Jak ovlivňuje koronavirus průmysl cestovního ruchu ve světě?

(Aktualizováno 12. 5. 2020) Agentura CzechTourism přináší na portálu BusinessInfo.cz pravidelně aktualizovaný přehled zpráv o dopadech koronavirové epidemie na cestovní ruch a turismus ve vybraných zemích: situace, opatření na podporu oboru a jejich dopady.

Spolková republika Německo

(Aktualizováno 12. 5. 2020) Situace v segmentu cestovních kanceláří a agentur: Německý svaz turismu (DRV) odhadl, že do konce června přijdou touroperátoři a cestovní kanceláře o zisky v hodnotě 11 miliard EUR.

Zástupci branže vyrazili ve středu 13. 5. už podruhé do hromadné stávky, jejímž cílem je přimět spolkovou vládu ke zřízení speciálního programu na jejich záchranu. Kvůli prodlouženému varování do 15. 6. nemají podnikatelé prakticky žádné nové rezervace, po fiasku s vouchery museli navíc vyplatit klientům zpět jejich peníze za zrušené zájezdy. Vážnost situace dokresluje oznámení jedničky na trhu, koncernu TUI, o zrušení až 8 tisíc pracovních míst, v ohrožení jsou další tisíce menších a středních provozoven.

Situace v HORECA: hotely a restaurace se v návaznosti na nařízení regionálních vlád vracejí v průběhu května do provozu. Nicméně otevření provází obavy ze zavedení vyšších hygienických opatření, proto i zde asociace žádají vznik speciálních fondů, které mají pomoci nastartovat provoz všem druhům provozoven. Jedním z již schválených opatření na podporu sektoru je snížení DPH (místo 19 nově 7 %), které bude od 1. 7. 2020 do 30. 6. 2021 na jídla vydávaná v i mimo restaurace.

Cestovní ruch v SRN vytváří na tři miliony pracovních míst a podílí se 8,6 % na HDP (údaj za 2018), v roce 2018 uskutečnili Němci také 389 milionů přenocování v tuzemsku. Z důvodu tradičně velkého cestovatelského apetitu německých turistů není proto na stole varianta voucherů na podporu tuzemského turismus, spíše se objevují obavy, zda budou ubytovací kapacity v Německu především v létě stačit.

Situace vzhledem k ČR: až do 15. 6. platí varování německého MZV ohledně cestování do zahraničí. Letošní dovolená má být pro Němce především doma, každopádně paralelně probíhají jednání především se sousedními státy (mezi nimi i s Českou republikou) ohledně možnosti otevřít od prázdnin hranice také pro turisty z obou zemí. ČR povolila od 11. 5. obnovit mezistátní přepravu, kvůli stávajícím opatření budou ale linky přibývat postupně (zatím autobusové spojení s RegioJet 2x týdně na trase Berlin – Dresden – Praha), obě země zatím požadují po příjezdu ze zahraničí 14denní karanténu.

Další ekonomická opatření:

 • Koronavirová pandemie je označována za největší zkoušku německé společnosti po 2. světové válce. Stejně jako Česko začalo i Německo od konce dubna postupně uvolňovat dosavadní opatření. Podle prvních reakcí jsou spotřebitelé nicméně zatím opatrní, je cítit nervozita z dalšího vývoje. Objevují se proto výzvy, aby spolková vláda vystavila občanům vouchery a pomohla tak nastartovat i maloobchod.

Kontakt pro více informací:
Markéta Chaloupková, ředitelka CzechTourism Německo
e-mail: chaloupkova@czechtourism.com, tel.: +49 30 200 837

Zpět na začátek

Polsko

(Aktualizováno 12. 5. 2020) Dne 4 .5. 2020 se v Polsku otevřely objekty Hromadného ubytovací zařízení (HUZ). Podle informací portálu Noclegi.pl ze dne 5. 5. 2020 se otevřelo 65 % zařízení. Část majitelů neotevřela a čeká na vývoj situace na trhu.

Velká část objektů, které jsou prozatím uzavřené, patří starším majitelům nebo provozovatelům, kteří se bojí o své zdraví. Jedná se především o objekty s menší kapacitou. Klienti začínají rezervovat pobyty jak na nadcházející víkendy, tak již i na hlavní letní sezonu. Vybírají spíše apartmány nebo menší objekty z důvodu menší kumulace lidí. Na portálu se objevilo velké množství dotazů týkající se hygienických standardů ubytovacího zařízení.

Od 11. května 2020 zahajuje Polska Organizacja Turystyczna (obdoba CzechTourism) certifikaci objektů HUZ. Certifikace proběhne ve spolupráci s regionálními nebo lokálními turistickými organizacemi. Na základě výsledků ankety provedené společností Blue Marine Mielno, 57 % budoucích hostů očekává, že ubytovací zařízení bude mít certifikát bezpečnosti, a 22 % klientů očekává, že bude vnější organizací dozorováno dodržování hygienických opatřeních v ubytovacím zařízení.

Certifikace proběhne ve dvou fázích:

 1. Provozovatel vyplní formulář, kteří připraví POT, týkající se dodržování bezpečnostních a hygienických standardů.
 2. Náhodně vybraný objekt bude zkontrolován POT a zástupci lokální nebo regionální turistické organizace. Pokud objekt náleží do některé organizace jako člen, kontrolu bude provádět pouze POT.

Veškeré náklady související s certifikací hradí POT.

Sekretář Polské hospodářské komory hotelů (IGHP) Ireneusz Węgłowski uvedl, že za měsíc, kdy bylo uzavřelo 80 % hotelových zařízení, přišlo polské hotelnictví o přibližně 870 mil. až 1 mld. PLN (5,22–6 mld. CZK).

CO se týče podpory domácího průmyslu, pracovníci, kteří jsou zaměstnaní na pracovní smlouvu mohou získat poukaz ve výši 1000 PLN (cca 6000 CZK). Zaměstnanec musí mít nižší plat, než je průměrný plat v Polsku, to odpovídá 5227 PLN za rok 2020 (31 662 CZK). Vláda uhradí 90 % ceny poukazu, 10 % hradí zaměstnavatel. Zaměstnavatel si může částku odečíst ze svých daní.

Předpokládaný začátek platnosti poukazu je plánován na polovinu roku 2020. Poukaz je možné využít na území Polska po dobu dvou let. Vláda předpokládá, že lidé využijí poukazy nejvíce v objektech hromadného ubytovacího zařízení, při koupi služeb u CK, ale také při vstupech do muzeí, galerií či při využití služeb průvodců, tedy všech poskytovatelů služeb v oblasti cestovního ruchu. Polská vláda uvolní na tento program 7 mld. PLN, uvedla ministryně Jadwiga Emilewicz (ministerstvo rozvoje).

Kontakt pro více informací:
Ivana Bílková, ředitelka CzechTourism Polsko
e-mail: bilkova@czechtourism.com

Zpět na začátek

Rakousko

(Aktualizováno 12. 5. 2020) Dne 12. května bylo oznámeno, že se hranice s Německem otevřou 15. června, s dalšími státy se jedná. 

V Rakousku zahájí gastronomie svůj provoz 15. 5., objekty hromadného ubytovacího zařízení (HUZ) otevřou 29. 5. Muzea a galerie mohou otevřít od poloviny května, není ale stanoveno konkrétní datum. Albertina např. otevře 27. 5., Kunsthistorisches Museum 30. 5. a Horní Belvedere začátkem července.

Air Serbia a Quatar Airways oznámily nové zavedení leteckých spojů do Vídně. Air Serbia (Bělehrad – Vídeň od 18.5.), Quatar Airways (od konce června). Eurowings létá už od 6. 5. z Německa do Salzburgu. Jednání mezi Austrian a rakouské vlády pokračuje. Austrian podporu ve výši 767 mil. eur. Další lhůta pro předložení návrhů je 18. květen. Liberty International Reise GmbH, rakouský incomingový specialista, oznámil na základě covid-19 insolvenci. Netýká se to ale Liberty International Tourism.

