozběhla druhá vlna elektronické evidence tržeb (EET). K 20. 3. 2017 bylo v EET přihlášeno 135 tisíc poplatníků, kterým bylo přiděleno přes 170 tisíc autentizačních údajů a vydáno 225 218 certifikátů.

Třetí fáze byla naplánovaná na březen 2018, Ústavní soud ale v prosinci 2017 zrušil některé paragrafy zákona o EET. Zákon byl následně novelizován a schválen Sněmovnou (po vetu Senátu) v září 2019, kdy se definitivně rozhodlo o spuštění 3. a 4. fáze elektronické evidence. Rozšíření EET se podnikatelé dočkají v květnu 2020.

 
listopad 2016 1. fáze 12/2016 2. fáze 03/2017 3. fáze 5/2020 4. fáze 5/2020
pilotní
provoz
ubytovací
a stravovací služby
maloobchod
a velkoobchod
ostatní činnosti, svobodná povolání,
doprava, zemědělství
vybraná řemesla
a výrobní činnosti

Zprávy k EET na BusinessInfo.cz

EET bude rozšířena na jaře 2020, novelu schválili poslanci

Poslanci v polovině září schválili rozšíření EET na řemeslníky, lékaře, advokáty či zemědělce. Opozice se chce ještě jednou obrátit na Ústavní soud.

Platnost prvních pokladních certifikátů končí

Certifikáty budou platné jen do konce roku 2019 či počátku roku 2020. Podnikatelé by neměli zapomenout na výměnu

Zrušte EET, žádá část podnikatelů. Většina chce důslednější kontroly

I podle zastánců elektronické evidence tržeb zůstal zákon na půli cesty. Zatím slouží spíše jako nástroj k šikaně poctivých podnikatelů ze strany úřadů. (Vydáno 5.3. 2019)

Rozšíření EET dostalo šanci, klesnout má DPH na vodné

Až na osmý pokus uspěla vláda ve Sněmovně s novelou zákona o Elektronické evidenci tržeb. (Vydáno 13. 2. 2019)

Pětina asijských prodejen nevydává účtenky. Kontroly selhávají

Asi 13 procent českých a 19 procent asijských prodejen nevydává zákazníkům účtenky. Situace je horší ve městech, kde panuje větší anonymita. (Vydáno 7.2. 2018)

Ústavní soud zrušil část zákona. Třetí a čtvrtá fáze se odkládají

Několik paragrafů ze zákona o EET zmizí. Zásah ústavních soudců se týká bezhotovostních plateb a e-shopů. Z účtenek zmizí rodná čísla podnikatelů. A další etapy se odkládají kvůli nutné novelizaci. (Vydáno 15.12. 2017

EET: Bič na podnikatele, nebo krok správným směrem?

Je elektronická evidence tržeb účinným nástrojem proti daňovým únikům, nebo jen nesmyslnou šikanou podnikatelů ze strany státu? (Vydáno 17. 1. 2017)

Je potřeba ustát počáteční nedůvěru, říkají podnikatelské organizace

Šedá ekonomika nemůže mít v České republice takový prostor jako dosud. Na tom se shodují nejvýznamnější uskupení sdružující živnostníky a malé a střední firmy. (Vydáno 6. 7. 2015)

Po zavedení EET rostly tržby dvouciferně, říká chorvatský ministr financí

Cílem elektronické evidence tržeb není represe podnikatelů, kteří v minulosti neplatili řádně daně, ale vytvoření transparentního konkurenčního prostředí, upozorňuje šéf chorvatské státní kasy Boris Lalovac. (Vydáno 30. 6. 2015)

 

 

Kalendář zavádění EET

Ústavní soud v prosinci 2017 zrušil některé paragrafy zákona o EET. Kvůli nutné novelizaci normy se 3. a 4. fáze odložily, spuštěny budou v květnu 2020.

 

1. listopadu 2016 – Zkušební provoz EET. Firmy si mohou dobrovolně otestovat příslušný software, datové připojení a komunikaci se správcem daně

1. FÁZE

1. prosince 2016 – Zahájení ostrého provozu 1. fáze elektronického evidování tržeb.
Týká se podnikatelů v pohostinství, poskytovatelů ubytování a stravovacích služeb (hotely, kempy, penziony, ubytovny, restaurace, kavárny, stánkový prodej s potravinami, catering atd.). Prodejny potravin a cukráři musejí evidovat pouze tržby za prodej občerstvení konzumovaného na místě, hotely jen tržby za prodej občerstvení.

Počátek roku 2017 – Finanční úřady byly první dva měsíce po zahájení ostrého provozu shovívavé a sankcionovaly pouze úmyslné porušení zákona.

2. FÁZE

1. března 2017 – 2. fáze EET. Týká se podnikatelů ve velkoobchodě a maloobchodě (prodejny potravin, ovoce a zeleniny, večerky, stánkový prodej). Cukráři musejí evidovat tržby za jiné zboží než cukrovinky prodávané v cukrárnách.

3. FÁZE

květen 2020 – 3. fáze EET. Týká se všech činností nezařazených do 1., 2. a 4. fáze, například železniční osobní a silniční nákladní dopravy, potravinářské výroby a svobodných povolání (lékaři, právníci, překladatelé, veterináři).

4. FÁZE

květen 2020 – 4. fáze EET. Týká se výrobců textilu oděvů, strojů, hraček, dřevěných, papírových výrobků, kovových konstrukcí, počítačů… A dále specialozvaných stavebních činností (elektrikář, obkladač, pokrývač, malíř). Specifickou skupinou jsou takzvaní hodinoví manželé. Ve 4. fázi musejí začít své tržby elektronicky evidovat také poskytovatelé osobních služeb (kadeřnice, maséři)

Infolinka, kontakty

Infolinka Generálního finanční ředitelství pro metodické dotazy:

v pracovní dny od 9 do 17 hodin na čísle: +420 225 092 392

Info-email AMSP ČR: eltrzby@amsp.cz

 

Tip:  www.businessinfo.cz/eet – přímý odkaz sem

Pravidelné novinky e-mailem