Desatero – Ekonomické zájmy ČR v zahraničí8. Žijeme v zahraničí

Aktivita

Čech všude bratra má, říká se někdy. Proto nepřekvapí, že diplomaté znají mnoho Čechů, kteří žijí již léta v cizině. Jsou s nimi v trvalém kontaktu a udržují si přehled o jejich podnikatelských aktivitách, zkušenostech a kontaktech, které by mohly využít i české firmy. Na ministerstvu v Praze působí dokonce zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti, který problematiku českých krajanů zpracovává systematicky. Přesto je dobré vědět, že existuje i nestátní, soukromá aktivita, která propojuje zahraniční Čechy a Češky s českými podnikateli. Projekt „Žijeme v zahraničí“ pomáhá českým začínajícím i zkušenějším exportérům, kteří hledají pomoc při pronikání do zahraničí. Eviduje Čechy, kteří žijí v zahraničí, a kteří jsou ochotni a schopni našim firmám poskytnout pomoc a odborné informace (účetnictví, právo, zaměstnávání apod.). Projekt funguje tak, že se Češi žijící v zahraničí (nebo lidé se vztahem k naší zemi, kteří nejsou občany ČR) přes internet, na stránce www.zijemevzahranici.cz, zaregistrují, uvedou oblast, v níž nabízejí své služby, a podmínky spolupráce (časové dispozice, jazyková vybavenost, zkušenosti, kontakty atd). Ministerstvo zahraničí tento projekt podporuje, svou záštitu mu poskytl náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub.

Věděli jste, že…

…v zahraničí působí desítky krajanských sdružení, jejichž členové vítají zájem Čechů o zemi, v níž našli svůj druhý domov? Nejen Amerika, ale i Austrálie, Skandinávie nebo Jižní Amerika jsou místa, kde narazit na Čecha nemusí být až tak těžké, jak by se možná mohlo na pohled zdát. Oni, ale často i jejich potomci, kteří se již stali občany jiného státu, uvítají kontakt s Českem. Díky své profesi jsou přitom často cenným zdrojem informací a kontaktů. Velvyslanectví a generální konzuláty ČR v zahraničí udržují s krajany stálý kontakt a rádi se s Vámi o ně podělí.

Akce

Seznamte se s webovým portálem Žijemevzahraničí.cz a zjistěte si, zda se v zemi, o kterou máte zájem, s nabídkou pomoci českým firmám už někdo zaregistroval – a jestli Vám tato nabídka vyhovuje. V případě potřeby se obraťte na redakci portálu a projednejte s nimi Váš případ osobně. Zvažte, jestli Vám zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti MZV může být nápomocen nebo si zjistěte informace o diplomatech s ekonomickou agendou, kteří působí v zemi Vašeho zájmu.

Success-story

Česká stavební firma nebyla spokojená se spolehlivostí dodávek speciálního dřeva původem z Ameriky, které nakupovala od českých dovozců a používala pro některé své projekty. Proto si chtěla začít tyto dodávky zajišťovat sama. S tímto požadavkem se obrátila na generální konzulát v New Yorku. Ten zástupce firmy seznámil s newyorským krajanem, který přes 20 let podniká ve výrobě a instalaci kuchyní na východním pobřeží USA. Díky jeho znalostem trhu a kontaktům mezi americkými dodavateli se brzy podařilo najít partnera, se kterým je česká firma velmi spokojená.