Více informacích o dopadů koronavirové krize na rakouský cestovní ruch na webu Bundesministerium für Landwirtschaft, Regionen und Tourismus.

Další ekonomická opatření:

Kontakt pro více informací:
Yvette Polasek, ředitelka CzechTourism Rakousko
e-mail: polasek@czechtourism.com

Zpět na začátek

Belgie

(Publikováno 12. 5. 2020) Belgie uzavřela hranice a její obyvatelé mají zakázáno cestovat. Uvolnění je předběžně plánováno na 8. 6. 2020.

Cestovní ruch je nejpostiženějším sektorem, ztráta se odhaduje na 4 miliardy euro. Zaměstnanci v HORECA mohou být načas propuštěni s tím, že od státu dostávají podporu ve výši 70 % hrubé mzdy (navýšeno vládou z 65 %). V tuto chvíli se jedná zhruba o 1,6 milionu osob.

Vládní podpora pro zaměstnavatele, kteří museli povinně zavřít, je jednorázově 4 000 eur, od 8. 4. 2020 pak 160 eur denně. Vládní podpora pro firmy s propadem zisku o min 60 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku (do 30.4.) činí jednorázově 3 000 eur. Vládní podpora pro cestovní ruch je pak 5 milionů eur.  

Letiště Charleroi Airport je od března uzavřeno, obnovení provozu se předpokládá na červen. Na letišti Brussels Airport je povinné používání roušek, které tam cestující mohou obdržet. V tuto chvíli funguje letecké spojení s osmi destinacemi. Mezi Belgií a Českou republikou není v tuto chvíli žádné letecké spojení.

Restaurace a kavárny nebudou otevřeny dříve než 8. 6. 2020.

Belgičtí experti na cestovní ruch očekávají, že po otevření hranic dají obyvatelé přednost dovolené autem do destinací s dobrou dojezdovou vzdáleností. V Belgii je v cestovním ruchu zaměstnáno zhruba 286 000 lidí a sektor se podílí 2,8 % na HDP země.

Další ekonomická opatření:

 • Ve veřejné dopravě je povinné používání roušek pro obyvatele starších 12 let.
 • Základní školy budou otevřeny 18. 5. 2020, a to i pro žáky, kteří chodí do nizozemských škol.
 • Obchody budou otevřeny od 11. 5. 2020.
 • Kadeřnictví a další kontaktní služby mohou zahájit provoz 18. 5. 2020.

Kontakt pro více informací:
Petra Palečková, ředitelka CzechTourism Benelux
e-mail: paleckova@czechtourism.com, tel.: +31 615 659 784

Zpět na začátek

Nizozemsko

(Publikováno 12. 5. 2020) Nizozemsko neuzavřelo svoje hranice, obyvatelstvu je ale doporučeno necestovat. Po příletu do země není povinná karanténa, nicméně vláda doporučuje čtrnáctidenní karanténu lidem, kteří se vrací z USA, Číny, Rakouska, Španělska a Itálie.

V případě, že se cestovní ruch o prázdninách nerozeběhne, odhadují se ztráty v sektoru na 80 %, tedy cca 8 miliard eur, a ve hře je přibližně 20 000 pracovních míst. V případě pomalého rozjezdu cestovního ruchu během léta se ztráty odhadují na 56 %.

Společnost ANVR (Algemene Nederlandse Vereniging van Reisondernemingen), která zaštiťuje subjekty v cestovním ruchu, požaduje vládní podporu pro organizace v cestovním ruchu. Její členové mohou na základě pojištění u SGR (Stichting Garantiefonds Reisgelden) vydávat vouchery za již zakoupené dovolené. Nizozemci nyní s koupí dovolené čekají na další vývoj situace. Jejich nejoblíbenějšími letními destinacemi jsou Španělsko, Francie, Itálie, Německo a Belgie.

Letecká společnost KLM obnovila letecké spojení z Amsterdamu do Prahy (jednou denně) a několika dalších evropských zemí. Od 11. 5. 2020 jsou pro cestující povinné ochranné roušky. Nizozemská vláda jedná o finanční podpoře pro KLM. Půjde ale pouze o půjčku, popřípadě bude vláda garantem pro půjčky od bank. Výše finanční podpory je odhadována na 2–4 mld. eur. Vláda požaduje, aby tyto finance nebyly použity například jako bonusy pro zaměstnance apod. 

Společnost CzechAirlines oznámila obnovení leteckého spojení z Prahy do Amsterdamu od 18. 5. 2020. Společnost TUI, největší prodejce dovolených, znovuotevřela prvních deset poboček. V mezinárodních vlacích společnosti Thalys a Eurostar je povinné používání roušek.

Restaurace, bary a kavárny jsou jedním z nejpostiženějších odvětví cestovního ruchu. V rámci uvolňování se na ně dostane až 1. června 2020, kdy budou moci otevřít terasy/zahrádky restaurací a vnitřní prostory pro maximálně 30 osob včetně personálu. Od 1. 7. 2020 pak bude tento limit zvýšený na 100 osob.

Hotely mohou být otevřené včetně svých restaurací, které jsou ale určeny výhradně pro hotelové hosty. Některé rekreační parky a kempy jsou otevřené s tím, že nejsou v provozu společná sociální zařízení, restaurace apod. Uvolnění je plánováno na 1. 7. 2020.

V cestovním ruchu pracuje 800 000 lidí a podílí se 4,4 % HDP (údaj z roku 2018).

Další ekonomická opatření:

 • Obchody jsou otevřeny bez omezení.
 • Kadeřnictví, kosmetické salony a další „kontaktní“ profese obnovily činnost 11. 5. 2020.
 • Základní školy a družiny se otevírají 11. 5. 2020, střední školy 1. 6. 2020.
 • Šestitýdenní školní prázdniny nebudou kráceny.
 • Ve veřejné dopravě bude od 1. 6. 2020, kdy bude obnoven pravidelný jízdní řád, povinné používání ochranných roušek.
 • Fitness centra otevřou nejdříve 1. 9. 2020.
 • Kulturní akce a festivaly jsou zakázány do 1. 9. 2020.

Kontakt pro více informací:
Petra Palečková, ředitelka CzechTourism Benelux
e-mail: paleckova@czechtourism.com, tel.: +31 615 659 784

Zpět na začátek

Itálie

(Aktualizováno 12. 5. 2020) Vlna epidemie covid-19, která silně zasáhla především sever Itálie, se každým dnem snižuje, což umožňuje mírné uvolňování aktivit. Maloobchod včetně cestovních kanceláří otevře 18. května, bary a restaurace zase 1. června. Itálie je země, kde cestovní ruch dosahuje 13,2 % HDP (desátý nejvyšší podíl na světě) a zaměstnává 3,5 mil. lidí, epidemie tak bude mít obrovské dopady na ekonomiku celé země. 

V rámci omezení dopadů schválila vláda v dekretu „Cura Italia“ zavedení voucherů, pomocí kterých může cestovní kancelář vydat poukaz v délce jednoho roku za zrušený zájezd s cílem zájezd nezrušit, ale odložit. Následně bylo toto řešení rozšířeno i o ubytovací zařízení, kina, divadla a další kulturní akce.

V pozměňovacím návrhu dekretu „Cura Italia“ je obsaženo, že rozhodnutí o vydání voucheru, náhradní dovolené nebo finanční náhradě rozhodne vždy organizátor a není třeba souhlasu klienta/spotřebitele. Tato definitivní verze byla schválena oběma komorami italského parlamentu a stala se de iure zákonem.

