Nadnárodní formy společností
Základy práva evropských společenství formou základní charakteristiky jejích stávajících nadnárodních forem, kterými jsou evropské hospodářské zájmové sdružení, evropská akciová společnost a evropská družstevní společnost. Pro každou pojednáváme o jejich právní podstatě, postavení v právním systému, právní úpravě, nadnárodním charakteru, způsobu založení a vzniku, organizační struktuře a postavení i pravomoci orgánů společností (členové, jednatelé).
Pojem právo evropských společenství zahrnuje jednak komunitární normotvorbu v oblasti práva evropských společenství a jednak judikaturu Evropského soudního dvora. Smyslem práva společností vytvářeného orgány Evropských společenství (dále rovněž „ES“ nebo „Společenství“) je především vytvoření kompaktního právního prostředí a odbourání překážek pro podnikatelské a obchodní aktivity, které v rámci Společenství vyplývají z odlišných právních úprav jednotlivých členských států. K dosažení tohoto účelu je zapotřebí také existence odpovídajících právních forem umožňujících podnikání v měřítku Společenství.
Podrobný obsah
- Evropské hospodářské zájmové sdružení (EHZS)
- Pojem EHZS a jeho právní podstata
- Prameny práva EHZS
- Založení a vznik EHZS
- Orgány EHZS
- Publicita EHZS
- Evropská akciová společnost (SE)
- Pojem SE a její postavení v právním systému
- Prameny práva SE
- Způsoby založení a nadnárodní charakter SE
- Sídlo SE a jeho přemístění
- Organizační struktura SE
- Publicita SE
- Zapojení zaměstnanců do záležitostí SE
- Evropská družstevní společnost (SCE)
- Pojem evropské družstevní společnosti
- Prameny práva SCE a její postavení v právním systému
- Způsoby založení SCE
- Organizační struktura SCE
- Zapojení zaměstnanců do záležitostí SCE
Související zákony
Související právní průvodci
Pro portál BusinessInfo.cz zpracoval advokát Mgr. Marek Doleček, partner advokátní kanceláře Doleček Kahounová Sedláčková.