Základy občanského soudního řízení
Základy občanského soudního řízení. Seznámení se strukturou soudní soustavy v ČR, s náležitostmi podání k soudu, s průběhem samotného řízení a jeho závěrem – rozhodnutím ve věci. Pojednáno je též právo na odvolání, mimořádné opravné prostředky a náklady řízení.
Tento článek reflektuje právní stav po nabytí účinnosti zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník (dále jen „NOZ“), zákona č. 90/2012 Sb. o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) (dále jen „ZOK“) a doprovodné legislativy vztahující se k rekodifikaci soukromého práva.
Podrobný obsah
- Úvod
- Soudy
- Soustava soudů v ČR
- Pravomoc a příslušnost soudů
- Základní principy soudnictví a civilního procesu
- Řízení sporná a nesporná
- Procesní a hmotněprávní lhůty, procesní úkony účastníků, zahájení řízení
- Účastníci řízení
- Žaloba – pojem a náležitosti
- Průběh řízení
(Zahájení řízení, Zkoumání procesních podmínek a odstranění jejich případných vad, Příprava jednání, Výzva žalovanému k vyjádření, Kvalifikovaná výzva, Přípravné jednání, Ústní jednání, Skončení jednání, vyhlášení rozsudku, Doručování) - Koncentrace řízení
- Závěr řízení – rozhodnutí ve věci
(Rozsudek pro zmeškání, Rozhodnutí soudu bez nařízení ústního jednání, Platební rozkaz, Směnečný (šekový) platební rozkaz) - Právní moc a vykonatelnost rozhodnutí
- Odvolání
- Mimořádné opravné prostředky
- Dovolání
- Žaloba na obnovu řízení
- Žaloba pro zmatečnost
- Náklady řízení
- Výkon rozhodnutí
- Zásady nesporných řízení
Související zákony
- Exekuční řád
- Listina základních práv a svobod
- Občanský soudní řád
- Ústava České republiky
- Zákon o elektronickém podpisu
- Zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů
- Zákon o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů
- Zákon o soudních poplatcích
- Zákon o veřejných dražbách
- Zákon o obchodních korporacích
Související právní průvodci
Úvod
V prvé řadě je potřeba vysvětlit si rozdíl mezi právem hmotným a procesním. Hmotné právo spočívá v označení souhrnu právních norem a subjektivních práv, které směřují bezprostředně k naplnění účelu práva a jsou smyslem právní úpravy. Procesní právo slouží k naplnění účelu právní úpravy zprostředkovaně. Slouží k úpravě postupu orgánů veřejné moci k vytváření a ochraně hmotných práv.
Účastníkům jsou dána nová, procesní práva a povinnosti. Ve státech kontinentálního evropského typu právní kultury je procesní právo vesměs kodifikováno, pokud jde o občanské soudní řízení (občanský soudní řád a zákon o zvláštních řízeních soudních), trestní řízení soudní (trestní řád), správní řízení (správní řád) a organizaci justice (Ústava ČR, zákon o soudech a soudcích, zákon o Ústavním soudu).
Pro civilní proces (občanské soudní řízení) je charakteristické, že jde o soudní řízení, které se od jiných soudních řízení liší tím, že v něm soud vykonává civilní pravomoc.
Základním právním předpisem, kterým se upravuje postup při občanském soudním řízení, je zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád v platném znění (dále též jen „OSŘ“). Nesporná řízení a další zvláštní druhy řízení jsou nově upraveny v zákoně č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních (dále též jen „ZŘS“). Výčet řízení, která se řídí tímto zákonem, jsou vymezena taxativně:
- podpůrných opatřeních a ve věcech svéprávnosti,
- ve věcech nezvěstnosti a smrti,
- o přivolení k zásahu do integrity,
- ve věcech přípustnosti převzetí nebo držení v ústavech,
- o některých otázkách týkajících se právnických osob a svěřenského fondu,
- o pozůstalosti,
- o úschovách,
- o umoření listin,
- ve věcech kapitálového trhu,
- o předběžném souhlasu s provedením šetření ve věcech ochrany hospodářské soutěže,
- o nahrazení souhlasu zástupce samosprávné komory k seznámení se s obsahem listin,
- o plnění povinností z předběžného opatření Evropského soudu pro lidská práva,
- ve věcech voleb zaměstnanců,
- o soudním prodeji zástavy,
- o zákazu výkonu práv spojených s účastnickými cennými papíry,
- ve věcech manželských a partnerských,
- ve věci ochrany proti domácímu násilí,
- o určení a popření rodičovství,
- ve věcech osvojení,
- ve věcech péče soudu o nezletilé,
- v některých věcech výkonu rozhodnutí.
Občanské soudní řízení je jednou ze záruk spravedlnosti a práva, slouží k upevňování a rozvíjení zásad soukromého práva.
OSŘ upravuje postup soudu a účastníků v občanském soudním řízení tak, aby byla zajištěna spravedlivá ochrana soukromých práv a oprávněných zájmů účastníků, jakož i výchova k dodržování smluv a zákonů, k čestnému plnění povinností a k úctě k právům jiných osob.
Pro portál BusinessInfo.cz zpracoval advokát Mgr. Marek Doleček, partner advokátní kanceláře Doleček Kahounová Sedláčková.