V příštích dnech bude vydán nový vládní dekret zaměřený na finanční podporu postiženým sektorům a podporu v zaměstnanosti (Decreto Aprile), který bude obsahovat i nástroje na podporu cestovního ruchu, především pak tzv. Rekreační poukazy na domácí dovolenou určené pro rodiny se středně nižším a nízkým příjmem (pro rodiny se jedná o 500 eur, pro páry 300 eura pro jednotlivce 150 eur).

Přehled ekonomických opatření:

 • 12. březen: ministryně dopravy Paola De Micheli oznámila v rámci snížení mobility uzavření všech letišť. Zůstávají aktivní jen strategicky položená letiště, a to pro zajištění pouze nezbytných letů.
 • 17. březen: Vláda schválila dekret „Cura Italia“, který reaguje na pandemii okamžitou finanční podporou 25 miliard eur napříč sektory, především pak na sociální politiku a záchranu pracovních míst. Jedním z bodů je i znárodnění letecké společnosti Alitalia, která projde restrukturalizací, mimo jiné snížením flotily o více než polovinu (ze 112 na 40 až 50 letadel). Dávky v dočasné pracovní neschopnosti pobírá více než polovina zaměstnanců.
 • 6. duben: Italská vláda vyhradila 400 miliard eur, které budou poskytnuty na půjčky garantované až z 90 % státem, které mají pomoci podnikatelům a firmám čelit následkům zpomalení ekonomiky. Výše uvedené nařízení zároveň umožňuje společnostem působících v cestovním ruchu dočasné přerušení plateb sociálního a zdravotního pojištění.
 • 10. duben: Italská vláda prodlužuje lockdown do 3. května.
 • 24. duben: Prezident republiky Sergio Mattarella podepsal vládní dekret „Cura Italia“, který se stává zákonem.
 • 26. duben: Předseda vlády Giuseppe Conte oznamuje začátek fáze 2, tedy částečného uvolňování, která začne platit od pondělí 4. května. Zároveň informuje, že v příštích dnech bude vydán nový vládní dekret na podporu italské ekonomiky.
 • Květen: V příštích dnech bude vydán nový vládní dekret „Decreto Rilancio“ na podporu italské ekonomiky ve výši 55 mld. EUR. Jedním z bodů bude i podpora cestovního ruchu mj. zavedením tzv. Rekreačních poukazů na domácí dovolenou.

Kontakt pro více informací:
Luboš Rosenberg, ředitel CzechTourism Itálie
e-mail: rosenberg@czechtourism.com, tel.: +39 3468 770 839

Zpět na začátek

Španělsko

Mapics / Shutterstock.com

(Publikováno 12. 5. 2020) Cestovní ruch je ve Španělsku hlavním motorem ekonomiky, v roce 2019 tvořil 14,6 % HDP, 14,7 % všech pracovních míst je v cestovním ruchu (2,8 mil. pracovních míst). Pokles HDP v turismu kvůli covidu-19 se očekává až o 34 % – jen o Velikonocích byly ztráty v cestovním ruchu ve výši 18 mil. eur. 

Cestovní kanceláře mohou vystavit klientům vouchery místo refundace za předpokladu, že dodavatelé služeb peníze nevrací. Platnost voucheru je 1 rok od zrušení stavu nouze. V případě, že klient trvá na refundaci, má cestovní kancelář na vrácení zaplaceného obnosu 60 dní.

Do 30. 6. 2020 pozastaven vládní program pro podporu cestováni seniorů (Imserso).

Do zrušení stavu nouze bude nadále trvá zákaz vplutí osobní lodní dopravy do španělských přístavů (vztahuje se na lodní zájezdy i pravidelné linky).

Vláda společné s Konfederací podnikatelů v cestovním ruchu připravila jednotný protokol zdravotní bezpečnosti pro zahájení aktivace cestovního ruchu pro dobu, kdy se rozvolní bezpečnostní opatření v souvislosti s covidem-19. Protokol má tři základní pilíře, tvoří ho hygienicko-zdravotnická opatření (certifikáty covid-2019 free nebo sanitized venue), dále technologická řešení (aplikace pro monitorování turistů již ze země původu, biologické/covid pasy) a nástroje k zabránění přílišnému shlukování lidí na turistických místech (technologie pro kontrolu hustoty zalidnění v interiérech i exteriérech), ale také snížení interakcí mezi lidmi (opět technologie a inovace).

Španělsko je jedním z iniciátorů vytvoření evropského plánu obnovy cestovního ruchu (Francie, Italie, Portugalsko, Řecko, Rumunsko, Bulharsko, Malta, Kypr). Plán zahrnuje tři pilíře:

 • nastavení homogenních protokolů pro garanci bezpečné mobility nejprve mezi zmíněnými státy, poté na mezinárodní úrovni,
 • zaměření na specifické problémy každého z členských států,
 • vytvoření fondu na pomoc podnikatelům i pracovníkům v turismu, který je nejvíc zasaženém krizí covid-19.

Ministerstvo průmyslu, obchodu a cestovního ruchu publikovalo dne 11. května 12 Protokolů COVID pro cestovních ruch. Jde o technické specifikace, jejichž implementace pomůže minimalizovat možnost nákazy covidem-19 v ubytovacích a restauračních zařízeních (tj. restaurace, hotely, turistické ubytovny, golfová hřiště, lázeňská zařízení, cestovní kanceláře, ale i informační centra).

Od 15. května do konce stavu nouze mají zahraniční turisté povinnost dodržet 14denní karanénu. CK, TO i dopravci mají povinnost o karanténě své klienty informovat.

Institut turistické kvality hotelů (ICTE) vytvořil značku „Safe Tourism Certified“ a zpracoval podmínky pro její implementaci. Také Španĕlská konfederace hotelů a turistických ubytovacích zařízení (CEHAT) navrhla Ministerstvu zdravotnictví anticovidový protokol.

Národní španĕlský touristboard Turespaña bude poprvé ve své historii pracovat na promo domácího cestovního ruchu.

Evropská agentura pro leteckou bezpečnost (EASA) aktualizovala seznam letišť: Madrid, Barcelona i Málaga prozatím zůstávají na seznamu jako oblasti vysoké možnosti nákazy.

Další ekonomická opatření:

 • Na počátku koronavirové krize přijala vláda balíček 11 nouzových ekonomických opatření ve výši 200 mil. eur. Mezi nimi také možnost žádosti o autorizaci dočasného pozastavení činnosti (ERTE), moratorium až 6 měsíců pro platby daní u OSVČ a malých a středních firem, osvobození platby sociálně-zdravotního pojištění pro firmy se sezónními zaměstnanci, ale také veřejné záruky (avales) ve výši 80 % k usnadnění likvidity pro společnosti ve výši 100 mil. eur, avaly pro společnosti zabývající se exportem, podpora digitalizace malých a středních podniků. Kompletní opatření je na webu BOE

Další opatření:

 • Stav nouze byl prodloužen do 24. 5. 2020. Na konci dubna vláda prezentovala čtyři fáze uvolňování opatření nouzového stavu, každá z fází bude trvat dva týdny a do normálního stavu se Španělsko nevrátí do konce června. Jednotlivé fáze neprobíhají plošně, ale asymetricky, podle situace v jednotlivých částech země. Podmínky uvolňování budou upravovány podle aktuální situace. 
 • Celé Španělsko se aktuálně nachází v přípravné fázi 0 (Madrid, Katalánsko, Andaluzie, Valencijská autonomní oblast) nebo ve fázi 1 (Euskadi, Galicie, Asturias, Murcia, Kanárské i Baleárské ostrovy). Regiony ve fázi 0 zažádají o přechod do fáze 1 od pondělí 18. 5. 2020.
 • V 1. fázi je možný pohyb osob v rámci jedné provincie a lidé se budou moci setkávat. Za striktních bezpečnostních podmínek otevřou malé obchody, do obsazenosti 50 % kapacity venkovní terasy bez možnosti hostů v interiérech.  Otevřou se hotely a ostatní turistická ubytování (kromě společných místností a přednost ve službách pro klienty nad 65 let).
 • V následující 2. fázi se budou moci otevřít interiéry restaurací z 1/3 kapacity s podmínkou udržení bezpečné vzdálenosti. Také se budou moci otevřít s omezenou 1/3 kapacitou kina, divadla, auditoria, památky a výstavní sály.

