SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2017

Čeští podnikatelé se musejí i v roce 2017 vypořádat s celou řadou změn. Druhá fáze Elektronické evidence tržeb, výrazné zvýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění, novinky v daních z příjmu. To vše a mnoho dalšího najdete ve speciálu BusinessInfo.cz.

Oddíly speciálu: Daně a pojistné 2017  –  Pracovněprávní vztahy 2017  –  Podnikatelské prostředí 2017

NEPŘEHLÉDNĚTE: Přehled změn pro podnikatele od roku 2018 na BusinessInfo.cz

Daně a pojištění 2017

Aktuální změny v DPH

V souvislosti se zavedením EET byly od 1. 12. 2016 stravovací služby přeřazeny ze základní sazby daně 21 % do první snížené sazby daně 15 %. V prosinci schválil Senát přeřazení tiskovin (dodání zboží) do sazby 10 %, novelu vetoval prezident a Poslanecká sněmovna jej v lednu přehlasovala. Novela by měla být účinná od února (15. den po vyhlášení ve sbírce zákonů).

 

SPECIÁL: Daně z příjmů za rok 2016

Česko čeká revoluce v daních z příjmu

Česko se v příštích letech dočká daňové revoluce. Slibuje to ministerstvo financí. Součástí balíku změn bude zcela nový zákon o daních z příjmu, připravený do podzimu 2017 pro novou vládu. Do té doby nás čekají jen dílčí úpravy stávající legislativy.

Nejdůležitější změny v daňové oblasti v roce 2017

Politici nedodrželi nejdůležitější slib, který dali podnikatelům. Daňové změny se projednávají jen několik dní před koncem roku, firmy a živnostníci nemají čas se na ně připravit a netuší, začnou-li platit.

Daň z příjmu: Vláda schválila zvýšení slev na děti

Vláda navyšuje daňové zvýhodnění na děti, součást balíku změn daní z příjmu. Od ledna 2017 si finančně polepší rodiny se dvěma a více dětmi.

Rodiče ušetří na školkovném tisíce, opět narostlo

Růst minimální mzdy má vliv i na výši školkovného. Maximální sleva na dani, jíž mohou využít rodiče, kteří mají děti v mateřské škole, se v roce 2017 zvýší o 700 korun na jednoho potomka.

Daňový kalendář pro rok 2017

Kalendář stanovuje stanovuje termíny pro podávání daňových přiznání a odvodů pro daně z příjmů, daň z přidané hodnoty, spotřební daně, daň silniční, daň z nemovitostí i daně energetické.

Druhá vlna EET vypukne v březnu, týká se čtvrt milionu podnikatelů

Denní objem evidovaných účtenek naroste více než desetkrát. Dle ministerstva systém není třeba posilovat, je od počátku dostatečně robustní. Někteří dodavatelé chtějí dál expandovat, jiní se specializovali na restaurace a sektor obchodů je neláká.

Elektronická evidence tržeb (EET)

K zavedení EET připravil portál BusinessInfo.cz sérii článků seznamujících s jejím fungováním, technickými parametry, legislativním procesem či prvními zkušenostmi podnikatelů.

2. fáze startující 1. 3. 2017 se týká především podnikatelů v maloobchodě a velkoobchodě.


OSVČ budou platit zdravotní pojištění na jiné účty

Zásadní změnu pocítí statisíce podnikatelů a živnostníků. Všichni pojištěnci budou od února 2017 odvádět zdravotní pojištění na účty ČNB.

Daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující: Sledujte novinky pro rok 2017

Chystáte se prodat nebo koupit byt, dům či pozemek? Pak nezapomeňte, že daň z nabytí nemovité věci nově platí kupující. Změna platí od listopadu 2016, její dopady pocítí plátci daně především letos.

 

Pracovněprávní vztahy 2017

Sociální pojištění: Ušetří rodiče více dětí?

Čím více dětí, tím nižší odvody na sociální pojištění, plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí. ´Sleva´ se týká i OSVČ a má být bonusem za výchovu dětí.

Minimální mzda rekordně roste. Ohrozí podniky?

Po loňské valorizaci o 700 korun zvedá vláda minimální mzdu dokonce o 1 100 Kč, nejvýraznějším skokem v historii. Od 1. ledna 2017 je nejnižší možná měsíční výplata v ČR 11 tisíc korun.

Také zaručená mzda roste. Někte profese mají minimálně 22 tisíc

Ne všechny profese mají zaručené minimum na pouhých 11 tisících. Roste i takzvaná zaručená mzda, kterou musejí zaměstnanci za svou práci dostat, ale jejíž výše se u jednotlivých profesí liší.

Živnostníci opět zaplatí víc na zdravotním a sociálním pojištění

Pro drobné živnostníky, kteří platí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nemá stát dobrou zprávu. V roce 2016 se jim opět zvednou měsíční platby, za celý rok si připlatí více než 650 korun.

Sedm způsobů skončení pracovního poměru

Většina zaměstnanců během svého produktivního života několikrát změní práci. Za jakých podmínek a kdy může pracovní poměr ukončit zaměstnavatel a kdy zaměstnanec? Pracovní poměr může být ukončen pouze v souladu se zákoníkem práce. Podívejme se na sedm vybraných možností.

 

Podnikatelské prostředí 2017

Nejvýznamnější právní změny pro podnikatele

Větší přehled o takzvaných svěřenských fondech by měl omezit praní špinavých peněz v Česku. Změny přinese novelizace zákoníku práce nebo zákon o zadávání veřejných zakázek.

Platí zákon o prokazování majetku. Týkat se bude milionových výdajů

Zpřísněný zákon o prokazování původu majetku se týká jen někoho. Vysvětlit, jak přišel k majetku, bude muset poplatník s rozdílem mezi zdaněnými příjmy a nabytým bohatstvím vyšším než 5 milionů korun.

Pohonné hmoty zdraží, objeví se nové značení

U stojanů na pumpách by se mělo objevit rovněž nové značení benzinu a nafty. Novinka vychází z evropské normy, která by měla sjednotit označování různých druhů pohonných hmot v rámci celé EU.

Sazby mýtného od ledna 2017

Sazby mýtného pro rok 2017 zůstávají stejné jako v předchozích dvou letech. Vláda ČR o nich rozhodla s účinností od 1. 1. 2015, současně se zavedením nové tarifní kategorie Euro6, která je určena pro vozidla s emisní úrovní EURO VI nebo EEV.

Cestovní náhrady v roce 2017

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo pro rok 2017 novou vyhlášku o cestovních náhradách. Přinášíme stručný přehled nových „sazeb“ u tuzemského stravného a pohonných hmot.

Vyprší platnost 800 tisíc řidičských průkazů

Během roku 2017 by měla postupně vypršet platnost více než 800 tisíc řidičských průkazů. Jedná se o průkazy, které byly vydány v roce 2007 s dobou platnosti na 10 let.

 

Doporučujeme