Evidence skutečných majitelů
Článek seznámí čtenáře se základními informacemi o evidenci skutečných majitelů, jakožto jednom ze systémů veřejné správy. Text rovněž nabízí stručný návod, jak zajistit zápis údajů o svých skutečných majitelích, a informace, kdo může do rejstříku nahlížet. Věnuje se i sankcím pro subjekty, které nesplní svou povinnost evidence, a další související problematice.
Obsah dokumentu:
- Úvod
- Právní rámec a souvislosti povinnosti zápisu
- Rejstřík, jeho funkce, způsoby a podmínky pro zápis či změnu údajů
- Sankce spojené s porušením zákonné povinnosti
- Závěr
Související zákony
- Zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a o evidenci svěřenských fondů
- Zákon o soudních poplatcích
- Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu
- Zákon o zadávání veřejných zakázek
- Nařízení vlády č. 351/2013 Sb., kterým se určuje výše úroků z prodlení a nákladů spojených s uplatněním pohledávky, určuje odměna likvidátora, likvidačního správce a člena orgánu právnické osoby jmenovaného soudem a upravují některé otázky Obchodního věstníku, veřejných rejstříků právnických a fyzických osob a evidence svěřenských fondů a evidence údajů o skutečných majitelích
- Vyhláška o náležitostech formulářů na podávání návrhů na zápis, změnu nebo výmaz údajů do veřejného rejstříku a o zrušení některých vyhlášek
- Vyhláška o některých požadavcích na systém vnitřních zásad, postupů a kontrolních opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu
- směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/849 o předcházení využívání finančního systému k praní peněz nebo financování terorismu, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 648/2012 a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/60/ES a směrnice Komise 2006/70/ES
Související právní průvodci
Úvod
Od 1. ledna 2018 vznikla povinnost právnických osob, svěřenských správců nebo jiných osob obdobného postavení vůči jinému právnímu uspořádání bez právní osobnosti (dále také jako „povinný subjekt“) zajistit zápis údajů o svých skutečných majitelích do evidence skutečných majitelů (dále také jako „Evidence“). Současně se vznikem výše specifikované povinnosti vzniklo i právo některých subjektů do Evidence nahlížet.
Skutečným majitelem se rozumí fyzická osoba, která má právně nebo fakticky možnost vykonávat přímo či nepřímo rozhodující vliv v právnické osobě, svěřenském fondu či jiném právním uspořádání bez právní osobnosti. Bližší informace k problematice skutečného majitele poskytuje článek Povinnosti podnikatelů podle zákona proti praní špinavých peněz.
Důvodem předmětné právní úpravy je zejména snaha o transparentnost při toku finančních prostředků a přesunu majetku konkrétních fyzických osob, předcházení zneužívání právnických osob a jiných právních uspořádání (např. podílové či penzijní fondy, zahraniční investiční fondy…) pro legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu či prověření případného střetu zájmů ve sféře zadávání veřejných zakázek.
Předpokládaným účelem je pak možnost dispozice s dostatečnými, přesnými a včasnými informacemi o skutečných majitelích a vlivech na právnické osoby a jiná právní uspořádání kompetentními orgány či úřady (případně jinými osobami, které prokáží oprávněný zájem), při provádění identifikace či kontroly.
Pro portál BusinessInfo.cz zpracoval advokát Mgr. Marek Doleček, partner advokátní kanceláře Doleček Kahounová Sedláčková.