Kontakt pro více informací:
Markéta Lehečková, ředitelka CzechTourism Španělsko
e-mail: leheckova@czechtourism.com

Zpět na začátek

Francie

(Publikováno 12. 5. 2020) Od 11. května Francie spouští první vlnu uvolňování covidových opatření a končí tak přísná karanténa. Pozvolné uvolňování se bude řídit mapou, která Francii dělí na zelené a červené regiony dle míry ochromení pandemií.

Nově se Francouzi smí pohybovat v rámci regionu a do maximální vzdálenosti 100 km od svého bydliště. Za tyto hranice se budou smět vydat jen z mimořádných rodinných a zdravotních důvodů.

Ačkoliv Francie své státní hranice neuzavřela a ani to neplánuje, cestování do zahraničí brání omezení pohybu a doporučení prezidenta Macrona, který prohlásil, že je nepravděpodobné, že by Francouzi letos v létě mohli podniknout velké a dlouhé zahraniční cesty a že dokonce i cesty v Evropě se zřejmě budou muset omezit. Více informací v tomto směru vláda vydá na začátku června, kdy bude premiér hodnotit sanitární situaci a bude se rozhodovat o dalším postupu uvolňování.

Při vstupu do Francie ze zemí mimo EU bude povinná čtrnáctidenní karanténa. Karanténní pravidla se nebudou vztahovat na „kohokoli, kdo přijede z Evropské unie, schengenského prostoru nebo Británie, bez ohledu na jejich národnost“, uvedl prezident.

Chtějí Francouzi cestovat?

 • Podle průzkumů veřejného mínění Francouzům cestování chybí a 48 % z nich se letos v létě chystá na dovolenou.
 • Drtivá většina se ovšem obává zrušení letů a pobytů v důsledku pandemie covid-19 a plánuje tak letos své cestování omezit na Francii, aby pomohli lokálním poskytovatelům turistických služeb, kteří strádají.
 • Přes 60 % Francouzů by rádo jelo za sluncem a k moři a netrpělivě proto sledují vládní opatření limitující otevření francouzských pláží.
 • 34 % Francouzů chce dovolenou strávit v jednom z francouzských měst (Marseille, Bordeaux…)
 • Ve středním horizontu bude pro Francouze klíčová bezpečnost destinací z hlediska hygienických opatření.

Travel Industry

Air France od pondělí 11. května plánuje obnovu části domácích letů a začne spoji mezi Paříží a Bordeaux, Brest a Montpellier. Před vstupem do letadel bude všem pasažérům měřená teplota, a těm, kteří budou mít 38 stupňů a více, nebude umožněn vstup na palubu. Na palbě bude povinnost nosit ochrannou roušku. Letadla budou pravidelně dezinfikována. Mezinárodní linky bude Air France obnovovat postupně od konce května. Praha zatím mezi prvními destinacemi nefiguruje.

Letecká společnost Transavia i přes uvolňování poměrů zatím neplánuje obnovu letů, ty zatím zůstávají všechny zrušené, a to do 25. června. Letiště Orly by mohlo znovu otevřít 26. června.

Vládní opatření na pomoc cestovnímu ruchu

Francie dlouhodobě patří mezi přední světové turistické destinace. Cestovní ruch (CR) zde představuje 8 % národního HDP a dva miliony přímých a nepřímých pracovních míst. Vláda si je proto vědoma, že je naléhavé vypracovat plán na záchranu CR. Pro zaměstnavatele v odvětví CR bude stát i nadále financovat nezaměstnanost na částečný úvazek do března 2021.

Premiér Edouard Philippe 14. května uspořádá meziresortní radu cestovního ruchu, aby oznámil podpůrná opatření pro odvětví CR, o nichž diskutuje se všemi odborovými organizacemi z odvětví. Jedná se o prodloužení lhůty, během které budou odpuštěny sociální odvody, ulehčení pravidel pro získání státem garantovaných půjček, větším zapojení pojišťoven atd.

Kontakt pro více informací:
Marie Muchová, ředitelka CzechTourism Francie
e-mail: muchova@czechtourism.com, tel.: +33 (0)7 86 52 10 94

Zpět na začátek

Velká Británie

(Aktualizováno 12. 5. 2020) Británie zvažuje zavedení karantény pro všechny cestující dopravující se do země leteckou dopravou.

V příštích týdnech se plánují postupná uvolňování, avšak v závislosti na vývoji situace (hodnota „R“, s rizikem „druhé vlny“). Restaurace a další obchody se otevřou nejdříve v červenci.

Byl představen „Covid Alert System“, stupňovité schéma dle závažnosti situace v rozmezí bodů 1–5 (5: nejhorší stav, riziko kolapsu Národního zdravotního systému). Podle tohoto schématu je Velká Británie aktuálně v bodu 4.

Odhaduje se, že mezinárodní turismus začne generovat příjmy opět nejdříve na jaře 2021.

Soukromý sektor nadále tlačí na vládu, aby zefektivnila pomoc pro podniky v turismu.

CK a CA čelí velkým problémům při vyplácení peněz klientům za zrušené zájezdy. Podle zákona by je měly vyplatit do 14 dnů, což je pro ně nemožné, protože hotely a letecké společnosti, u kterých rezervace proběhly, jim nejsou schopné peníze proplatit zpět, a tím se vytváří začarovaný kruh dluhů.

Asociace ABTA žádá vládu, aby tuto situaci řešila, a požádala o zvláštní záchranná opatření, podobně jako to udělaly Dánsko, Francie, Belgie, Itálie. Záchranný balík od vlády pro podniky bude vyplacen až v řádu několika měsíců, a to je pro turismus a podniky v něm téměř likvidační. ABTA současně spouští kampaň Whatever it takes, save future travel, kde mohou všichni občané i podniky ve Spojeném království vznést žádost o řešení této situace „svému“ členu parlamentu (ke kterému spadají). Kampaň zaznamenala velkou odezvu.

Většina aerolinek a dalších firem v turismu se snaží co nejvíce snížit náklady, aby situaci přestála, TUI Holidays přestává fungovat do 14. května, Marella Cruise Holidays do 31. května, TUI River Cruise obnovuje provoz zatím 26. listopadu.

Další ekonomická opatření:

 • Očekává se výrazné zpomalení ekonomického růstu, situaci může ovlivnit také přetrvávající nejistota o budoucím obchodním vztahu EU a Británie.
 • Dne 27. března vstoupil v platnost takzvaný Coronavirus Act, který uceleně upravuje pravomoci vlády potřebné pro potírání nemoci covid-19.
 • Připraven balíček opatření na podporu řešení dopadů koronaviru na ekonomiku ve výši 30 miliard liber, který se zaměřuje na veřejné zdravotnictví, občany a firmy.
 • Vláda žádá největší zbrojní a průmyslové firmy, aby takřka ve válečném režimu přešly na výrobu ventilačních jednotek a zdravotního vybavení. Budou vytvořeny nové formy podpory zaměstnanosti – specifická opatření se připravují pro sektory s největším postižením (letecké společnosti, podnikatelé ve službách a zábavě). Zákonná náhrada příjmu pro zaměstnance, kteří nepracují v souvislosti s koronavirem, bude pro firmy s méně než 250 lidmi hrazena vládou.

