Bankovní identita – jednoduchý způsob přihlašování k online službám státu i komerčních subjektů

Nestrávit desítky minut ve frontách na úřadech a zařídit si většinu záležitostí online? Pro většinu občanů ČR to zní stále jako utopie. Právě tuto možnost ale přináší novinka v podobě bankovní identity.

Bankovní identita zpřístupňuje možnost online jednání (nejen) s orgány veřejné moci více než 5 milionům klientů tuzemských bank.

V následujícím článku vám bankovní identitu představíme a popíšeme, jak funguje, i jak si ji jednoduše zřídit. Seznámíme vás se službami, k nimž se lze prostřednictvím bankovní identity přihlásit, a krok po kroku vás provedeme také samotným přihlášením. V závěru článku pak představíme další službu spojenou s bankovní identitou, a to BankID SIGN, která nabízí nový způsob elektronického podepisování dokumentů.

Související právní předpisy:

Související právní průvodci:

Úvod

Většina z vás to jistě zná. Potřebujete si v rychlosti vyřídit své záležitosti na úřadech (např. prodloužit platnost řidičského průkazu, ohlásit novou živnost nebo získat výpis z rejstříku trestů), avšak již při příchodu na daný úřad zjišťujete, že návštěva nezabere pouhých pár minut, jak jste si původně plánovali, ale že zde s ohledem na frontu před vámi strávíte celé dopoledne. Pokud při zdlouhavém čekání přemýšlíte, jak se tomu příště vyhnout a vyřídit si většinu záležitostí online z pohodlí domova, máme pro vás řešení.

Tím je revoluční novinka v podobě bankovní identity, která možnost online jednání s orgány veřejné moci jednoduše zpřístupní více než 5 milionům obyvatel ČR.

Potřeba jednoduchého online přístupu co možná nejvíce obyvatel ČR ke službám státu se naplno projevila v loňském roce, kdy byla možnost osobní návštěvy většiny institucí značně omezena. Shodou okolností byl dne 26. 2. 2020, tedy jen několik týdnů před vypuknutím pandemie covidu-19 v ČR, přijat Zákon o bankovní identitě, který vznik bankovní identity umožnil.

V následujících řádcích vás s bankovní identitou seznámíme a ukážeme vám, že se jedná o nejjednodušší způsob, jak se přihlásit a využívat online služby e-Governmentu i komerčních subjektů, díky čemuž ušetříte spoustu drahocenného času.

Co to bankovní identita vlastně je?

Bankovní identita je jedním z identifikačních prostředků elektronické identity (viz níže), kterým lze ověřit vaši totožnost online a díky kterému tak můžete jak z pohodlí domova, tak i na cestách prostřednictvím mobilní telefonu využívat například služeb e-Governmentu a jednat s orgány veřejné moci, aniž byste museli na úřad osobně.

Jedná se přitom o nejdostupnější identifikační prostředek, neboť k jeho aktivaci stačí mít zřízené internetové bankovnictví u jedné z bank, které službu bankovní identity v ČR nabízejí. Zájemce o aktivaci bankovní identity se tak, na rozdíl od zřizování jiných identifikačních prostředků, většinou ani nemusí osobně dostavit do banky k prvotnímu ověření své totožnosti, neboť banky totožnost svých klientů ověřily již při dřívějších jednáních s klientem (např. při založení běžného účtu, zřízení internetového bankovnictví, apod.). Díky tomu je tak bankovní identita a s tím spojené možnosti online jednání s orgány veřejné správy dostupná nově až 5,5 milionům klientů bank v ČR.

• Témata: Právní průvodce | Právo
• Oblasti podnikání: Právo, právní služby | Služby
• Teritorium: Česká republika
Tématický Newsletter
Zajímají vás novinky z oblasti práva pro podnikání? Nepropásněte nové články na BusinessInfo.cz, přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Co vám nabízíme? Pomoc s orientací v právních úkonech souvisejících s podnikáním (právo, právní postupy a povinnosti), vzory právních dokumentů a smluv, odkazy na texty vybraných zákonů a aktuality z legislativy.

Zpracování osobních údajů
Přihlášením potvrzuji souhlas, že jsem se seznámil(a) se Zásadami zpracování osobních údajů. Tento portál je chráněn technologií reCAPTCHA od společnosti Google a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Doporučujeme