Speciál: Elektronická evidence tržeb EET

K zavedení elektronické evidence tržeb připravil portál BusinessInfo.cz sérii článků, ve kterém vás chce seznamovat s plány na jeho fungování, technickými parametry, legislativním procesem, obavami podnikatelů i zkušenostmi z Chorvatska, kde se česká vláda pro svůj záměr inspirovala. Kvůli pandemii koronaviru byla EET pro všechny podnikatele na jaře 2020 přerušena nebo odložena do konce roku.

Oddíly speciálu: Informační zdroje k EET  –  Kalendář zavádění EET  –  Infolinka, kontakty

Kvůli pandemii covid-19 vláda a zákonodárci odložili start třetí a čtvrté fáze až na leden 2021.

Třetí fáze byla prapůvodně naplánovaná na březen 2018, Ústavní soud ale v prosinci 2017 zrušil některé paragrafy zákona o EET. Zákon byl následně novelizován a schválen Sněmovnou (po vetu Senátu) v září 2019 – 3. a 4. fáze elektronické evidence měla odstartovat v květnu 2020.

V březnu 2017 se rozběhla druhá vlna elektronické evidence tržeb (EET). K 20. 3. 2017 bylo v EET přihlášeno 135 tisíc poplatníků, kterým bylo přiděleno přes 170 tisíc autentizačních údajů a vydáno 225 218 certifikátů.

listopad 20161. fáze 12/20162. fáze 03/20173. fáze 01/20214. fáze 01/2021
pilotní
provoz
ubytovací
a stravovací služby
maloobchod
a velkoobchod
ostatní činnosti, svobodná povolání,
doprava, zemědělství
vybraná řemesla
a výrobní činnosti

Zprávy k EET na BusinessInfo.cz

EET: Podnikatelé nebudou evidovat tržby do konce roku

Pro všechny podnikatele bude EET odložena do konce roku 2020. Subjekty, které spadaly do prvních dvou vln i ti, kteří měli původně začít evidovat 1. května (řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory), začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

EET bude rozšířena na jaře 2020, novelu schválili poslanci

Poslanci v polovině září schválili rozšíření EET na řemeslníky, lékaře, advokáty či zemědělce. Opozice se chce ještě jednou obrátit na Ústavní soud.

Platnost prvních pokladních certifikátů končí

Certifikáty budou platné jen do konce roku 2019 či počátku roku 2020. Podnikatelé by neměli zapomenout na výměnu

Zrušte EET, žádá část podnikatelů. Většina chce důslednější kontroly

I podle zastánců elektronické evidence tržeb zůstal zákon na půli cesty. Zatím slouží spíše jako nástroj k šikaně poctivých podnikatelů ze strany úřadů. (Vydáno 5.3. 2019)

Rozšíření EET dostalo šanci, klesnout má DPH na vodné

Až na osmý pokus uspěla vláda ve Sněmovně s novelou zákona o Elektronické evidenci tržeb. (Vydáno 13. 2. 2019)

Pětina asijských prodejen nevydává účtenky. Kontroly selhávají

Asi 13 procent českých a 19 procent asijských prodejen nevydává zákazníkům účtenky. Situace je horší ve městech, kde panuje větší anonymita. (Vydáno 7.2. 2018)

Ústavní soud zrušil část zákona. Třetí a čtvrtá fáze se odkládají

Několik paragrafů ze zákona o EET zmizí. Zásah ústavních soudců se týká bezhotovostních plateb a e-shopů. Z účtenek zmizí rodná čísla podnikatelů. A další etapy se odkládají kvůli nutné novelizaci. (Vydáno 15.12. 2017

EET: Bič na podnikatele, nebo krok správným směrem?

Je elektronická evidence tržeb účinným nástrojem proti daňovým únikům, nebo jen nesmyslnou šikanou podnikatelů ze strany státu? (Vydáno 17. 1. 2017)

Je potřeba ustát počáteční nedůvěru, říkají podnikatelské organizace

Šedá ekonomika nemůže mít v České republice takový prostor jako dosud. Na tom se shodují nejvýznamnější uskupení sdružující živnostníky a malé a střední firmy. (Vydáno 6. 7. 2015)

Po zavedení EET rostly tržby dvouciferně, říká chorvatský ministr financí

Cílem elektronické evidence tržeb není represe podnikatelů, kteří v minulosti neplatili řádně daně, ale vytvoření transparentního konkurenčního prostředí, upozorňuje šéf chorvatské státní kasy Boris Lalovac. (Vydáno 30. 6. 2015)

 

Kalendář zavádění EET

Ústavní soud v prosinci 2017 zrušil některé paragrafy zákona o EET. Kvůli nutné novelizaci normy se 3. a 4. fáze odložily, podruhé pak kvůli pandemii covid-19 na v první polovině rpoku 2020 – spuštěny tak budou až v lednu 2021.

1. listopadu 2016 – Zkušební provoz EET. Firmy si mohou dobrovolně otestovat příslušný software, datové připojení a komunikaci se správcem daně

1. FÁZE

1. prosince 2016 – Zahájení ostrého provozu 1. fáze elektronického evidování tržeb.
Týká se podnikatelů v pohostinství, poskytovatelů ubytování a stravovacích služeb (hotely, kempy, penziony, ubytovny, restaurace, kavárny, stánkový prodej s potravinami, catering atd.). Prodejny potravin a cukráři musejí evidovat pouze tržby za prodej občerstvení konzumovaného na místě, hotely jen tržby za prodej občerstvení.

Počátek roku 2017 – Finanční úřady byly první dva měsíce po zahájení ostrého provozu shovívavé a sankcionovaly pouze úmyslné porušení zákona.

2. FÁZE

1. března 2017 – 2. fáze EET. Týká se podnikatelů ve velkoobchodě a maloobchodě (prodejny potravin, ovoce a zeleniny, večerky, stánkový prodej). Cukráři musejí evidovat tržby za jiné zboží než cukrovinky prodávané v cukrárnách.

3. FÁZE

leden 2021 – 3. fáze EET. Týká se všech činností nezařazených do 1., 2. a 4. fáze, například železniční osobní a silniční nákladní dopravy, potravinářské výroby a svobodných povolání (lékaři, právníci, překladatelé, veterináři).

4. FÁZE

leden 2021 – 4. fáze EET. Týká se výrobců textilu oděvů, strojů, hraček, dřevěných, papírových výrobků, kovových konstrukcí, počítačů… A dále specialozvaných stavebních činností (elektrikář, obkladač, pokrývač, malíř). Specifickou skupinou jsou takzvaní hodinoví manželé. Ve 4. fázi musejí začít své tržby elektronicky evidovat také poskytovatelé osobních služeb (kadeřnice, maséři)

Infolinka, kontakty

Infolinka Generálního finanční ředitelství pro metodické dotazy:

v pracovní dny od 9 do 17 hodin na čísle: +420 225 092 392

Info-email AMSP ČR: eltrzby@amsp.cz

Tip:  www.businessinfo.cz/eet – přímý odkaz sem

Pravidelné novinky e-mailem