Kontakt pro více informací:
Katarina Hobbs, ředitelka CzechTourism Velká Británie
e-mail: hobbs@czehtourism.com

Zpět na začátek

Švédsko

(Aktualizováno 12. 5. 2020) Jeden z největších švédských touroperátorů APOLLO připravuje speciální program pro letošní léto. Svou práci soustředí nyní na rozvoj produktů a nových destinací v rámci Skandinávie, a především pak Švédska. 

Dne 8. května vydala společnost první řadu nabídek, které Švédům pomohou s výběrem dovolené s ohledem na vládní doporučení a v kontextu převládajících okolností. Bude se jednat o širokou nabídku od lokálních nepoznaných „perel“ až po rodinné hotely nabízející sportovní a tréninkové zázemí a aktivity pro rodiny s dětmi. Chystá se rovněž koncept Nordic Mondo Family hotel.

Apollo Sports začalo publikovat nový sportovní a tréninkový kalendář letošního léta s tipy na lokální a regionální tréninkové možnosti na několika místech ve Švédsku. Vzhledem k bohatým zkušenostem společnosti Apollo Sports s produkcí tréninkových cest po celém světě bylo jen otázka času, kdy těchto zkušeností využijí také v rámci Švédska a Skandinávie. Současná situace napomohla k tomu, že nové nabídky ve skandinávském kontextu budou v prodeji již pro letošní léto.

Dne 29. 4. poskytl švédský premiér Stefan Löfven rozhovor největšímu národnímu deníku DN (Dagens Nyheter). Na dotaz, jak mají Švédové plánovat své letní dovolené, se vyjádřil skepticky ohledně možnosti cestovat do zahraničí. Zákaz cestovat do zahraničí, který je ve Švédsku nyní platný do 15. června, se dle premiéra pravděpodobné prodlouží. Navíc nebude možné volně cestovat ani v rámci Švédska, což je dáno odlišnou situací ve vývoji proti šíření covidu-19 v různých regionech. Konečné rozhodnutí udělá vláda na základě doporučení odborníků koncem května a bude pravděpodobně formou doporučení.

Další ekonomická opatření:

 • Švédská vláda dne 30. dubna představila další opatření ke zmírnění dopadů v souvislosti s korona krizí na pracovní místa a podniky. Jde o podporu na restrukturalizaci v celkové výši 39 miliard SEK.
 • Účelem je, aby podpora umožnila společnostem překonat akutní krizi a zároveň jim usnadnit přeplánovat a přizpůsobit svou činnost. To se může týkat například restaurací, které nyní budou prodávat větších část jídel prostřednictvím kurýrních služeb, nebo taxi společností, které mohou přejít na poskytování dodávkových služeb. Může se však týkat i velkých výrobních firem, které přizpůsobí výrobu apod. 
 • Výše podpory bude záviset na tom, jak velké ztráty společnost vykáže, a bude se pohybovat mezi 22,5 a 75 %fixních nákladů společnosti, netýká se nákladů na mzdy za březen a duben 2020. 
 • Aby společnost mohla využít podporu, musí prokázat, že za poslední fiskální rok měla obrat nejméně 250 000 SEK a ztrátu nejméně 30 %. Ztráta obratu se počítá za období březen a duben 2020 ve srovnání se stejnými měsíci minulého roku. Odhady ministerstva financí ukazují, že na podporu by mohlo dosáhnout až 180 000 společností.
 • V procesu přípravy návrhu se vláda zapojí do dialogu s Evropskou komisí. Návrh bude možná muset Komise schválit z hlediska státní podpory. Vláda předloží návrh v dodatečném opravném rozpočtu a pracuje na jeho účinnosti ke dni 1. července 2020.

Kontakt pro více informací:
Lucie Vallin, ředitelka CzechTourism Skandinávie a Finsko
e-mail: vallin@czechtourism.com, tel.: +46 703 636 788

Zpět na začátek

Pobaltí

(Publikováno 12. 5. 2020) Lotyšský premiér Artus Karinš dne 6. 5. 2020 zveřejnil na svém Twitteru, že na základě dohodly Litvy, Lotyšska a Estonska, přistoupily země k otevření hranic. Od 15. 5. 2020 mají obyvatelé Pobaltských států možnost volného pohybu mezi těmito státy. Obyvatelé jiných států překračujících jejich hranice musí po příjezdu do povinné 14denní karantény.

Na termíny od 1. 6. 2020 začaly prodávat letenky některé letecké společnosti. Polská LOT deklaruje, že již začne prodávat letenky na vnitrostátní lety. Zahájit provoz plánuje Turkish Airlines a Wizz Air.

Kontakt pro více informací:
Ivana Bílková, ředitelka CzechTourism Polsko
e-mail: bilkova@czechtourism.com

Bělorusko

(Publikováno 4. 5. 2020) V zemi není oficiálně vyhlášena epidemiologická situace, na opatření k podpoře cestovního ruchu se čeká.

Další ekonomická opatření:

 • Výnosem prezidenta Běloruské republiky z 3. dubna dochází k odložení plateb daní z nemovitosti na druhé a třetí čtvrtletí roku 2020.
 • Místní samosprávy mají právo snížit výši lokálně příslušných daní se splatností ve druhém a třetím čtvrtletí 2020.
 • Malé a střední podniky mají možnost odečíst si z daní náklady=ztráty spojené s covidem-19.

Kontakt pro více informací:
Alena Kudílková, ředitelka CzechTourism Rusko, Moskva
e-mail: kudilkova@czechtourism.com, tel.: +7 916 766 0829

Zpět na začátek

Rusko

(Aktualizováno 12. 5. 2020) Podle údajů Ruské asociace cestovního ruchu se koronavirová krize týká přibližně 4,5 tisíce TAs, více než 28 tisíc B2B subjektů cestovního ruchu a asi 2,5 milionů zaměstnanců. Více na webu Rostourism.

Od 1. 5. 2020 přijímá Státní agentury pro cestovní ruch (Rostourism) dle nařízení vlády RF č. 583 žádosti od cestovních kanceláří o výplaty finančních náhrad za platby leteckým společnostem za nerealizované lety (služby), které byly součástí pobytových balíčků do zahraničí.

Dne 30. 4. 2020 se ruský cestovní ruch prostřednictví Státní agentury pro cestovní ruch zapojil do kampaně #Traveltomorrow vyhlášené Světovou turistickou organizací (UNWTO) na podporu cestovního ruchu jako celosvětového hospodářského odvětví.

Nařízením prezidenta RF č. 294 zde dne 28. 4. 2020 „týkajícího se prodloužení opatření přijatých v rámci covid-19“ došlo k prodloužení termínu podání pravidelné účetní uzávěrky za rok 2019 pro cestovní kanceláře podnikající v oblasti outgoingu až do 12. 5.2020. Více na webu Rostourism.

Dne 25. 4. 2020 přijala ruská vláda nařízení č. 583 o pravidlech výplaty finanční podpory cestovním kancelářím za ztráty vyvolané nerealizovanými činnostmi v době pandemie covid-19.

Dne 1. dubna přijala ruská vláda zákon č. 98-FZ, kterým byl cestovní ruch započítán do seznamu covidem-19 nejvíce postižených oblastí národního hospodářství. Dle zákona bylo z vládních rezerv vyčleněno 3,5 miliardy rublů na kompenzace ztrát v oblasti cestovního ruchu. Dále se v parlamentu projednává zákon, který by umožnil cestovním kancelářím použití již uhrazeného povinného pojistného depozitu na pokrytí ztrát, způsobených covidem-19.

