SPECIÁL: Brexit očima exportérů

Britové v referendu v roce 2016 rozhodli jednoznačně: Odcházíme z Evropské unie. Proces vystoupení Velké Británie začal v březnu 2017 aktivací článku 50 Smlouvy o EU. Ačkoliv měl proces vystoupení trvat dva roky, ukázalo se, že je komplikovanější, než si strany na začátku připouštěly. Britové po třech odkladech v předčasných volbách v prosinci 2019 dali opět jasně najevo: Názor jsme nezměnili, odcházíme. Velká Británie tak Evropskou unii opustila 31. ledna 2020. Následuje přechodné období, během kterého se rozběhne druhá fáze vyjednávání a která určí budoucí podobu vzájemných vztahů. Dopadům brexitu nejen na české podnikatele a budoucí podobě vzájemných vztahů je věnován průběžně doplňovaný a rozšiřovaný speciál portálu BusinessInfo.cz.

Nepřehlédněte!

Rozcestník SPECIÁLu: Brexit očima exportérů

Brexit v souvislostech 
Co znamená a možné dopady v kostce.

Brexit v otázkách a odpovědích
Odpovědi na praktické otázky nejen pro podnikatele.

Kalendář akcí

Brexit – užitečné odkazy 
Přehledně dokumenty a infomační zdroje. 

Další informace k brexitu 
Výběr informací k tématu publikovaných na portálu.

BREXIT linka 800 133 331 (Zelená linka pro export)

Pracovníci zelené linky pro export Vám poradí i s dopady brexitu!
Volejte bezplatné telefonní číslo v pracovní dny od 9 do 17 hodin, před a po je Vám k dispozici záznamník.

Dotazy lze zasílat i emailem na brexit@mpo.cz nebo info@czechtrade.cz. Podnikatelům je rovněž k dispozici Klientské centrum pro export
telefonní číslo: 224 907 576 nebo e-mail: kcexport@businessinfo.cz

Milníky brexitu

2016 červen – Proběhlo referendum, v němž Britové rozhodli jednoznačně: Odcházíme z Evropské unie.

2017 březen – Aktivací článku 50 Smlouvy o EU započal proces vystoupení Velké Británie z EU.

2018 listopad – Vyjednavači obou stran dosáhli shody na textu výstupové dohody, která určuje podmínky pro odchod Spojeného království z EU. Nicméně britský parlament tuto dohodu doposud neschválil.

2019 březen – Velká Británie požádala o odklad původního termínu svého odchodu z EU, nový termín byl stanoven na 12. duben.

2019 duben – S ohledem na opětovnou žádost Velké Británie o odložení termínu odchodu z EU se unijní lídři shodli na odkladu brexitu do 31. října 2019.

2019 říjen – Vyjednavači oznámili, že dosáhli kompromisu na změnách v dohodě o vystoupení. Vzhledem k nedostatku času na ratifikaci byl na základě žádosti znovu odložen termín odchodu Velké Británie z EU, nově na 31. ledna 2020 (pro případ, že by výstupová dohoda byla schválena dříve, je možné uskutečnit vždy k prvnímu v měsíci následující po ratifikaci, ale nejpozději k. 1. 2. 2020).

2019 prosinec – Velkou Británii povede znovu konzervativní vláda s přesvědčivou většinou 80 hlasů v Dolní sněmovně. Odchodu z EU tak nestojí nic v cestě, ratifikace dohody se rozbíhá ještě před Vánoci 2019 a samotné hlasování by mělo přijít na konci ledna 2020.

2020 1. únor – Velká Británie přestává být členem EU. Do konce prosince 2020 však platí přechodné období – platí nadále vše, jak bylo, a rozbíhá se vyjednávání o budoucích vztazích.

2020 25. únor – Mandátu pro jednání s UK byl schválen Radou EU.

2020 2. březen – Jednání o smlouvě o vzájemných vztazích mezi EU a Velkou Británií byla na základě únorového mandátu zahájena.

Tip: www.businessinfo.cz/brexit – přímý odkaz sem

Pravidelné novinky e-mailem