Stát má odpovědnost za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci jejími orgány, které svým nesprávným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem způsobí škodu třetím osobám, například podnikatelům.
Obsah dokumentu:
- Odpovědnost státu
- Subjekty, za jejichž činnost stát odpovídá
- Podmínky odpovědnosti
- Nezákonné rozhodnutí
- Nesprávný úřední postup
- Rozhodnutí o vazbě, trestu nebo ochranném opatření
- Uplatnění nároku
- Regresní úhrada
- Odpovědnost územních samosprávních celků
- Způsob a rozsah náhrady škody
- Promlčecí doby
Související zákony
Související právní průvodci
V právním řádu České republiky je zakotvena možnost žádat po státu odškodnění za takové právní jednání zákonem č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem (dále jen „zákon o odpovědnosti státu“), který odlišuje odpovědnost státu od odpovědnosti územních samosprávných celků v samostatné působnosti.
Možnost domáhat se náhrady škody je velmi důležitá pro podnikatele zejména tehdy, kdy jim v důsledku nesprávného úředního postupu nebo rozhodnutí vznikne škoda např. v podobě povinnosti zaplatit smluvní pokutu třetí osobě nebo dojde k zmaření jeho investice. Dokument se tak snaží přehledně připravit komplexního průvodce jak procesního postupu směřujícího k náhradě škody, tak k pochopení institutů škody a její náhrady a odpovědnosti za její způsobení jako takové.