Dle rozhodnutí Tourmoposchci – povinného sdružení cestovních kanceláří – byly odloženy platby do povinného garančního fondu za rok 2020 do konce roku 2021.

Další ekonomická opatření:

 • Centrální banka RF poskytne bezúročné úvěry pro ty společnosti, kterým nebudou stačit finanční prostředky na výplaty zaměstnancům ani po využití všech ekonomických opatření navrhovanými prezidentem. V platnost vešel zákon o úvěrových prázdninách pro všechny občany, podnikatele, malé a střední podniky, kteří byli postiženi opatřeními souvisejícími s koronavirem. Malé a střední podniky dostaly od vlády možnost dočasně odložit platbu za pronajímané prostory.
 • Na podporu letišť vláda alokovala 16 miliard rublů (asi 5,2 miliardy korun).
 • Město Moskva připravilo balíček záchranných opatření na podporu malých a středních podniků ve výši 70 miliard rublů (asi 23 miliard korun) obsahující odklad nájemného a dotace překračující úrokové sazby.
 • Termín zrušení karanténních opatření a postupný návrat k normálu byl stanoven nařízením prezidenta RF na 11. května.
 • Vízová situace: V daný okamžik se vízové a konzulární služby neposkytují (krátkodobá turistická ani schengenská víza se nevydávají).
 • Doprava: Z Ruska není možné vycestovat pozemní ani vzdušnou cestou. Rusko pozastavilo poslední vlakové spoje přes Bělorusko a Litvu do Kaliningradu.
 • Letecké společnosti: Nízkonákladová společnost Pobeda zastavila všechny zahraniční i vnitrostátní lety do 31. května, společnost UralAirlines obnoví provoz v září, lety Aeroflotu z Moskvy do Prahy jsou pozastaveny do 1. srpna. Aktuálně jsou dostupné každodenní lety v období 1. 5. až 15. 5. na trase Moskva – Minsk –Praha z Moskva-Šeremetěvo s společností Belavia. ČSA oznámila zastavení letů do 20. května.

Kontakt pro více informací:
Alena Kudílková, ředitelka CzechTourism Rusko, Moskva
e-mail: kudilkova@czechtourism.com, tel.: +7 916 766 0829

Zpět na začátek

Gruzie

(Publikováno 4. 5. 2020) Turistický ruch představoval v roce 2019 téměř 17 procent HDP, tedy téměř tři miliardy eur. V roce 2019 navštívilo Gruzii skoro 9,5 milionu turistů. V oblasti cestovního ruchu je zaměstnáno více než 100 tisíc lidí, jedná se o strategické a současnou krizí nejpostiženějších oblast hospodářství.

Ekonomická opatření:

 • Výnosem vlády na pomoc cestovnímu ruchu dochází k odsunutí plateb daně z nemovitostí a příjmů společností o čtyři měsíce, do listopadu 2020.
 • Hotely o velikosti 4 až 50 pokojů obdrží po dobu 6 měsíců mimořádnou finanční pomoc (týká se zhruba dvou tisíc hotelových zařízení).
 • Banky na období tří měsíců optimalizují půjčky subjektům v cestovním ruchu, což přispěje k úspoře zhruba 35 miliard eur.
 • Letecká doprava: přerušena v období 18. 3.–10. 5.

Zpět na začátek

Ázerbájdžán

(Publikováno 4. 5. 2020) Výnosem prezidenta z 19. března byla alokována miliarda manatů (588,2 milionu dolarů) na podporu ohrožených sektorů ekonomiky, do nichž se počítá i cestovní ruch – jedna z nejvíce postižených oblastí.

Ekonomická opatření:

 • Byl vytvořen zvláštní Fond na pomoc v boji s covid-19, do kterého vláda vyčlenila 20 miliard manatů (11,8 milionu dolarů) ze státních rezerv.
 • Letecké společnosti: Národní dopravce AZAL obnoví lety nejdříve v červnu.
 • Hranice je pro cestování obousměrně uzavřena, termín uvolnění není k 28. dubnu znám.

Zpět na začátek

Japonsko

(Publikováno 4. 5. 2020) Japonsko teprve nedávno přijalo zákon o výjimečném stavu, který umožňuje vládě přijmout určitá opatření. Od 16. dubna je vyhlášen výjimečný stav na území celého Japonska. Místní prefektury vydávají doporučení, jejichž nedodržování však nemohou sankcionovat. Doporučuje se home office, vycházet pouze v nejnutnějších případech (práce, nákup, doktor). Většina podnikatelů i veřejnosti tato doporučení dodržuje.

Vnitrostátní veřejná doprava nebyla zastavena, byť je doporučeno necestovat. V provozu jsou jak městská hromadná doprava, tak vlaky, včetně rychlovlaků Šinkanzen a vnitrostátních letů. Restaurace jsou otevřené, nicméně nabízejí jídla s sebou. Muzea a památky jsou veřejnosti uzavřené.

Ekonomická opatření:

 • Japonská vláda přijala ekonomický balíček ve výši 20 procent japonského HDP na kompenzaci dopadů koronaviru na hospodářství. Všichni občané obdrží jednorázový příspěvek ve výši 100 tisíc jenů (22 000 Kč) a dvě roušky. Vláda rozhodla o zvláštním balíčku podpory domácího cestovního ruchu ve výši 1,16 miliardy jenů a vyhlásila kampaň na podporu cestovního ruchu formou nákupu předplacených kuponů na služby.
 • Vízová situace: Od 3. dubna do odvolání platí zákaz vstupu cizinců, kteří v posledních 14 dnech pobývali v jedné ze 73 zemí postižených koronavirem (včetně ČR). Výjimku tvoří cizinci s trvalým pobytem v Japonsku, kteří doloží sňatek s občanem nebo občankou Japonska. Osoby přijíždějící ze zahraničí se musí podrobit 14denní karanténě a nesmí používat veřejnou dopravu. Od 21. března je pozastavena platnost již udělených víz občanům zemí schengenského prostoru a je zároveň pozastavena platnost dohody o bezvízovém styku. Při transferu přes Japonsko nelze opustit tranzitní prostor, je tedy obtížné přesouvat se mezi letišti Narit a Haneda. Ad hoc mohou (ale nemusí) být vydány takzvané „Shore Pass“, které tento transfer umožní.
 • Doprava: Z Japonska do Evropy velmi omezeně létají Qatar Airways (do Vídně), Lufthansa (do Frankfurtu), Air France (do Paříže) a British Airways/JAL do Londýna.

Kontakt pro více informací:
Štěpán Pavlík, ředitel CzechTourism Japonsko s působností pro Tchaj-wan
e-mail: pavlik@czechtourism.com

Zpět na začátek

Jižní Korea

(Publikováno 4. 5. 2020) Vlna epidemie covid-19 opadá, 5. května končí program nucené sociální distance, otevírají se restaurace, rozjíždí se domácí cestovní ruch (hotely na ostrově Čedžu jsou vyprodané na první květnový týden). Outbound i inbound zůstává ochromen. Většina aerolinek (KE, OK, EK, TK, AF, LH, AY, LOT) pozastavila své lety do Evropy či ČR, AZ dokonce zrušila linku úplně. Spojení s Evropou zůstává přes QR, BA a KLM.

Korejská vláda přistoupila před volbami k zavedení recipročních víz pro státy, které za koronavirové krize zakázaly vstup Korejců do země. V rámci masivního testování se nyní pozornost soustředí na testování příletů na letištích, cizinci bez trvalého pobytu jsou nuceně umístěni do 14denní karantény, kterou si musí platit. Pro ostatní v domácí karanténě se zavedla speciální mobilní aplikace. ​  ​

Tour operátoři a cestovní kanceláře umístili 70–80 % zaměstnanců na neplacenou nucenou dovolenou, případně zkrátili zaměstnancům pracovní úvazky. Nejvíce postiženi jsou letečtí operátoři KE a OZ a sedm LCC. Dva hlavní a dominantní operátoři Hana Tour a Mode Tour mají 90% ztráty a hledají možnosti záchrany (i vstupem dalších investorů atd).

