SPECIÁL: Brexit očima exportérů

Velká Británie opustila v lednu 2020 Evropskou unii. Po mnoha peripetiích byla na konci loňského roku uzavřena dohoda o obchodu a spolupráci, která mění obchodní režim se Spojeným královstvím. Dopadům brexitu nejen na české podnikatele a aktuální podobě vzájemných vztahů je věnován průběžně doplňovaný a rozšiřovaný speciál portálu BusinessInfo.cz.

Britové v referendu v roce 2016 rozhodli jednoznačně: Odcházíme z Evropské unie. Proces vystoupení Velké Británie začal v březnu 2017 aktivací článku 50 Smlouvy o EU. Ačkoliv měl proces vystoupení trvat dva roky, ukázalo se, že je komplikovanější, než si strany na začátku připouštěly. Britové po třech odkladech v předčasných volbách v prosinci 2019 dali opět jasně najevo: Názor jsme nezměnili, odcházíme. V únoru 2020 začalo přechodné období, během kterého se rozeběhla druhá fáze vyjednávání, tentokrát o budoucí podobě vzájemných vztahů po konci přechodného období.

Pouhých sedm dní před koncem přechodného období došlo k uzavření dohody o obchodu a spolupráci, která znamená jediné: podmínky pro obchod evropských i českých firem s britskými partnery budou komplikovanější než před brexitem, ale lepší než v případě „rozvodu“ bez dohody.

Nepřehlédněte!

Rozcestník SPECIÁLu: Brexit očima exportérů

Brexit v souvislostech 
Co znamená a možné dopady v kostce.

Brexit v otázkách a odpovědích (2020)
Odpovědi na praktické otázky nejen pro podnikatele.

Brexit – užitečné odkazy 
Přehledně dokumenty a infomační zdroje. 

Kalendář akcí
Záznamy seminářů, Studijní materiály

Milníky brexitu 

BREXIT linka 800 133 331
(Zelená linka pro export)

Pracovníci zelené linky pro export Vám poradí i s dopady brexitu! Volejte bezplatné telefonní číslo v pracovní dny od 9 do 17 hodin, před a po je Vám k dispozici záznamník.

Dotazy lze zasílat i emailem na
brexit@mpo.cz nebo info@czechtrade.cz.
Podnikatelům je rovněž k dispozici 
Klientské centrum pro export,
tel. 224 907 576 nebo e-mail: kcexport@businessinfo.cz

Výběr informací publikovaných na portále BusinessInfo.cz k tématu brexitu

Tip: www.businessinfo.cz/brexit – přímý odkaz sem

Pravidelné novinky e-mailem