Loni se Korea orientovala masivně na OTA, ale na cestovatelských diskuzních fórech si řada klientů stěžuje na složité rušení rezervací přes OTA. Pod koronavirové krizi je možné očekávat odklon od OTA, a to ve prospěch přímých rezervací. Na druhou stranu začíná narůstat domácí cestovní ruch – Air Seoul spustilo propagaci cestování na Čedžu.​

Lze očekávat, že nejdříve se obnoví cestování společností a lidí na zahraniční služební cesty, následovat budou zejména mladí lidé, lákáni nejrůznějšími výhodnými nabídkami. Korejský trh je velmi pružný a může zajímavě reagovat na postupně se otevírající hranice, byť potrvá delší dobu, než dojde k jeho zotavení.

Další ekonomická opatření:

 • 17. února: Ministerstvo kultury, turismu a sportu KR – Credit Guarantee Foundation vyhlásily, že jednorázově podpoří částkou do výše 200 mil. KRW (asi 4,08 mil. CZK) malé a střední cestovní kanceláře půjčkou úročenou 1 procentem na 3 roky.
 • 18. února: Ministerstvo dopravy a infrastruktury KR spolu s Korea Development Bank se rozhodly vyčlenit cca 6 mld. CZK na bezúročné půjčky k zachování sedmi korejských LCC aerolinek a zavést úlevy (dočasné zrušení poplatků na letišti, odklad plateb za parkovné atd.). Letecká společnost Asiana požádala o vládní půjčku na finanční likviditu.  ​
 • 9. března: Ministerstvo práce a soc. věcí vyhlásilo podporu zaměstnanosti, v níž se mohou menší a střední CK a společnosti ucházet o prostředky na částečné pokrytí platů zaměstnanců (zpravidla cca 1000 USD).​
 • 19. března: Radnice v Soulu a Seoul Tourism Orgaanization se zavázaly poskytnout jednorázovou podporu do výše 5 mil. KRW (100 000 CZK) menším a středním cestovním kancelářím z incomingu.​
 • 4. dubna: vláda se zavázala nakoupit letenky na státní cesty a delegace na další období s předsunutou platbou (cca 3,6 mld. CZK) přes cestovní kanceláře.​
 • 24. dubna: Koreanair získal podporu od Korea Development Bank (KDB) a Export-Import Bank of Korea (Exim Bank)ve výši 23 mld. CZK (ve formě bezúročné půjčky, navýšení kapitálu či poskytnutí finanční likvidity na cargo).

Kontakt pro více informací:
Michal Procházka, ředitel CzechTourism Jižní Korea
e-mail: prochazka.m@czechtourism.com

Zpět na začátek

Tchaj-wan

(Publikováno 4. 5. 2020) Přes relativně velmi dobrou situaci počtu nakažených koronavirem díky včasné reakci je cestovní ruch na Tchaj-wanu negativně ovlivněn výrazným poklesem poptávky.

Přes negativní zprávy místních médií o krachu velkého počtu cestovních kanceláří v letošním roce ukončilo provoz pouze devět subjektů z celkových 3152 (dle údajů Úřadu pro cestovní ruch Ministerstva dopravy Čínské republiky). Ministerstvo dopravy přijalo následující opatření na zmírnění dopadu covid-19 na cestovní ruch:

 • jednorázová podpora pro každou společnost 200 tisíc tchajwanských dolarů (160 tisíc korun) na provozní náklady,
 • vyčlenění 300 milionů tchajwanských dolarů na podporu investic do nových zařízení (hardware a software) a podporu digitálních služeb v cestovním ruchu,
 • Necelých 14 miliard tchajwanských dolarů formou půjček pro podnikatele v cestovním ruchu, jejichž roční obrat nedosáhl 20 milionů tchajwanských dolarů a kapitálové výdaje nepřesáhly 30 milionů tchajwanských dolarů,
 • příspěvek na vzdělávání zaměstnanců v cestovním ruchu ve výši 18 960 tchajwanských dolarů na osobu,
 • příspěvek 40 procent mzdy v maximální výši 20 tisíc tchajwanských dolarů na zaměstnance pro společnosti, které nesnížily mzdu o více než 20 procent či nenařídily neplacené volno,
 • dotace 200 tchajwanských dolarů na osobu za zrušené skupinové zájezdy.

Další opatření:

 • Vízová situace: Od 19. března do odvolání platí zákaz vstupu cizinců na území Tchaj-wanu (včetně občanů ČLR). Výjimku tvoří držitelé ARC (povolení k pobytu), osoby cestující za účelem diplomatických a služebních záležitostí, osoby cestující za účelem obchodu či plnění smluvních závazků na zvláštní oprávnění vydané příslušnou tchaj-pejskou kanceláří. Osoby přijíždějící na Tchaj-wan mají povinnou 14denní karanténu.
 • Doprava: Z Tchaj-wanu do Evropy jsou v květnu plánovány tyto lety: China Airlines – 1. 5. a 15. 5. do Frankfurtu; 8. 5. a 22. 5. do Amsterodamu; Eva Air – každou středu, pátek a neděli do Paříže, každé pondělí, čtvrtek a sobotu do Vídně a každé úterý, čtvrtek a sobotu do Amsterodamu.

Kontakt pro více informací:
Štěpán Pavlík, ředitel CzechTourism Japonsko s působností pro Tchaj-wan
e-mail: pavlik@czechtourism.com

Zpět na začátek

USA

(Publikováno 12. 5. 2020) Lockdown ve státě New York byl prodloužen do 7. 6. 2020, některé státy již rozvolňují opatření, nicméně pořád platí Travel Advisory 4 – Do not travel. Přehled situace v USA a států, které se částečně otevírají naleznete na webu NY Times.

Odhaduje se, že již 8 milionů Američanů přišlo o práci v cestovním ruchu, a očekává se, že přímé výdaje na cestování letos klesnou o více než 500 miliard USD. Ztráty cestovního ruchu povedou v roce 2020 k dopadu na HDP ve výši 1,2 bilionu dolarů. Od začátku března způsobila pandemie covid-19 kumulativní ztráty pro cestovní ruch v USA přes 138 miliard USD, pokles výdajů na cestování způsobil od 1. března ztrátu příjmů federálních, státních a místních daní ve výši 17,9 miliardy USD.

Národní týdenní výdaje na cestování minulý týden mírně vzrostly na 2,5 miliardy USD (některé státy začaly rozvolňovat opatření). V prvním květnovém týdnu došlo v cestovním ruchu k prvnímu nárůstu za posledních devět týdnů, přesto však byla čísla 88 % pod úrovní loňského roku (ztráta 19,4 miliardy USD).

Pomalu přibývají  mezinárodní letecká spojení a aerolinky hlásí částečné obnovení  mezinárodních letových řádů. V květnu se bude jednat o 21 dálkových tras do Afriky, Asie-Pacifiku, Evropy a Jižní Ameriky.

Přehled aerolinek a letových tras:

 • American Airlines:
  • Dallas/Fort Worth (DFW) – London Heathrow (LHR), Madrid (MAD) a Tokyo Narita (NRT)
  • Miami (MIA) – London Heathrow
 • Delta Airlines:
  • Atlanta (ATL) – Amsterdam (AMS), Lima (LIM) and Paris Charles de Gaulle (CDG)
  • Detroit (DTW) – Amsterdam, Seoul Incheon (ICN) and Tokyo Haneda (HND)
  • Seattle/Tacoma (SEA) – Seoul Incheon and Tokyo Haneda
 • United Airlines:
  • Chicago O’Hare (ORD) – London Heathrow
  • Houston Intercontinental (IAH) – São Paulo Guarulhos (GRU)
  • Newark (EWR) – Amsterdam, Frankfurt (FRA), London Heathrow a Tel Aviv (TLV)
  • San Francisco (SFO) – Sydney (SYD) a Tokyo Narita
  • Washington Dulles (IAD) – Frankfurt

Další dálkové mezinárodní trasy se plánují  na červen. American Airlines  má obnovit vybrané lety mezi Chicago O’Hare a Dallas / Fort Worth s vybranými evropskými městy a obnoví lety mezi Miami a Buenos Aires (EZE), Santiago (SCL) a São Paulo. United má obnovit omezený provoz mezi Newarkem, Paříží a Tokiem.  Dále má začít létat spoj na trase San Francisco – London Heathrow.

Širší obnova dálkového mezinárodního létání se neočekává, dokud nebudou uvolněna další omezení.

Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) doporučuje používání roušek na palubě letadel, ale nedoporučuje, aby prostřední sedadla v letadle byla ponechána volná, protože tvrdí, že to cestující více neochrání a že by snížilo příjmy a zvýšilo náklady. Frontier Airlines uvedly, že budou cestujícím účtovat 39 USD, pokud budu chtít mít sedadlo vedle sebe prázdné. Naopak Delta Airlines nechává prostřední sedadlo automaticky prázdné.

Tři výletní lodě (Holland America Line, Princess Cruises a Seaborn), patřící pod Carnival Corporation, oznámily, že letos v létě ruší odjezdy na Aljašku z důvodů omezení spojených s pandemií. Všechny výše uvedené společnosti také pozastavily evropské plavby, stejně jako další výletní lodě operující v Evropě.

Letecké společnosti zvažují kontroly teploty cestujících a zaměstnanců před nástupem na palubu pomocí bezdotykových teploměrů a odepření nástupu na palubu osobě s teplotou 38 stupňů nebo vyšší. Frontier Arilines zavede tato opatření od 1. června.

Služba Amtrak Acela (vlaky) má být znovu otevřena s upraveným plánem  od 1. června. Amtrak oznámil, že všichni cestující musí od 11. května nosit roušky.

Reakce Američanů na nemožnost cestování:

 • Drtivé většině (71 %) Američanů chybí cestování a nemůže se dočkat, až budu znovu cestovat.
 • Většina Američanů není připravena cestovat letadlem příliš brzy a pouze 16,5 % respondentů očekává, že bude létat do konce srpna.
 • 2 ze 3 cestovatelů kladnou velký důraz na připravenost destinace z hlediska zdravotních opatření. Cestovatelé očekávají high-tech dezinfekční procedury v letadlech, v hotelových pokojích a dalších veřejných prostorech. 
 • Podíl Američanů, kteří tvrdí, že nebudou cestovat, dokud nebude vyvinuta vakcína na covid-19, klesl tento týden na 29,8 % (z 35,2 % minulý týden).

Kontakt pro více informací:
Michaela Claudino, ředitelka CzechTourism USA a Kanada
e-mail: claudino@czechtourism.com, tel.: +646 269 4839

Zpět na začátek

Latinská Amerika

(Publikováno 4. 5. 2020) Ve všech zemích platí výjimečný nebo nouzový stav do poloviny nebo konce května. Přísná opatření včetně pokut jsou aplikována v zemích jako Peru (zákaz vycházení od 18:00 do 6:00, muži a ženy mohou vycházet v různých dnech v týdnu) nebo Argentina, naopak v Mexiku běží kampaň, která doporučuje nevycházet a zdržovat se doma. Hranice většiny zemí jsou uzavřené, proto letecké společnosti omezily mezinárodní lety na minimum (například do Mexika létají aerolinky AF/KLM třikrát týdně) nebo je zrušily úplně.

Specifická podpora firem v cestovním ruchu jako taková není, vztahuje se na ně podpora pro malé a střední firmy. 

Zpět na začátek

Argentina

(Publikováno 4. 5. 2020) Výběr z vládních opatření:

 • odložení nebo snížení až o 95 procent plateb příspěvků zaměstnavatele za mzdy odpovídající měsíci dubnu;
 • stát zaplatí 50 procent čisté mzdy zaměstnancům v soukromém sektoru, maximálně 33 750 argentinských pesos;
 • bezúročné úvěry pro osoby samostatně výdělečně činné do maximální výše 150 tisíc pesos na 12 měsíců s odkladem 6 měsíců;
 • služby jako elektřina, voda, plyn, pevné a mobilní telefony, internet a kabelová televize nesmí být pozastaveny z důvodu nezaplacení, a to až do 3 faktur v rozmezí březen–září;
 • osvobození od placení příspěvků zaměstnavatele pro nejvíce postižené odvětví jako cestovní ruch;
 • zmrazení výše nájmů a hypotečních úvěrů a zákaz vystěhování z důvodu neplacení nájemného do 30. 9.

Zpět na začátek

Mexiko

(Publikováno 4. 5. 2020) Prezident Mexika oznámil poskytnutí dvou milionů úvěrů v hodnotě 25 tisíc pesos pro malé a střední podniky, které v prvních třech měsících roku nepropouštěly ani nesnižovaly platy zaměstnancům. Úroková sazba se bude pohybovat mezi 6,5 % a 10 % podle velikosti firem. Vláda města Mexico City poskytne 50 tisíc úvěrů v hodnotě 10 tisíc pesos pro malé a střední podniky s úrokovou sazbou 0 %, splatností dva roky, první platba v srpnu.

Zpět na začátek

Chile

(Publikováno 4. 5. 2020) Vláda přijala rozsáhlou sérii opatření s celkovým rozpočtem 11 750 milionů dolarů na podporu ekonomiky. Některá z opatření jsou:

 • ochrana zaměstnanosti (využití pojištění v nezaměstnanosti v případech kompenzace platu při snížení pracovní doby nebo nemožnosti dostavit se do zaměstnání z důvodu vyšší moci);
 • pozastavení měsíčních prozatímních plateb daně z příjmu právnických osob po dobu tří měsíců;
 • odklad plateb DPH po dobu tří měsíců a možnost rozdělení plateb na 6 až 12 měsíců s nulovým úrokem (pro firmy s obratem do 350 tisíc UF);
 • vrácení daně z příjmu malým a středním firmám již v dubnu;
 • flexibilita při uzavírání dohod o splácení daňových dluhů s finančním úřadem, bez úroků nebo pokut.

Zpět na začátek

Peru

(Publikováno 4. 5. 2020) Peru schválilo rozsáhlý program podpory malých, mikro a středních firem prostřednictvím vládních garancí levných půjček se splatností na tři roky, kdy první rok mohou být splátky zmrazeny. Celkem se jedná o částku 800 milionů solů a mohou ji využít firmy z oblasti výroby, obchodu a turismu. Využilo ji už 22 tisíc firem. Všechny firmy (i velké) pak mohou využít velký program garancí pro půjčky „Reactiva Peru“, v celkové hodnotě devět miliard dolarů (4 procenta HDP). Jinak vláda také přispívá na 35 procent platu pro zaměstnance firem, jejichž plat je do 1 500 solů měsíce. Jeden sol je asi 7,2 koruny.

Kontakt pro více informací:
Petr Lutter, ředitel CzechTourism Mexiko s působností pro Brazílii, Argentinu, Kolumbii, Peru a Chile
e-mail: lutter@czehtourism.com, tel.: +52 55 5545 8000

Zpět na začátek

Pravidelné novinky e-mailem